אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לעמדת בכירים במשרד: סמוטריץ' תומך בחשיפת הסיכומים התקציביים שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בישיבת הממשלה לאישור התקציב | קובי גדעון, לע"מ

בניגוד לעמדת בכירים במשרד: סמוטריץ' תומך בחשיפת הסיכומים התקציביים

שר האוצר מסר לכלכליסט: "אני ודאי חושב שצריך כמה שיותר שקיפות, ואנחנו בשיח על זה, ואנחנו נתקדם בזה יותר ממה שהיה בעבר, תבחנו אותנו במעשים". עמדתו מנוגדת לעמדת אגף התקציבים באוצר, שם מתעקשים כי לחשיפת הסיכומים התקציביים עשויה להיות השפעה מצננת על היכולת להגיע להסכמות עם משרדי הממשלה

01.03.2023, 06:00 | שלמה טייטלבאום

"אני ודאי חושב שצריך כמה שיותר שקיפות, ואנחנו בשיח על זה, ואנחנו נתקדם בזה יותר ממה שהיה בעבר, תבחנו אותנו במעשים" - כך הגיב שר האוצר סמוטריץ' לשאלת "כלכליסט" בנוגע לחשיפת הסיכומים התקציביים. מדובר במאבק שמובילים כלכליסט והתנועה לחופש המידע כבר מהתקציב הקודם, וכעת מסתמנת בו התקדמות מסוימת.

"לכלכליסט" נודע כי בעקבות העתירה שלו ושל של התנועה לחופש המידע, מתכננים באגף תקציבים להכניס לתוך חוברות התקציב של המשרדים שיוגשו לכנסת (החוברות הכחולות) פסקה שכוללת עיבוד של הסיכום התקציבי. אך כעת מתברר כי גם השר סמוטריץ' שותף לעמדה הסבורה כי יש לחשוף את הסיכומים התקציביים, וכי גם הוא מעורב באופן אישי בפעולות למען חשיפתם. עובדה זו תקשה על אגף תקציבים להשתמש באותה פסקת עיבוד באופן ציני שלא יקדם את השקיפות.

נזכיר כי באוגוסט 2021 צייץ סמוטריץ' בטוויטר, כשעוד היה באופוזיציה: "בלי חשיפת הסיכומים התקציביים, ההצבעה היא למעשה על תקציב פיקטיבי". הציוץ עלה אחרי העברת התקציב בממשלה ולפני שהוא עבר בכנסת. לא מדובר בציוץ סתמי, אלא במכתב ארוך ומנומק שהסתיים בדרישה מפורשת לחשוף את הסיכומים התקציביים גם בפני הציבור כולו. "אבקשכם לוודא שהסיכומים התקציביים המפורטים יונחו על שולחן הממשלה ויובאו לידיעת השרים ויפורסמו לציבור לכל המאוחר מיד לאחר אישור התקציב בממשלה", כתב.

הסיכומים התקציביים הם מסמכים הנחתמים בין אגף תקציבים לכלל משרדי הממשלה בליל התקציב והם מפרטים את ההסכמות המדויקות בנוגע להיקף התקציב שיעבור למשרד אף במהלך השנה במסגרת העברות תקציביות. כמו כן, הסיכומים כוללים רמות פירוט מדויקות בהרבה לגבי ההתחייבויות של המשרדים לבחינת צעדי התייעלות ורפורמות מבניות.

באגף התקציבים שבאוצר מתעקשים כי לחשיפת הסיכומים התקציביים עשויה להיות השפעה מצננת על היכולת להגיע להסכמות עם משרדי הממשלה. מנגד, גורמים מקצועיים אחרים באוצר, ובראשם החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי, מתחו ביקורת פומבית חריפה על "מוסד הסיכומים התקציביים", והם רואים בו סמל לניהול לא תקין ולא מסודר של תקציב המדינה.

במקביל, הגישו עורכות הדין של התנועה לחופש המידע, רחל אדרי ויערה וינקלר, בקשה לצירוף מסמכים חדשים בתיק הסיכומיים התקציביים. המסמכים החדשים מנסים להתעמת עם הטענה של נציגי אגף התקציבים והפרקליטות בבית המשפט לפיהם "הסיכומים התקציביים אינם סופיים".

תגיות