אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הביקוש למלצרים, ברמנים וטבחים הקפיץ את המשרות הפנויות בינואר לשיא מתחם בית רומנו, תל אביב. פאב ״התדר״ | צילום: דנה קופל

הביקוש למלצרים, ברמנים וטבחים הקפיץ את המשרות הפנויות בינואר לשיא

מספרן זינק ל-126.4 אלף בחודש הראשון של 2024 - הנתון הגבוה מאז אפריל בשנה שעברה. הזינוק הגבוה ביותר היה במספר המשרות הפנויות בענפי המזון והמשקאות אבל גם בביקוש למהנדסי תוכנה נרשמה עלייה

15.02.2024, 13:02 | שחר אילן

התאוששות גדולה ומפתיעה במספר המשרות הפנויות במשק הישראלי. מסקר המשרות הפנויות לחודש ינואר שמפרסמת היום (ה׳) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי מספרן זינק מ-107.6 אלף בדצמבר ל-126.4 אלף בינואר. מדובר בנתון הגבוה ביותר של מספר המשרות הפנויות מאפריל 2023. בחודש הראשון של המלחמה, צנח מספר המשרות הפנויות לשפל של 97.3 אלף באוקטובר ומאז עלה ב-30%. גם שעור המשרות הפנויות מכלל המשרות במשק עלה דרמטית מ-3.63% בדצמבר ל-4.11% בינואר.

הנתונים מנוכי עונתיות ומכיוון שנתוני המשרות הפנויות מחושבים מדי חודש מחדש אחורה לא ניתן להשוות עם נתוני סקרים קודמים.

אחרי הקורונה היתה עלייה דרמטית במספר המשרות הפנויות שהגיע ליותר מ-150 אלף בתחילת 2022 (150.7 אלף באפריל 2022). העלייה הוסברה בחוסר התאמה בין המשרות והמיקום שלהן לכישורי המובטלים. למרות הצמיחה במשק מספר המשרות הפנויות הגדול מנע עליה גדולה בשיעור התעסוקה.

מאפריל 2022 נרשמה ירידה מתמשכת במספר המשרות הפנויות עד ל-113.1 אלף בספטמבר לפני המלחמה. הירידה הזו מיתנה את הירידה בשיעור התעסוקה וסייעה לשמור על אחוז אבטלה נמוך למרות ההאטה הכלכלית בעולם ובארץ. באוקטובר נרשמה צניחה ל-97.3 אלף ומאז היתה עליה עד לרמה הגבוהה יחסית בינואר שנראה שמעידה שוב על חוסר התאמה בין נתוני המובטלים למשרות. בעוד נתוני שעור התעסוקה ושעור האבטלה עולים לאט ומעידים בינתיים על התאוששות הדרגתית מאוד, זהו הנתון התעסוקה הראשון שמעיד על ביקוש גדול לעובדים.

גם בחלוקה לפי מקצועות נרשמו כמעט רק עליות. הזינוק הגבוה ביותר היה במספר המשרות הפנויות בענפי המזון והמשקאות, כנראה בשל החזרה שלו לפעילות מלאה. מספר המשרות הפנויות של מלצרים וברמנים עלה ב-49%. מספר המשרות הפנויות של טבחים ב-43%. עלייה של 6% נרשמה בביקוש למהנדסי תוכנה ומספר מהמשרות הפנויות בתחום זה עלה ל-5,366.

תגיות