אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עליית הריבית ותשואות האג"ח לא תומכת במניות הטכנולוגיה" וול סטריט ניו יורק בורסה ארה"ב | צילום: AP

פתיחת השנה הצולעת בוול סטריט

"עליית הריבית ותשואות האג"ח לא תומכת במניות הטכנולוגיה"

החשש מהעלאת הריבית בארצות הברית נותן את אותותיו ומוציא את האוויר מהמדדים בוול סטריט. נאסד"ק, מוטה הטכנולוגיה, חתם את השבוע הראשון של 2022 בירידה של 4.5%, בפער בולט מול S&P 500, שאיבד 1.9%, ומול דאו ג'ונס, שירד ב־0.3% בלבד

08.01.2022, 20:33 | חזי שטרנליכט

סקטור מניות הטכנולוגיה בוול סטריט מתחיל להראות סימנים של אובדן המומנטום, לאחר שרשם עליות של עשרות אחוזים מדי שנה בשנים האחרונות. כשהתפרצה מגפת הקורונה כיכב מדד הנאסד"ק, כשלא מעט מענקיות הטכנולוגיה הפכו למניות הדומיננטיות בבורסות האמריקאיות במונחי תשואות. אולם בשבוע האחרון נראה היה שהאוויר החם מתחיל לצאת מחלקן, כשהחשש העיקרי הוא שהנגיד האמריקאי ג'רום פאוול ייאלץ לפעול מוקדם מהצפוי כדי להעלות את הריבית ולהילחם בכך בגל האינפלציוני הפוקד את הכלכלה.


קראו עוד בכלכליסט:ביום שישי חתמו מדדי וול סטריט העיקריים בירידות שערים מתונות, כשהן מובלות על ידי מדד נאסד"ק. אולם בסיכום שבועי בולט הפער בעוצמת הירידות בין המדד מוטה הטכנולוגיה למדדים המסורתיים - הדאו ג'ונס וה־S&P 500. מדד נאסד"ק חתם בירידה של 4.5% בשבוע, ומדד דאו ג'ונס, שמורכב יותר מחברות של כלכלה מסורתית ותעשייתית, ירד ב־0.3%. מדד ה־S&P 500 סיכם את השבוע בירידה של 1.9%, והיה זה השבוע הראשון של השנה - החלש ביותר שרשם אותו מדד מאז 2016.


יו"ר הפד, ג יו"ר הפד, ג'רום פאוול | גטי יו"ר הפד, גהיום של הירידות החדות ביותר בתחום הטכנולוגיה במהלך השבוע שחלף היה יום רביעי, אז נפל מדד הנאסד"ק ב־3.3%. באותו יום התפרסם נתון מאקרו כלכלי שלימד על הפרוטוקולים מדיוני ישיבת הבנק הפדרלי האחרונה. חלק מהחברים לוחצים על מדיניות נצית עוד יותר של צמצום רכישות האג"ח על ידי הבנק המרכזי, וזה הדאיג את המשקיעים שרואים בכך סימן להתקרבות של העלאות הריבית וסיום ההרחבה הכמותית כבר מחודש מרץ הקרוב.

חשש לצמיחה נמוכה יותר

בסוף השבוע התפרסם נתון מאקרו חשוב נוסף על הכלכלה האמריקאית. בדצמבר נוספו לה 199 אלף משרות, פחות ממה שקיוו המשקיעים. אך מנגד שיעור האבטלה צנח לרמות של טרום עידן הקורונה ועמד על 3.9%. השילוב של הנתונים מלמד על חשש לקצב צמיחה נמוך יותר השנה, מה שדרבן את המשך הירידות בבורסות. האנליסטים בארץ סבורים כי מוקדם להספיד את סקטור הטכנולוגיה. לדעתם עדיין מדובר בתגובה ראשונית למהלכים אפשריים של הבנק הפדרלי. עם זאת, הם ממתנים את ההתלהבות מהביצועים הצפויים לסקטור הטכנולוגיה בשנה הקרובה.


אלכס זבז אלכס זבז'ינסקי וניר חצב | צילומים: אוראל כהן, רמי זרנגר אלכס זבזאלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, ציין בשיחה עם "כלכליסט" בסוף השבוע כי "הירידות בטכנולוגיה היו בעיקר תגובה לעלייה בתשואות של איגרות החוב. זה הדפוס שראינו בשנה האחרונה. אני לא משוכנע שיש כאן איזשהו הסבר כלכלי משכנע. כי לדוגמה בתקופות של עליות ריבית בין 2015 ל־2019 דווקא אז מדד הנאסד"ק הכה את מדד S&P 500, בתקופה שהתשואות (על האג"ח הדולרי) עלו - ולא הפוך כמו שהיום. זה קורה מפני שהטכנולוגיה כבר מאוד יקרה. איום של עליית ריבית ותשואות בעיקר פוגע בחברות האלה".

זבז'ינסקי מוסיף כי לדעתו ב־2022 "צפויה לנו שנה תנודתית בגלל שינוי מדיניות הבנקים המרכזיים, ובעיקר הבנק הפדרלי. עם זאת, למרות התנודתיות, אני חושב שבסיכוי מאוד סביר תהיה שנה שבסופו של דבר נראה בה שוק מניות עולה. זאת משום שהצמיחה צפויה להיות גבוהה. לפי תחזיות של בתי ההשקעות וגופים כמו קרן המטבע הבינלאומית, וכשמסתכלים על ניסיון עבר, הריבית לבדה לא גרמה למפולות בשוק ההון, אלא בדרך כלל לירידה בצמיחה".

מה דעתך על סקטור הטכנולוגיה בפני עצמו?

"אנחנו נראה יותר עלייה בסיכון. ככה המניות מתנהגות בתגובה לעליית תשואות, בוודאי בסביבה שהריבית עולה והתשואות עולות. זו לא סביבה שתומכת במניות הטכנולוגיה. דבר נוסף, די מתגבר סיכון הרגולציה. יש החשכה רגולטורית כלפי חברות הטכנולוגיה. יש כיום יותר דיבורים מצד המחוקקים בעולם סביב הנושא הזה. השילוב הזה מעלה את הסיכון לחברות האלה".

המגה־טק מחזיק מעמד

גם ניר חצב, אנליסט טכנולוגיה במור בית השקעות, סבור שמוקדם להספיד את התחום. "השבוע שחלף מצטרף לכמה שבועות פחות טובים, יותר במניות השורה השנייה והשלישית של חברות הטכנולוגיה. חברות המגה־טק מחזיקות מעמד, רובן נמצאות די קרוב לשיא כל הזמנים. אני רואה את ההתנהגות של חלק מהמניות שמושפעות ממדיניות הבנקים המרכזיים וקודם כל הפד - שם ראינו מדיניות יותר נצית. פאוול נבחר לכהונה נוספת ורוצה לעשות נורמליזציה במדיניות המוניטרית, כולל הקטנת המאזן בתחילה והעלאות ריבית אחר כך. מהלכים כאלה מוציאים אוויר מחברות טכנולוגיה מסוימות, בוודאי מחברות שמתומחרות גבוה, רחוקות מרווחים, וראו השפעה חיובית מאוד חזקה מהקורונה".
אבל, לדברי חצב, "היסודות של סקטור הטכנולוגיה ממשיכים להיות חזקים. אנחנו צפויים לראות שנה נוספת של צמיחה דו־ספרתית בהכנסות וברווחים של חברות הטכנולוגיה. זו צמיחה יותר חזקה מכלל השוק. זה מה שהיה ב־2021, ובוודאי ב־2020. היסודות הכלכליים והעסקיים של חברות הטכנולוגיה ממשיכים להיות מאוד חזקים. אנחנו רואים שנאסד"ק וחברות הטכנולוגיה נותנים ביצועי יתר כבר יותר מעשור. במבט קדימה יש סיבה להמשיך להיות אופטימיים. צריכים להיות סלקטיביים ולבחור את החברות המצטיינות בתחום".

הקרן של קאתי ווד איבדה 45% מפברואר

 מי שנחשבת לכוהנת הגדולה של מניות הטכנולוגיה סופגת לאחרונה לא מעט אכזבות ממסכי המסחר. קאתי ווד, מנכ"לית חברת ארק (ARKK) אינווסט, רואה את קרנות הסל שבאמצעותן היא משקיעה במניות הטכנולוגיה עוברות גל מימושים בשל הירידות בתחום. שתי האחזקות הגדולות ביותר של קרן הדגל שלה, ארק אינוביישן, שנוסדה בסוף אוקטובר 2014 - לפי העדכון האחרון באתר בסוף בנובמבר 2021 - הן טסלה (8.55%) וזום (6.17%). שווי הנכסים של הקרן עמד בעדכון האחרון על 18.4 מיליארד דולר. בשבוע הראשון של השנה שהסתיים בשישי הזה נפלה הקרן ב־10.7%, והשלימה קריסה של יותר מ־45% מאז השיא האחרון שלה בפברואר אשתקד.

ווד מוכרת גם בשוק ההון המקומי הודות לקרן הישראלית (IZRL) שהיא מנהלת, שמשקיעה במניות טכנולוגיה מקומיות. נכון לשישי האחרון, האתר של ארק מלמד שבישראל לפחות המשחק כיום יותר דפנסיבי. שלוש המניות הגדולות הן בתחומי הטכנולוגיה, ובהן פרטנר (2.6%), סלקום (2.5%) ובזק (2%).קאתי ווד, צילום: בלומברג קאתי ווד | צילום: בלומברג קאתי ווד, צילום: בלומברג

תגיות