אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מסלול ירוק או אדום? איזה פיצוי מגיע לעסק שנפגע במלחמה

העסק שלכם נפגע בתקופת המלחמה? שניה לפני שאתם רצים להגיש בקשה לפיצוי, תעשו בדיקה איזה מסלול מתאים לכם. עו"ד ורו"ח מאורי עמפלי, בעלים משרד עמפלי עריכת דין מיסים, בא לעשות לכם סדר בנושא הפיצויים.

27.11.2023, 10:48 | בשיתוף מרכז הנדל"ן


אם גם העסק שלכם סבל מירידה בהכנסות או בעיות כוח אדם כתוצאה ממלחמת חרבות ברזל, אתם כבר יודעים שמגיע לכם פיצוי מהמדינה. השאלה היא רק איזה פיצוי מגיע לכם. משרד האוצר ורשות המיסים חילקו את סוג וגובה הפיצוי למספר מסלולים, שעליהם מסביר בפירוט עו"ד ורו"ח מאורי עמפלי, בעלים משרד עמפלי עריכת דין מיסים, המתמחה במיסוי ישראלי ובין לאומי.

המסלול הראשון הוא "המסלול הירוק", אשר מתחלק גם הוא לשני מסלולי משנה:

"מסלול ירוק ראשון" - מסלול הפתוח לכלל העוסקים במדינה שמחזור העסקים שלהם בשנת 2022 מ-12 אלף ש"ח עד 400 מיליון ₪. מסלול זה נותן פיצוי חלקי בגין הוצאות קבועות והוצאות שכר. כדי שתהיו זכאים אליו תצטרכו להוכיח שהייתה לכם ירידת מחזורים של לפחות 25% בחודשים אוקטובר 2023 לעומת אוקטובר 2022, והמסלול גם פתוח לחודש נובמבר 2023 . גובה הפיצוי יכול להגיע ל-600 אלף ש"ח לתקופה, ולעסקים גדולים יכול להגיע עד 1.2 מיליון ש"ח.

"מסלול ירוק שני" - חל רק בחודש אוקטובר 2023 על אזורי הפריפריה שנפגעו בזמן המלחמה, עם פיצוי מוגדל שמגיע ל-2.5 מיליון ₪. המסלול מבוסס שכר, כלומר, מעסיק ששילם משכורות לעובדים שלא הגיעו לעבודה זכאי ככלל לפיצוי בגין כל עובד עד 520 ש"ח ביום. לחילופין, הוא יכול לתבוע פיצוי בגין ירידת מחזורים לפי נוסחה שמתחשבת גם בירידת המחזורים בחודש אוקטובר 2023 לעומת חודש אוקטובר 2022 וגם בהיקף ההוצאות הקבועות. מסלול זה פתוח גם לחקלאים הזכאים לפיצוי עד 3 מיליון ש"ח בהתאם למרחק הגיאוגרפי שלהם מהגבול.

המסלול השני מכונה "המסלול האדום", והוא מיועד רק ליישובי הספר שנפגעו בעוטף עזה ובצפון, לפי רשימה פרטנית של יישובים. מסלול זה אינו מוגבל בתקרת פיצוי, אך דורש מכם הוכחת נזק עקיף, כך שתצטרכו להוכיח הפסקת פעילות ולהגיש בקשה פרטנית הכפופה לאישור ובדיקה של רשות המסים.

עו"ד עמפלי מדגיש שאם בחרתם מסלול אחד לא תהיו רשאים להגיש בקשה במסלול נוסף, לכן חשוב שתבדקו ותתייעצו עם גורמים מוסמכים מהו המסלול שהכי מתאים לכם. הוא גם מציין שבסיום המלחמה המדינה עלולה לבקש מכם את המענקים בחזרה בתוספת הפרשי הצמדה, ריבית וקנסות.

בכל מקרה, אם אתם סבורים שמגיע לכם פיצוי, טוב שתגישו בקשה – רק לאחר שתצפו בכתבה ותבינו מה שחשוב לדעת.

פיצוי מלחמת חרבות ברזל>>

תגיות