אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק יריב לוין: נשיאת מקסיקו החדשה מקדמת רפורמה משפטית שנויה במחלוקת, הפסו צונח נשיאת מקסיקו קלאודיה שיינבאום לאחר היבחרה לתפקיד בראשית החודש | צילום: Hector Vivas/Getty Images

לא רק יריב לוין: נשיאת מקסיקו החדשה מקדמת רפורמה משפטית שנויה במחלוקת, הפסו צונח

קלאודיה שיינבאום, שנבחרה החודש לנשיאת מקסיקו, הודיעה כי תפעל מיידית לקדם רפורמה משפטית שנויה במחלוקת במסגרתה יועמדו השופטים להצבעה ישירה של הציבור. לטענתה, שופטי בית המשפט הגבוה פעלו בעבר באופן "פוליטי", ולכן העם צריך להחליט על הרכב השופטים. לאחר ההודעה, הפסו נחלש בקרוב ל-2% מול הדולר

11.06.2024, 09:35 | חדשות חוץ

קלאודיה שיינבאום, שנבחרה החודש לנשיאות מקסיקו, הודיעה כי תפעל באופן מיידי לקדם רפורמה משפטית שנויה במחלוקת, במסגרתה יועמדו השופטים להצבעה ישירה של הציבור. הפסו נחלש לאחר ההכרזה.

במסיבת עיתונאים שקיימה, הראשונה מאז ניצחונה הסוחף בבחירות, הודיעה שיינבאום כי הדיונים על הרפורמה המשפטית יחלו כבר עכשיו, כשהמטרה היא לאשר אותה בתוך חודשים ספורים לאחר פתיחת מושב הפרלמנט בספטמבר.

"בחודשים האלה צריך להיות דיון נרחב כדי שאנשים ילמדו להכיר את הרפורמה", אמרה לאחר פגישה עם הנשיא היוצא אנדרס מנואל לופז אורדור. לדבריה, הדיונים סביב הרפורמה יתקיימו בהשתתפות אנשי אקדמיה, עורכי דין ושופטים. עם זאת, שיינבאום לא ציינה כי בכוונתה לערוך שינויים בתוכנית, אותה הציגה במהלך קמפיין הבחירות.

לטענתה, שופטי בית המשפט הגבוה פעלו בעבר באופן "פוליטי", ולכן העם צריך להחליט על הרכב השופטים. לפי ההצעה, שופטי בית המשפט הגבוה ייבחרו בהצבעה, וכך גם השופטים בחלק מהערכאות הנמוכות יותר - מהלך שקרוב לוודאי ישנה את מאזן הכוחות במדינה.

הפסו נחלש בקרוב ל-2% לאחר מסיבת העיתונאים שבה הודיעה שיינבאום על המהלך לרמה של 18.58 פסו מול הדולר. מאז ניצחונה בבחירות ב-2 ביוני הפסו איבד כבר קרוב ל-9% מול הדולר. מפלגתה של שיינבאום אף השיגה בבחירות את הרוב של שני שלישים הנחוץ כדי להעביר שינויים חוקתיים.

שיינבאום הבטיחה לבצע שינויים נוספים לחוקה, כולל העלאת שכר המינימום בשיעור גבוה מהאינפלציה, איסור על גידול תירס מהונדס גנטית וביטול רגולטורים עצמאיים. לטענת הפרשנים, חלק מההצעות עלולות להפר את הסכם הסחר של מקסיקו עם ארה"ב וקנדה. בשלב הראשון הודיעה כי תקדם את ההצעות לבחירה ישירה של שופטים, איסור על בחירה מחודשת לתפקידים ציבוריים ורפורמה בפנסיות של מורים.

תגיות