אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לטסלה: 6,000 עובדים בארה"ב יכולים לתבוע אותה על אפליה גזעית מפעל טסלה בפרימונט, קליפורניה | צילום: רויטרס

מכה לטסלה: 6,000 עובדים בארה"ב יכולים לתבוע אותה על אפליה גזעית

לפי החלטת בית המשפט העליון של קליפורניה, עובדים יוכלו לתבוע את החברה בשל כישלונה לטפל באפלייה והטרדות על רקע גזעי במפעלה בפרימונט. המשפט צפוי להתקיים באוקטובר

29.02.2024, 20:45 | חדשות חוץ

שופטת בקליפורניה קבעה באופן זמני שקרוב ל-6,000 עובדי מפעל שחורים יוכלו לתבוע את טסלה במקובץ, בשל כישלונה לטפל באפלייה והטרדות על רקע גזעי במפעל שלה בפרימונט. כך לפי דיווח ברויטרס.

בהוראה שהוציאה אתמול, כתבה שופטת בית המשפט העליון של קליפורניה, נואל ווייס (Noel Wise), שהתביעה מעלה שאלה שרלבנטית לכל העובדים השחורים במפעל, והיא האם טסלה הייתה מודעת להתנהלות הפוגענית, ובכל זאת סירבה לפעול כדי למנוע זאת. התובע הרשמי, עובד קו ההרכבה לשעבר מרקוס ווהן (Marcus Vaughn), הגיש לראשונה תביעה נגד החברה ב-2017 ובה טען שעובדי המפעל השחורים נתונים לשלל התנהגויות פוגעניות שכללו קללות, כתובות גרפיטי וחבלי תלייה שנתלו בעמדות העבודה שלהם.

"תלונות מרובות לאורך זמן מראות כיצד טסלה כשלה מלפעול כדי למנוע הטרדה על רקע גזעי נגד עובדיה השחורים"

עורך הדין לורנס אורגן (Lawrence Organ), המייצג את ווהן, אמר שהוא "נרגש" מהפסיקה ומתכוון לפתח תוכנית למשפט שייפתח בעניין. "אני חושב שתלונות מרובות לאורך זמן מראות כיצד טסלה כשלה מלפעול כדי למנוע הטרדה על רקע גזעי נגד עובדיה השחורים", כתב אורגן. טסלה טענה מצידה שאינה סובלת הטרדה במקום העבודה, ושפיטרה עובדים שנמצא שלקחו חלק בהתנהלות הזאת.

הפסיקה הזמנית מגיעה לקראת שימוע שאמור להתקיים מחר, שבו תינתן לטסלה הזדמנות לערער על ההחלטה, אם כי נדיר ששופט משנה את דעתו בערעור. הפסיקה מהווה מכה עבור טסלה, כיוון שהיא פותחת פתח לגזר דין בהיקף מיליוני דולרים, כיוון שמשמעותה היא שעובדים רבים של החברה שעבדו בה מאז נובמבר 2016, ומזהים עצמם כשחורים, זכאים להיכלל כתובעים. ווייס אמרה שהיא מתכננת לערוך את המשפט באוקטובר, אז תנהל משפט נוסף שכולל טענות דומות נגד טסלה, מצד ארגון זכויות אדם מקליפורניה.

טסלה מתגוננת בימים אלה גם בפני טענות להטיה גזעית בבית משפט פדרלי בקליפורניה, שהועלו על ידי ועדת שוויון ההזדמנויות בתעסוקה האמריקאית, שתפקידה לאכוף חוקים נגד אפליה. טסלה פנתה לבית המשפט בבקשה לפסול את התביעה, או להשהותה, בטענה שיש לפתור את התביעות האחרות קודם לכן. בנוסף עתרה לאחרונה טסלה לבית המשפט נגד תשלום נזיקין של 3.2 מיליון דולר שפסק לטובת עובד של חברת תפעול מעליות שפעלה במפעל בפרימונט. העובד, אוון דיאז (Owen Diaz), זכה בפיצוי של 137 מיליון דולר על ידי חבר מושבעים לאחר משפט שהתקיים ב-2021, אך שופט הורה על משפט חוזר לאחר שפסק שמדובר בסכום מוגזם.


תגיות