אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעט אך עדיין מפתיע: כלכלת בריטניה צמחה ב-0.2% ברבעון השני רה"מ רישי סונאק | צילום: רויטרס

מעט אך עדיין מפתיע: כלכלת בריטניה צמחה ב-0.2% ברבעון השני

זאת לעומת צפי האנליסטים לקיפאון בצמיחה; הסיבות העיקריות לנתון החיובי: עלייה בצריכת משקי הבית ובתפוקה; גם יום החופש החד פעמי לרגל הכתרת המלך צ'ארלס השלישי סייע

11.08.2023, 11:03 | חדשות חוץ

כלכלת בריטניה היכתה את התחזיות עם צמיחה של 0.2% ברבעון השני, בזכות צריכת משקי הבית ובתפוקה, כך מסר היום (ו') המשרד הלאומי לסטטיסטיקה (ONS).

כלכלנים שנסקרו ע"י רויטרס חזו שהתמ"ג הבריטי יישאר ללא שינוי ברבעון השני, לאחר צמיחה מפתיעה של 0.1% ברבעון הראשון. זאת על רקע הידוק המדיניות של הבנק המרכזי והאינפלציה העיקשת שהכבידה על הביקושים.

כלכלת בריטניה צמחה ב-0.5% ביוני לעומת תחזית ל-0.2%, זאת לאחר צמיחה של 0.1% בתמ"ג במאי, ושל 0.2% באפריל. עם זאת, עוצמת העלייה נבעה בין היתר ממזג האוויר החם, וכן מיום החופשה הלאומי החד פעמי במאי לרגל הכתרת המלך צ'ארלס השלישי. התמ"ג קיבל דחיפה מצמיחה של 1.6% בייצור, ומגזר השירותים רשם צמיחה של 0.1%.

ה-ONS ציין צמיחה חזקה בצריכת משקי הבית והממשלה במונחי הוצאות, למרות עליות המחירים במהלך הרבעון, גם אם אלה היו פחותות לעומת הרבעון הקודם.

"עדיין מדובר במספרים חלשים, אך לא חלשים כפי שציפינו", כך אמר ל-CNBC מייקל קופ, סמנכ"ל השקעות בחברת מורנינגסטאר.

הבנק המרכזי ביטל במאי את תחזיתו למיתון בכלכלת בריטניה. בתחזית האחרונה שלו אמר הבנק שהוא מצפה שהצמיחה הרבעונית בתמ"ג תישאר סביב 0.2% בטווח הקרוב.

"הבנק המרכזי חוזה כעת שנימנע ממיתון, וקרן המטבע העולמית מסרה שאם ניצמד לתוכנית לעזור לאנשים לשוב לעבודה ולהגדיל את ההשקעות בעסקים הרי שבטווח הארוך נצמח יותר מהר מגרמניה, צרפת ואיטליה", כך אמר היום שר האוצר של בריטניה, ג'רמי האנט.

הבנק המרכזי העלה את שיעור הריבית ב-0.25% ל-5.25% באוגוסט, וקובעי המדיניות יעקבו אחר נתוני התמ"ג האחרונים לקראת פגישת הבנק בספטמבר. האינפלציה בבריטניה נותרה הגבוהה מבין כל הכלכלות המפותחות – 7.9%, והבנק אינו צופה כעת שיגיע ליעד האינפלציה של 2% עד 2025.


תגיות