אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סולאראדג' מפטרת 900 עובדים, 550 מהם בישראל סולאראדג' בעת ההנפקה בנאסד"ק | צילום: nasdaq

סולאראדג' מפטרת 900 עובדים, 550 מהם בישראל

לנוכח הנסיגה החזקה בהכנסות - חברת האנרגיה המתחדשת מקצצת 16% מכוח האדם שלה; מניית סולאראדג' ננעלה בשישי ברמת שפל של 4.5 שנים

21.01.2024, 12:50 | אלמוג עזר

סולאראדג' יוצאת לתוכנית התייעלות נרחבת הכוללת פיטורי 900 עובדים - מהם 550 עובדים בישראל. החברה מעסיקה כ-5,500 עובדים כך שמדובר בקיצוץ של כ-16% בכוח האדם שלה.

המהלך מבצע על רקע הירידה החדה בהכנסות סולאראדג'. בדוח הכספי שהוציאה לרבעון השלישי, עדכנה חברת האנרגיה המתחדשת (יצרנית ממירי אנרגיה סולרית) כי ההכנסות ברבעון הרביעי של 2023 ייסתכמו בכ-325 מיליון דולר - סכום נמוך ב-55% מהכנסות הרבעון השלישי.

ההודעה הפתיעה את האנליסטים, שכן הסכום החזוי היה נמוך בפער גדל של 55% מממוצע התחזיות בשוק. גם ההכנסות שהציגה ברבעון השלישי, 725 מיליון דולר, היו נמוכות ב-27% מהכנסות הרבעון השני, שעמדו על 991 מיליון שקל.

סולאראדג׳ מייצרת מערכות לניהול מתקנים סולאריים. החברה תולה את הירידה בהכנסות בדחיית הזמנות וביטולים מלקוחות ומפיצים מאירופה ועלייה במלאים. מעבר לכך, סולאראדג' מתמודדת גם עם סביבת מאקרו לא פשוטה, המאתגרת את חברות האנרגיה המתחדשת באופן כללי.

הריבית הגבוהה הפכה את מימון הפרויקטים ליקר מאד, וענף האנרגיה המתחדשת רגיש מאד להתייקרות שכזו. לכך יש לצרף את העלייה במחירי הסחורות וחומרי הגלם. כל אלה הביאו לירידה בביקושים להתקנת מערכות, בעיקר בשוק הפרטי (התקנת מערכות ביתיות). שינוי בתמריצי המס בארה״ב ואירופה תרם גם הוא לפגיעה בביקושים.

הירידה בהכנסות הובילו לירידה חדה בשווי של סולאראדג'. ביום שישי האחרון, למרות המגמה החיובית בארה"ב, ירדה מניית חברת האנרגיה והגיעה לשפל של ארבע וחצי שנים, מאז ספטמבר 2019. שווי השוק של החברה נאמד היום ב-3.9 מיליארד דולר, לאחר שרק באמצע 2023 הגיעה לשווי שיא של 20 מיליארד דולר והייתה הישראלית הגדולה בוול סטריט.

סולאראדג' עשתה היסטוריה ב-2021 כאשר הפכה להיות החברה הישראלית הראשונה שנכללה במדד ה-S&P 500 שכולל את 500 החברות הגדולות ביותר שנסחרות בבורסה בניו יורק. אולם על רקע הירידה בשוויה, יצאה סולאראדג' מהמדד. בנוסף, בשבוע שעבר הוריד בנק ההשקעות ברקליס את מחיר היעד של מניית סולראדג' ל-50 דולר בלמד, מחיר נמוך ב-29% ממחיר המניה ביום שישי האחרון (69.1 דולר). כך שהציפייה בשוק בשוק היא להמשך תקופה לא פשוטה גם בשנה הנוכחית.


תגיות