אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא מסתפקת בחל"ת: קסטרו מתחילה לפטר עובדים חנות של קסטרו | צילום: אסיה רביבו

בלעדי

לא מסתפקת בחל"ת: קסטרו מתחילה לפטר עובדים

לכלכליסט נודע כי החברה שהוציאה 30% מעובדיה לחל"ת, זימנה 15 עובדי מטה לשימוע. במכתבי הזימון ציינה שהסיבות לפיטורים הם צמצום כח אדם כחלק מההתייעלות. כלכליסט חשף לפני שבועיים שהחברה סוגרת 40 מתוך 108 חנויות של רשת קסטרו

11.12.2023, 12:10 | אורנה יפת

אחרי החל"ת, חברת האופנה קסטרו מתחילה לפטר עובדים. לכלכליסט נודע כי החברה החלה לזמן עובדים לשימוע וצפויה לפטר עובדי מטה. חלק מהעובדים שזומנו לשימועים עדיין נמצאים בחל"ת מאז תחילת המלחמה. במכתבי הזימון ציינה החברה כי הסיבות לפיטורים הם צמצום כח אדם כחלק מההתייעלות של הארגון. ככל הידוע, מתכננת החברה לפטר 15 עובדים מהמטה. לא מן הנמנע שמדובר במהלך ראשון שאחריו יורחב המהלך.

כפי שנחשף בכלכליסט, החברה סוגרת 40 חנויות מתוך 108 חנויות במותג האופנה קסטרו, שחווה ירידה במכירות ומתקשה להתרומם. על הרקע הזה, החלה החברה כעת לצמצם גם את מצבת כח ואת העובדים שמטפלים במותג קסטרו.

קסטרו סיימה אמנם את הרבעון השלישי של 2023 עם עלייה של 5.5% במכירות וזינוק ברווח הנקי, אך בחודש הראשון למלחמה (בין ה-7 באוקטובר ל-15 בנובמבר) ירדו המכירות שלה ב-40% בין היתר מכיוון שחלק מהחנויות שלה היו סגורות, והיא איבדה מכירות פוטנציאליות של 79 מיליון שקל.

כחלק מהתמודדות הפגיעה שנבעה מהמלחמה הוציאה קסטרו 30% מהעובדים שלה לחל"ת. המהלך של החברה כבר היה מתוכנן כחלק מתוכנית התייעלות אסטרטגית שנמשכת תקופה ארוכה, והחברה אף הודיעה כי החל"ת יתארך מעבר ל-30 יום. כעת היא גם מפטרת חלק מהעובדים על מנת להתמודד עם החולשה במכירות ואתגרי התקופה.

קסטרו מעסיקה 4,500 עובדים ומתוכם הוצאו לחל"ת כ-1,300 עובדים. חלק מעובדי החנויות שלה לא מעוניינים לחזור מחל"ת, ובמקביל לצמצום מצבת כוח האדם, מתמודדת החברה עם האתגר לגייס עובדי מרלו"ג. בדו"ח הכספי לרבעון ציינה קסטרו כי מרבית הקניונים הציעו מתווה להקלות בשכר הדירה ביוזמתם, וגם הוסיפה כי כחלק מטיוב הפעילות, היא בוחנת הרחבה או צמצום פעילות במותגים השונים שלה. בסך הכולמפעילה קסטרו 354 חנויות.

"החל מפרוץ המלחמה ועד מועד פרסום דוחות אלו שקדה הקבוצה על הכנת תוכניות עבודה מותאמות למציאות המשתנה המתמקדות במיקסום המכירות, ייעול תהליכים והתייעלות במצבת כח האדם. כמו כן, פועלת הקבוצה לניהול קפדני של ההוצאות הקבועות, אשר כללו, בין היתר, הקטנה משמעותית של פעילות השיווק של החברה וצמצום הוצאות לוגיסטיקה ותפעול. פעולות אלו עתידות להוביל לירידה בהוצאות המכירה והשיווק והוצאות ההנהלה והכלליות במהלך הרבעון הרביעי לשנת 2023 והרבעון הראשון לשנת 2024", ציינה החברה בדיווח.

"העלויות המרכזיות בפעילותה של הקבוצה הן עלות המכר (עלות רכישת הסחורה), עלויות הפעלת החנויות (דמי שכירות והוצאות אחזקה) ועלויות שכר העבודה (בעיקר כח האדם בחנויות). עם פרוץ המלחמה, פעלה הקבוצה, בין היתר, בכל אחת מהחזיתות הללו, על מנת לנסות ולהפחית, כלל הניתן, את חוסר הוודאות, לצמצם את הוצאותיה ולהתאימן לירידה בהכנסות, אשר מאופיינת בחוסר וודאות רבה".

העובדים שבחל"ת, אלו שלא רוצים לחזור לחברה, והעובדים המגויסים, יוצרים לקסטרו בעיה ובשבוע שעבר התלוננו לקוחות שלה על עיכוב במשלוח חבילות שהוזמנו מהאתר, בעיקר כאלו שהזמינו במבצע של חודש נובמבר שכלל הנחה של 50%. צרכנים טענו כי לצד העיכובים, גם שרות הלקוחות של החברה לא מספק מענה.

מקסטרו לא נמסרה תגובה.

תגיות