אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לעמדת השר והמנכ"ל: גורמים במשרד החקלאות מעכבים את הפחתת המכס על גבינות גבינות. משרד החקלאות בולם את הפחתת המכס | צילום: אוראל כהן

בניגוד לעמדת השר והמנכ"ל: גורמים במשרד החקלאות מעכבים את הפחתת המכס על גבינות

היועצת המשפטית במשרד החקלאות מעכבת את המהלך בטענה שיש לחכות לממשלה החדשה. הפחתת המכס הייתה חלק מההסכם לייקור מוצרי החלב שבפיקוח

17.11.2022, 06:00 | שלמה טייטלבאום

במשרד החקלאות מנסים למסמס את הפחתת המכס על שורה של גבינות, זאת למרות שמדובר בהפחתה שהוסכמה בין הדרגים המקצועיים בממשלה לבין נציגי ענף החלב. בסוף יוני הגיעו נציגי הממשלה ממשרד האוצר ומשרד החקלאות להסכמות עם נציגי ענף החלב, לפיהם מוצרי החלב בפיקוח יתייקרו בשיעור של 4.9%, ובתמורה נציגי ענף החלב הסכימו לשורה של שינויים במדיניות ייבוא החלב ומוצריו לישראל.

כך הוסכם, כי המכס על גבינות מוצרלה (מכס של כ־8 שקל לק"ג), חלומי (8 שקל לק"ג), ג'מיד (כ־4 שקל לק"ג) וגורגונזולה יבוטל מיידית. בנוסף, הוחלט לבטל בשתי פעימות את המכס על גבינות שמנת – גבינות רכות מעל 5% שומן, מחלב צאן או מחלב בקר – אשר כיום יש עליהן מכס הנע בין 8 ל־13 שקל.

אך כעת מתברר, כי בעוד ששר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר חתמו על הצו להתייקרות מוצרי החלב בפיקוח בתחילת חודש ספטמבר, הרי שהצו להפחתת המכסים לא נחתם. ל"כלכליסט" נודע, כי הצו להפחתת המכס לא היה מוכן בזמן החתימה על התייקרות המחירים, אך בשל מצוקת הרפתנים הסכימו באוצר לא להתנות את החתימות זו בזו. אך כעת, חודשים וחצי לאחר שמחיר מוצרי החלב התייקר, מתברר כי היועצת המשפטית במשרד החקלאות, אפרת אביאני, בולמת את החתימה על הצו בטענה כי לא נכון לחתום על הצו לפני שהממשלה החדשה תתחיל לפעול.

מנגד, היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג, כתב חוות דעת הפוכה הסבורה כי יש לאפשר כבר לממשלה היוצאת לחתום על ביטול המכסים. את הוויכוח בין המשרדים יכריעו המשנים ליועצת המשפטית לממשלה, גיל לימון ומאיר לוין. הייעוץ המשפטי לממשלה כבר איפשר לממשלה לאשר הפחתת מכסים על דגים ומוצרים אחרים גם במהלך תקופת הבחירות. הנימוק היה כי בתקופה אינפלציונית יש חשיבות לאישור מיידי של הפחתת מחירים. נימוק זה תקף במידה רבה גם להפחתת המכסים הנוכחית, אם כי חלק מהפחתת המכסים הנוכחית תיכנס לתוקף רק בתחילת 2023.

הפסד ההכנסות מהמכסים צפוי לעמוד על כ־5.3 מיליון שקל ב־2023, סכום זניח במונחים של תקציב המדינה, אך בממשלה מעריכים כי להפחתת המכסים על הגבינות הללו עשוי להיות אפקט צרכני משמעותי, שכן שיעורי הצריכה של הגבינות הללו בישראל נמוך בהשוואה בינלאומית, והסרת המכס יכולה להביא לכך שמשק הבית הישראלי יגוון את צריכתו וייחשף למוצרי חלב נוספים.

הסכם החלב נחתם בין גורמי מקצוע בממשלה לבין ענף החלב, ובהסכם עצמו מודגש כי ההסכם "לא כובל את שיקול דעתם השלטוני של הממשלה ושל שר האוצר ושר החקלאות", ולכן ההתנגדות של משרד החקלאות עשויה לעכב או לבטל את הפחתת המכסים שנועדו להקל על הצרכן הישראלי בתקופה אינפלציה.

ממשרד המשפטים נמסר: "פניית משרד האוצר לבחינת אפשרות החתימה על צו המכס על גבינות, בנקודת הזמן הנוכחית, לאחר יום הבחירות וזמן קצר לפני הקמת ממשלה חדשה, הועברה לבחינת משרד המשפטים. לשם בחינת הדברים, התבקשה התייחסות המשרדים הנוגעים בדבר, וזו הושלמה אתמול בערב. הנושא הובא כעת להכרעת משרד המשפטים".

ממשרד החקלאות נמסר: "ליועצת המשפטית של המשרד אין סמכות לעכב את החתימה על הצו. למשרד המשפטים הסמכות לבחון זאת לבחון לאור תקופת הבחירות".

תגיות