אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנלייט סגרה מימון של 511 מיליון דולר לפרויקטים בארה"ב ובישראל עובדי אנלייט בהנפקה בנאסד"ק בפברואר השנה | צילום: מיטל פנחסי

אנלייט סגרה מימון של 511 מיליון דולר לפרויקטים בארה"ב ובישראל

המימון לפרויקט ארטיסקו בארה"ב, בסכום של 300 מיליון דולר, יינתן על ידי קונסורציום של מלווים בראשות HSBC; הפועלים יספק את המימון לאתרים בישראל, בסכום של 211 מיליון דולר; הכסף יאפשר יאפשר לאנלייט לקבל החזר של 325 מיליון דולר על הון עצמי עודף על השקעתה בפרויקטים

19.12.2023, 14:12 | עדיאל איתן מוסטקי

חברת האנרגיה המתחדשת אנלייט הודיעה על השלמת הסגירה פיננסית לפרויקט ארטיסקו (Artisco) בארה"ב ולמקבץ פרויקטים בישראל. המימון בארה"ב יינתן על ידי קונסורציום של מלווים בראשות HSBC, ובישראל על ידי בנק הפועלים.

גובה המימון לשני הפרויקטים יעמוד על 511 מיליון דולר (1.97 מיליארד שקל). המימון יאפשר לחברה לקבל החזר על הון עצמי עודף שהשקיעה בפרויקטים בגובה 325 מיליון דולר (1.25 מיליארד שקל), בשל השקעה מוקדמת שביצעה החברה בפרויקטים.

ארטיסקו שבניו מקסיקו הוא מהפרויקטים הגדולים של אנלייט, וכולל הספק של 364 מגה-וואט. להערכת אנלייט האתר צפוי לייצר הכנסות של 21-19 מיליון דולר בשנת הפעילות המלאה הראשונה.

החברה בניהולו של גלעד יעבץ צופה החזר נוסף של הון עצמי בסכום של 20-15 מיליון דולר, לאחר ההפעלה המסחרית של הפרויקט בארה"ב במהלך הרבעון השלישי של 2024. עלות ההקמה של הפרויקט מוערכת ב-395 מיליון דולר, כאשר הסכם המימון שנסגר עומד על 300 מיליון דולר. ההחזר העצמי שאנלייט תקבל מהפרויקט בארה"ב יעמוד על כ-204 מיליון דולר.

בנוסף הבטיחה אנלייט מימון ארוך טווח בגובה 107 מיליון דולר מקבוצת המלווים, בריבית של כ-5.4%-5.9% לתקופה של 23 שנה, עם אפשרות למימון מחדש של יתרת החוב לאחר חמש שנים.

לצד HSBC, בנק אוף אמריקה ישתתף במימון הפרויקט כ"שותף מס" בסכום של 198 מיליון דולר. שותפות מס היא דרך מקובלת למימון פרויקטי אנרגיה מתחדשת בארה"ב, במסגרתה המממן מקבל בתמורה נקודות זיכוי במס אליהם זכאים פרויקטים של אנרגיה מתחדשת וחלק מההכנסות בפרויקט.

אנלייט שהוקמה בשנת 2008 גייסה בפברואר השנה בהנפקה בנאסד"ק 252 מיליון דולר. החברה מפעילה מתקני אנרגיה מתחדשת בישראל, אירופה וארה"ב ופועלת ללא גרעין שליטה. בספטמבר האחרון הודיעה אנלייט כי היא נכנסת לתחום אספקת החשמל (קשר עם הלקוח וחיוב) לבתים פרטיים בישראל, כחלק ממיזם משותף עם אלקטרה פאוור בניהולו של חן מלמד.

מלבד המימון לפרויקט בארה"ב, הודיעה החברה על סגירה פיננסית גם למקבץ של פרויקטים סולאריים משולבי אגירה ברחבי ישראל, כאמור באמצעות מימון מבנק הפועלים. מדובר ב-11 פרויקטים סולאריים משולבי אגירה בהספק ייצור של 217 מגה-וואט ו-512 מגה-וואט שעה אגירה. נכון להיום 3 פרויקטים כבר פועלים מסחרית והיתר צפויים להתחבר במהלך השנה הבאה.

גובה המימון יעמוד על 211 מיליון דולר, כאשר עלות הפרויקטים מוערכת ב-290 מיליון דולר. שיעור הריבית יעמוד על מרווח 2.4%-2.9% מריבית אג"ח ממשלתית לא צמודה במח"מ זהה למשך 20 שנה. לאנלייט תהיה אפשרות למימון מחדש של החוב לאחר 6 שנים. החזר ההון העצמי לאנלייט לאחר סגירת המימון בפרויקטים בארץ יעמוד על כ-121 מיליון דולר. אנלייט צופה הכנסות של 32-30 מיליון דולר מכל הפרויקטים יחדיו בשנת ההפעלה המלאה הראשונה.


תגיות