אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדדים ירוקים: מייסד ורביט מסביר איך בונים יוניקורנים תום ליבנה, מייסד Verbit | צילום: עמית שעל

הסטארט-אפים המבטיחים

מדדים ירוקים: מייסד ורביט מסביר איך בונים יוניקורנים

תום ליבנה, מייסד ומנכ"ל ורביט, מסביר בטור אישי איך הרקע שלו כלוחם בצנחנים וכאוהד שרוף של מכבי חיפה לימד אותו לקום במהירות אחרי שהוא נופל, ועוד לייסד את חברת התמלול הטכנולוגית הגדולה בעולם. סיפור הצלחה בגוף ראשון

04.05.2022, 13:02 | תום ליבנה

אודה ואתוודה: מבוכה קלה אחזה בי כשנתבקשתי לכתוב את הטור הזה. איך "קוף ירוק" שאוהד את מכבי חיפה וגדל בכרמל יכול לעורר השראה בדור הבא של היזמים בישראל? אילו תובנות אני כבר יכול לחלוק ממסע היזמות האישי שלי? טוב, ננסה. מה שיהיה יהיה.


קראו עוד בכלכליסט:


המסע שלי כמייסד ורביט — החברה שהקמתי לפני חמש שנים ונחשבת היום לחברת התמלול הטכנולוגית הגדולה בעולם — היה, ועודנו, מטורף לחלוטין. רכבת הרים רגשית שרק יזמים יכולים להבין.

המסלול שלי אינו המסלול הקלאסי של יזם הייטק ישראלי. לא שֵׁרַתִּי ביחידת העילית 8200. הייתי חייל קרבי בצנחנים — מה שהעניק לי פרספקטיבה שונה על עבודת הצוות הדרושה כדי להצליח. להיות חייל קרבי משמעו לשרת ולסכן את חייך לצד אנשים עם מיומנויות שונות — כאלה שאתם חייבים לסמוך על כך שהם יעשו את העבודה שלהם על הצד הטוב ביותר, כי הצלחתכם האישית תלויה גם בהצלחה שלהם.

בעסקים ובהקמת חברה, זה מתורגם ליכולת לגייס אנשים שלא רק ישלימו אתכם או יסיכימו איתכם, אלא דווקא ההפך: נכון יותר לגייס עובדים שיביאו את האִיפְּכָא מִסְתַּבְּרָא. כאלה שיאתגרו וידחפו אתכם לצמוח — וגם, כמובן, יגרמו לכם לרצות להגיע לעבודה כל בוקר. העצה הכי חשובה שאני יכול לתת היא שהכל קשור לאנשים. האנשים שתצליחו לשכנע להצטרף אליכם בהתחלה ישפיעו רבות על איך תיראה החברה בעתיד. העובדים שלכם תמיד יהיו הנכס המשמעותי ביותר שלכם. אחרי הכל, מדובר באנשים שאמורים לסייע לכם למכור את המותג בתשוקה ובאמונה אמיתיות, שמגיעות מהלב.


שחקני מכבי חיפה חוגגים את האליפות בעונת 2020/21. "האהבה לקבוצה, בהצלחות וגם בכישלונות, עיצבה אותי",  צילום: עוז מועלם שחקני מכבי חיפה חוגגים את האליפות בעונת 2020/21. "האהבה לקבוצה, בהצלחות וגם בכישלונות, עיצבה אותי" | צילום: עוז מועלם שחקני מכבי חיפה חוגגים את האליפות בעונת 2020/21. "האהבה לקבוצה, בהצלחות וגם בכישלונות, עיצבה אותי",  צילום: עוז מועלם


עם ורביט זה בא לי בקלות. אחד מערכי הליבה שלנו הוא לעשות טוב. אנחנו משנים את העולם עם טכנולוגיות שהופכות תוכן לנגיש, מדויק ומהיר יותר מאי פעם עבור אנשים עם מוגבלויות, בנוסף לרבים אחרים שנעזרים בנו. במהלך המסע שלי פגשתי מאות יזמים, ואני גאה לקרוא לרבים מהם חבריי; המוצלחים ביותר שבהם הם בעלי תשוקה אינסופית לתחום שבו הם עוסקים. רמת המסירות להצלחת המיזם חייבת להיות אינסופית ובלתי מוגבלת. וכשאני לוקח צעד אחורה ומסתכל על החזון של ורביט ועל מיליוני האנשים שהשפענו על חייהם, האש והדחף שלי לעשות עוד רק גדלים.

השאלות הגדולות

כעת, לאחר שוורביט הפכה לאחד מחדי־הקרן הצומחים ביותר, עם הערכת שווי של יותר משני מיליארד דולר וחמש רכישות שביצענו בהצלחה (והזרוע עוד נטויה), רציתי לשתף אתכם בכמה שאלות, שהצגתן בפני עצמי בקביעות עזרה לי להפוך סטארט־אפ ישראלי למעצמה עולמית מובילה בתחום הבינה המלאכותית הקולית.

1. איך אתם מגיבים ללחץ?

כל מי ששירת בכוחות מיוחדים בצבא זוכר היטב ימי אימונים מפרכים. השירות הצבאי שלי לימד אותי שכשאני מתחיל משהו, אני חייב לסיים אותו. אז היה מדובר בהשלמת משימות מבצעיות, היום מדובר בקיום ההבטחות של ורביט למשקיעים ששמו בה את אמונם. לעיתים קרובות, זו פשוט לא אפשרות לוותר או לברוח ממצבים שבהם לקחת על עצמך אחריות. הניסיון הצבאי שלי ייסד את הבסיס למה שאני עושה היום.

אני לא בטוח שאנשים יודעים, אבל לפני שהקמתי את ורביט הקמתי חברה נוספת עם שותף, שלמרבה הצער חלה בסרטן. זה היה קשה מסיבות רבות, והצורך להחזיר למשקיעים את כספם ולסגור את החברה השפיע עליי רבות. עם זאת, עברתי את התהליך הזה מבלי לאבד את הרצון שלי להמשיך לחדש ולהיות בעל הדחף להישאר כיזם. התמדתי. לא ויתרתי.

"לפני ורביט הקמתי חברה אחרת, עם שותף שלצערי חלה בסרטן. נאלצנו לסגור את החברה ולהחזיר למשקיעים את כספם. לא ויתרתי: עברתי את התהליך הזה מבלי לאבד את הרצון להמשיך לחדש ולהיות יזם. התמדתי והמשכתי"


משקיעים לרוב לא מעוניינים להיכנס לפרטים. הם יראו שהיתה לכם "חברה כושלת" בעבר, ובדרך כלל יסמנו אתכם באור שלילי. ורביט הייתה הניסיון השני שלי, ואף על פי שלקחתי בחשבון שבנסיבות הללו יהיה קשה יותר לגייס כספים בהתחלה, עמדתי איתן. ההתמדה הזו תחת לחץ הובילה את ורביט לגיוס של יותר מ־600 מיליון דולר.

2. מיהם האנשים במעגל המקצועי הפנימי שלכם?

עליכם להקיף את עצמכם בצוות של מומחים שתוכלו לסמוך עליו שיעזור לכם להגשים את החזון. מה לגבי למשקיעים? אלה האנשים שמהמרים על הקריירה שלהם עבור ההצלחה שלכם. ברגע שהם משקיעים בכם כלכלית, אתם רוצים שהם יהיו מושקעים בכם אישית. לכן, חשוב מאוד לייצר מולם דינמיקה טובה.

הכוונה היא לבניית אמון באמצעות שקיפות, ניהול ציפיות וחיפוש מתמיד אחר מפת דרכים עתידית שתיטיב עם החברה ועם עובדיה. קחו את הזמן כדי לוודא שאתם מצויים בתקשורת שוטפת עם המשקיעים (ולא רק כשאתם זקוקים למימון) ושאתם רואים את המטרה הסופית עין בעין. שימו לב לעצות של אחרים, ותנו להם להאיר בפנס את נקודות העיוורון שלכם. אם יתמזל מזלכם, תבנו מערכות יחסים שמתפתחות לידידות אמיצה לכל החיים.


ליבנה (במרכז, בזרועות שלובות) ועובדי ורביט. "החוכמה היא לגייס אנשים שלא רק ישלימו אתכם, אלא גם יביאו את האִיפְּכָא מִסְתַּבְּרָא"
,  צילום: עמית שעל ליבנה (במרכז, בזרועות שלובות) ועובדי ורביט. "החוכמה היא לגייס אנשים שלא רק ישלימו אתכם, אלא גם יביאו את האִיפְּכָא מִסְתַּבְּרָא" | צילום: עמית שעל ליבנה (במרכז, בזרועות שלובות) ועובדי ורביט. "החוכמה היא לגייס אנשים שלא רק ישלימו אתכם, אלא גם יביאו את האִיפְּכָא מִסְתַּבְּרָא"
,  צילום: עמית שעל


3. האם אתם סקרנים ופתוחים לחידושים?

יזם או מנהל מצליח לא יכול להיות Mr Know All. הקיפו את עצמכם ביועצים מיומנים שאתם סומכים עליהם, והיו פתוחים וקשובים לעצות שלהם. אני מאזין בקביעות לפודקאסטים וקורא ספרים כחלק ממסע הפיתוח העצמי המתמשך הזה. כיום אני ממוקד יותר בהסתגלות לשינויים. היכולת של יזם להמציא את עצמו מחדש בכל שנה היא לא דבר של מה בכך. הוא צריך אנשים שיוכלו להגיד לו מתי לשנות את דרכו, כי הם היו שם בעבר.

4. איך אתם מגיבים לשיאים ולשפל?

ככל שהניסיון שלכם כיזמים גדל כך אתם לומדים לא להתרגש יתר על המידה מגיוסי הכספים, או להתעצבן יתר על המידה כשבכיר בדרג C מתפטר. החיים ממשיכים גם אם לקוח מסוים עוזב או רכישה כלשהי לא נסגרת. כל יזם חייב ללמוד כיצד להתמודד עם העליות והמורדות הללו בצורה חלקה.

5. מה מניע את המוטיבציה שלכם?

בתור ילד, אחד האנשים שהכי השפיעו עליי היה הבעלים של מכבי חיפה, יענקל'ה שחר. גם אחרי עונת הדאבל המופלאה וכל התארים שצברנו לאורך השנים, הרעב שלו להישגיות ולהשתפרות לא ידע שובע. בנוסף להצבת יעדים מוגדרים בבירור, מנהיגים שיובילו את הארגונים שלהם בתשוקה ועם תכלית, כמו יענקל'ה שחר, יצליחו.

"בתור ילד, אחד האנשים שהכי השפיעו עליי היה יענקל "בתור ילד, אחד האנשים שהכי השפיעו עליי היה יענקל'ה שחר, בעלי מכבי חיפה. גם אחרי עונת הדאבל המופלאה וכל התארים שצברנו במשך השנים, הרעב שלו להישגים לא ידע שובע. מנהיגים שיובילו את הארגונים שלהם בתשוקה כזו, יצליחו" | צילום: עוז מועלם "בתור ילד, אחד האנשים שהכי השפיעו עליי היה יענקל

אתם חייבים להיות מסורים למטרה כדי להגיע אליה. עליכם להיות בעלי מוטיבציה גבוהה מאוד על מנת להשיג את המטרות, ולעשות את כל מה שנדרש לשם כך. חזיתי בעמיתים שלעיתים קרובות נתפסים יותר מדי בניתוח העבר, ונותנים לזה לפגוע ברעב הדרוש להצלחה עתידית.

מה שלא הורג

יצרנו בוורביט יכולות טכנולוגיות ייחודיות שעוזרות לנו להפוך כיתות, אוניברסיטאות ומקומות עבודה לנגישים יותר ללקויי שמיעה ולחירשים. המוטיבציה והרעב שלי להצליח נובעים מהעובדה הזאת, כמו גם מכך שאנחנו מייצרים מקומות עבודה לעשרות אלפי מתמללים שעובדים איתנו. אנחנו עוזרים לאנשים ממדינות עולם שלישי להתפרנס בכבוד, לתמוך במשפחותיהם ולבנות קריירות שהם יהיו גאים בהן. כאבא טרי, זה מרגש אותי במיוחד.

ביום העצמאות הזה, אני ממליץ לכם לשאול עצמכם את חמש השאלות הללו כדי לפלס דרך עצמאית לעולם היזמות. נסו לחשוב כיצד חוויות החיים הייחודיות שלכם עיצבו אתכם וכיוונו אתכם ליעדים שלכם. הצבא בהחלט חישל אותי. האהבה הטוטאלית שלי למכבי חיפה, גם בהצלחות וגם בכישלונות, בהחלט עיצבה אותי. הפיכתי לאבא נתנה לי השראה לתרום לעתיד עבור בתי ועבור כל ישראל.

זהו כבוד גדול עבורי לחלוק עם הדור הבא של היזמים את הלקחים ואת התובנות מהמסע האישי שלי. יום עצמאות שמח לכולם.

תגיות