אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי נגד רשת X: כשלה בחסימת תכני הסתה ופייק ניוז אלון מאסק | צילום: Alain JOCARD / AFP

האיחוד האירופי נגד רשת X: כשלה בחסימת תכני הסתה ופייק ניוז

לפי הודעת הנציבות, בין השיקולים שהובילו לפתיחת החקירה עומדים ההתפשטות של תוכן לא-חוקי הקשור למתקפת הטרור של חמאס בשביעי באוקטובר והיעדר שקיפות סביב מערך הפרסום של הפלטפורמה

19.12.2023, 09:20 | עומר כביר

האיחוד האירופי פתח בחקירה נגד X (לשעבר טוויטר) של אלון מאסק, בחשד שהפלטפורמה כשלה בחסימת התפשטות תכני הסתה ופייק ניוז ובשל היעדר שקיפות סביב מערך הפרסום שלה ופרקטיקות עיצוב "מטעות" – כך הודיעה אתמול (ב') נציבות האיחוד. זאת, בין השאר, על רקע הטיפול הכושל של החברה בתוכן מסית סביב מתקפת ה-7 באוקטובר.

מדובר בחקירה הראשונה שמבצע האיחוד בחשד לעבירה על חוק השירותים הדיגיטליים (DSA), שנכנס לתוקף בסוף אוגוסט, והחקירה הרגולטורית המשמעותית ביותר נגד X מאז נרכשה על ידי מאסק, שיזם שינויים מהותיים במדיניות ניטור התוכן שלה. שינויים אלו, מצאו מחקרים ודוחות שונים, הביאו לעלייה משמעותית בהיקף הפייק ניוז, ההסתה והשטנה ב-X וגררו נטישה משמעותית של מפרסמים.

לפי הודעת הנציבות מאתמול, בין השיקולים שהובילו לפתיחת החקירה עומדת ההתפשטות של תוכן לא-חוקי הקשור למתקפת הטרור של חמאס בשביעי באוקטובר. החקירה צפויה להתמקד בארבעה תחומים מרכזיים. ראשית, המענה של החברה להתפשטות תוכן בלתי-חוקי באיחוד האירופי, ובפרט בכל הנוגע להערכת הסיכונים ואמצעי המניעה שאימצה X, וכן התפקוד של מנגנון הודעה ופעולה שה-DSA מחייב את החברה להפעיל.

שנית, יבדוק האיחוד את יעילות האמצעים שבהם נקטה X על מנת להיאבק במניפולציית מידע, ובפרט היעילות של מערכת "הערות קהילה", שמאפשרת למשתמשים להוסיף תיקונים וביאורים שמוצגים בתחתית פוסטים בעייתיים. עוד תבדוק נציבות האיחוד את מאמצי הגברת השקיפות של X, בעיקר סביב מגבלות שמונעות מחוקרים גישה למידע שהחברה מחוייבת לספק. לסיום, תבדוק החקירה עיצוב מטעה של ממשק המשתמש (מה שמכונה גם "דפוסים אפלים") בהליך ההרשמה למנוי בתשלום (שכולל קבלת וי כחול ליד שם המשתמש).

פתיחת החקירה הרשמית מאפשרת לנציבות לנקוט בצעדי אכיפה זמניים. החקירה אינה מוגבלת בזמן והנציבות לא מסרה מתי היא צפויה להסתיים, אך ציינה שמדובר בחקירה מתועדפת. "התקופה שבה פלטפורמות מקוונות גדולות מתנהגות כאילו הן 'גדולות מדי בשביל שיהיה להן אכפת' הגיע לסיומו", אמר נציב שוק האינטרנט של האיחוד, תיירי ברטון, בהודעה לעיתונות. "יש לנו עתה כללים ברורים, פיקוח חזק, אכיפה מהירה וסנקציות מרתיעות ונעשה שימוש מלא בתיבת הכלים שלנו כדי להגן על האזרחים שלנו ועל הדמוקרטיות".

סגנית נשיאת האיחוד, מרגרטה ווסטאגר, הוסיפה: "ככל שהסיכון שמציבה פלטפורמה גדולה לחברה שלנו גבוה יותר, כך הדרישות של DSA ממוקדות יותר. אנחנו מתייחסים ברצינות לכל הפרה של הכללים שלנו. ויש לנו מספק ראיות כדי לפתוח בחקירה רשימית נגד X. הנציבות תפעל על מנת להבטיח שהבטיחות המקוונת של אזרחי האיחוד נשמרת".

מ-X נמסר בתגובה: "X מחויבת לציות ל-DSA ומשתפת פעולה עם ההליך הרגולטורי. חשוב שהליך זה יישאר חופשי מהשפעה פוליטית וייצמד לחוק. X ממוקדת ביצירת סביבה בטוחה ומכילה לכל המשתמשים בפלטפורמה שלנו, תוך הגנה על חופש הביטוי, ונמשיך לעבוד ללא לאות להשגת מטרה זו".


תגיות