אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבינלאומי מצטרף לגל: יעניק ריבית של עד 2.2% על העו"ש הבנק הבינלאומי בסניף כיכר המדינה בתל אביב | צילום: דנה קופל

הבינלאומי מצטרף לגל: יעניק ריבית של עד 2.2% על העו"ש

הבנק הודיע על חבילת הטבות לחלק ממשקי הבית, הכוללת זיכוי לבעלי משכנתאות במסלול פריים והפחתת הריבית המקסימלית על המינוס. בכך מצטרף הבינלאומי לבנק לאומי, ירושלים, וואן זירו ומזרחי טפחות, שהודיעו בשבוע שעבר על צעדים דומים. ההטבות מוכוונות אמנם למשקי הבית שנפגעו במיוחד מעליית הריבית, אך הלקוחות שיהנו מהן הם גם לקוחות רווחיים לבנק, שנוטלים הלוואות או משתמשים באשראי הבנקאי

02.07.2023, 12:22 | שקד גרין

הבנק הבינלאומי מצטרף לחלק מהבנקים הנוספים, והודיע כי יעניק לחלק מלקוחותיו ריבית בטווח של 1.8%-2.2% על העו"ש, עד ליתרה של 25 אלף שקל. המשמעות היא שהבנק יעניק ריבית של עד 550 שקל בשנה (לפני מס), שתשולם אחת לרבעון ותחושב על היתרות שנצברו החל מה-1.7.

הריבית תוענק רק ללקוחות הבנק שעומדים במספר תנאים. שני התנאים הראשונים והבסיסיים ביותר הם שהלקוח מעביר את משכורתו לחשבון, וכן שסך הנכסים הפיננסיים של הלקוח בבנק ((חשבון עו"ש, פיקדונות ותיק ני"ע) לא עולים על 50 אלף שקל. שני התנאים האלו אינם מספיקים, וכדי לקבל ריבית על העו"ש הלקוחות נדרשים לעמוד בתנאים נוספים.

התנאי הנוסף הראשון הוא להחזיק בהלוואה צרכנית בריבית משתנה שיתרתה נכון ל-1.7 גדולה מ-10,000 שקל, או להחזיק במשכנתא בבנק. לקוחות שעומדים גם בתנאי הזה יהנו מריבית של 2.2% על העו"ש, כל עוד ההלוואות משולמות בצורה סדירה. לחלופין, לקוחות שמשתמשים בכרטיס האשראי של הבנק בהיקף של 3,000 שקלים לפחות בחודש, יהנו מריבית של 1.8% על יתרות העו"ש שלהם, גם אם אינם נוטלים כל הלוואה.

בנוסף לריבית על העו"ש, בבנק הודיעו שיעניקו עד 1,400 שקל לבעלי משכנתאות במסלול פריים, בתנאי שההחזר החודשי במסלול זה התייקר ביותר מ-500 שקל בשנה האחרונה. עוד מתנים בבנק את קבלת הזיכוי בכך שמדובר במשכנתא לדירה יחידה למגורים בשווי של עד 2 מיליון שקלים, שיעור המימון של הבנק עומד מעל 60% וההחזר החודשי עומד על יותר מ-30% מההכנסה הפנויה של משק הבית. הזיכוי יינתן אחת לרבעון, כך שבכל רבעון בשנה הקרובה יתקבל זיכוי בסך 350 שקל.

בבנק לא התייחסו למספר הלקוחות שעומדים בתנאים ויוכלו ליהנות מן ההטבות שהוא מציע. יחד עם זאת, הם מציינים שמטרת התנאים היא להתמקד בלקוחות פרטיים שנפגעו במיוחד מעליית הריבית, בהינתן שהחשבון העיקרי שלהם מנוהל בבנק. לצד זאת, מדובר בהטבה שמוכוונת גם ללקוחות רווחיים יחסית - אלו שנוטלים הלוואות או שמשתמשים באשראי בנקאי בהיקפים גדולים. יצוין כי דמי הכרטיס עבור אשראי בנקאי עשויים לעמוד על מעל 200 שקלים בשנה, מה שיכול לקזז בצורה חלקית או מלאה את סך הכספים שיתקבלו כריבית על העו"ש.

בנוסף לשני המהלכים, הודיע הבנק גם על הורדת הריבית המקסימלית שהוא גובה על המינוס בעו"ש ב-1%, כך שהיא תעמוד עבור לקוחות בבנקאות אישית (כל משק בית סטנדרטי) על 13.75% במקום 14.75%, זאת לאחר שבאוקטובר האחרון הוריד הבנק את הריבית באחוז נוסף. למהלך הזה אמנם אין תנאים נקודתיים והוא יחול על כל משק בית שתיגבה ממנו ריבית מקסימלית על המינוס, אך כל חבילת ההטבות תקפה לשנה - עד ליולי 2024, ובהינתן שריבית בנק ישראל תעמוד על 3.5% לפחות: כיום הריבית עומדת על 4.75%, ולפי ההערכות במשק היא צפויה לעמוד בשנה הקרובה מעל 3.5%.

בכך מצטרף הבינלאומי לבנק לאומי, בנק ירושלים, הבנק הדיגיטלי וואן זירו ומזרחי טפחות, שהודיעו במהלך השבוע שעבר על חבילת הטבות לחלק מלקוחותיהם. בחלק מהמקרים מדובר בצעדים דומים מאוד, ובנק מזרחי-טפחות ולאומי מציעים גם כן בנוסף לריבית על העו"ש, זיכוי כספי לחלק מבעלי המשכנתאות והפחתת ריבית על האוברדראפט. מהלכי הבנקים מגיעים על רקע שיחת הנזיפה של נגיד בנק ישראל שנערכה לפני שבועיים, וכן הלחץ הציבורי והפוליטי שכולל הצעות חוק שונות וכן הודעת רשות התחרות שהיא שוקלת להכריז על הבנקים כקבוצת ריכוז.


תגיות