אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזמנתם רכב חדש? משרד התחבורה לא קבע את גובה אגרת הרישוי ואלפי הזמנות תקועות מגרש מכוניות חדשות | צילום: תומריקו

פרסום ראשון

הזמנתם רכב חדש? משרד התחבורה לא קבע את גובה אגרת הרישוי ואלפי הזמנות תקועות

לפני כמה שבועות החל המשרד להיערך לעדכון קבוצות הרישוי של הרכבים החדשים שקובע את גובה אגרת הרישוי, אולם טרם השלים אותו. יבואני הרכב לא יכולים למסור רכבים מודל 2022 בלי לדעת את גובה האגרה והודיעו ללקוחות שייאלצו לחכות לפתרון

02.01.2022, 09:41 | תומר הדר

יום העבודה הראשון של שנת 2022 הגיע ואלפי ישראלים מחכים לקבל מפתח למכוניתם החדשה, "מודל 2022", אבל מרכזי המסירה של יבואני הרכב אינם עובדים ברובם ומפתחות חדשים אינם נמסרים ללקוחות, כך נודע ל"כלכליסט". 


קראו עוד בכלכליסט:


הסיבה לכך היא טכנית ונוגעת לעדכון של קבוצות הרישוי לרכבים חדשים. כפי שפורסם ב"כלכליסט" לפני מספר שבועות החל משרד התחבורה להיערך לעדכון של קבוצות הרישוי של המכוניות החדשות, אך נכון ליום המסירות הראשון של שנת 2022, קבוצות הרישוי לא עודכנו ולכן יבואני הרכב אינם יכולים לדעת מה יהיה גובה אגרת הרישוי אשר משולמת על המכוניות החדשות, משמע לא ניתן למסור אותן.


מגרש מכוניות חדשות , צילום: תומריקו מגרש מכוניות חדשות | צילום: תומריקו מגרש מכוניות חדשות , צילום: תומריקו


כיום על כל המכוניות החדשות שמשווקות בישראל מוטלת אגרת רישוי, שאותה רוכש הרכש צריך לשלם למדינה מדי שנה. אחרי שלוש שנים המכונית צריכה גם להגיע אל מכון הטסטים – ואז מתווספת גם עלות מבחן הרישוי, אבל בכל מקרה, גם כאשר המכונית חדשה מהניילונים יש לשלם את אגרת הרישוי - שעדיין לא אושרה. כתוצאה מכך, כך נודע ל"כלכליסט" נאלצו יבואני הרכב להודיע ללקוחות שרצו לקבל היום את המכונית החדשה שיצטרכו להמתין כמה ימים עד לפתרון של הסוגיה.

לפי הערכות בענף הרכב, חודש ינואר צפוי להיות אחד החודשים העמוסים ביותר השנה מבחינת מסירות. אחת הסיבות העיקריות לכך היא מיסוי המכוניות ההיברידיות. הסיבה לכך היא כניסתו לתוקף של מס הקניה המעודכן על המכוניות ההיברידיות שלשום: עד ה-31 בדצמבר הוטל על מכוניות היברידיות מס קניה בגובה 50%. מה-1 בינואר, כלומר אתמול, מוטל על המכוניות החדשות מס קניה בגובה 83%, שממנו מנוכים סכומים בגובה עד 17 אלף שקל בהתאם לרמת הזיהום שפולט הרכב. 

העדכון גרם ליבואני הרכב לייבא ארצה עשרות אלפי מכוניות היברידיות בדצמבר במטרה לשחרר אותן ממכס בשבוע האחרון של דצמבר ולשחרר אותן לשוק בינואר, כלומר בשוק יש עשרות אלפי לקוחות אשר ממתינים למכונית חדשה. להערכת גורמים בענף הרכב, נושא קבוצות הרישוי מיועד להיפתר במהלך השבוע הקרוב.

תגובת משרד התחבורה: "משרד התחבורה מקדם מהלך של עדכון גבולות קבוצות מחיר לרכב בהתאם להתייקרותם. עדכון גבולות קבוצות המחיר נועד למנוע מצב שבו כלי רכב חדשים שיירכשו השנה ירשמו בקבוצת מחיר גבוהה יותר מהקבוצה אליה היו מסווגים ללא עדכון הקבוצות וכתוצאה מכך היו מחויבים באגרות רישוי גבוהות במאות שקלים לאורך כל חיי הרכב". 

"משרד התחבורה פועל מול משרד האוצר לאישור עדכון קבוצות המחיר במהירות האפשרית לצורך אישורה בוועדת הכספים בכנסת, דבר שיאפשר ליבואנים להשלים את מסירת כלי הרכב".

תגיות