אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר אלקין: "קריאת הקבלנים להעלות מחירים מעלה תהיות של קרטל" זאב אלקין שר הבינוי והשיכון | צילום: קובי קואנקס

ועידת המשכנתאות

השר אלקין: "קריאת הקבלנים להעלות מחירים מעלה תהיות של קרטל"

את הדברים אמר שר הבינוי והשיכון זאב אלקין אתמול בוועידת המשכנתאות של התאחדות יועצי המשכנתאות. עוד המליץ אלקין לקבלנים להיזהר בדרישות שלהם להעלות מחירים: "יש להגן על הציבור"

20.07.2022, 06:30 | דורון ברויטמן

"אני שומע קריאות מהתאחדות הקבלנים להעלות מחירים וזה מעלה תהיות של קרטל", אמר שר השיכון זאב אלקין אתמול (ג') בוועידת המשכנתאות של התאחדות יועצי המשכנתאות. "רק לפני שנים ספורות הסתיים הליך פלילי שבו הורשע יו"ר ההתאחדות הקודם, והייתי ממליץ לכולם להיזהר קצת בקריאות האלה".

בכל הנוגע לדיווחים על קבלנים שמעכבים חתימה על חוזים במטרה למצות את עליות המחירים בשוק, אמר אלקין: "לא תהיה חזרה מחוק המכר. מי שלא חותם היום אין לו מה לחכות, חוק המכר חל ויחול מחר ומחרתיים. קבלנים ויזמים שעובדים מולנו, אם בגלל העיכובים בחתימות לא יעמדו בלוחות זמנים, שלא יצפו לאוזן קשבת. מי שמנסה לקחת את הזוכים כבני ערובה יפגוש גישה של קיר ברזל מבחינתנו, ושלא יבוא אחר כך לבכות".

במסגרת חוק המכר, שקידם המשרד תחת ניהולו, הוגבלה ההצמדה למדד תשומות הבנייה לעד 40%. המהלך לשינוי החוק לווה בלחצים כבדים מצד הקבלנים, ולטענת אלקין, לחצים כאלו עדיין מופעלים: "מניח ששמעת את יו"ר התאחדות קבלני בוני הארץ, ראול סרוגו, שרותח מכעס. אם תיקח הקלטות שלו לפני חודשיים תראה כמה תשבחות קיבלתי על המדיניות שלנו בתחום הדיור, ותראה מה הוא אומר אחרי שהזזנו למישהו את הגבינה, אתה תבין איך המערכת עובדת.

"זה תיקון הוגן. אין שום הצדקה להצמדה של מדד תשומות הבנייה למחירי הקרקע למשל. אמרו לי שהיו שרים לפניי שניסו ושכדאי שאחשוב על זה פעמיים כי תהיה עוצמת התנגדות. התחלתי לקדם ואמרו שיפרסמו נגדי מודעות 'שר שיכון הכי גרוע' ולמה להיכנס למלחמות. עדיף להשאיר כמו שהיה. הלכתי עם מה שאני מאמין בו. אני לא רואה את עצמי כאויב הקבלנים. פה יש עיוות וקודם כל תפקידי להגן על ציבור הרוכשים ששילמו ללא הערכה. חוק המכר חוסך 100-50 אלף שקל".

בנוגע למצב שוק הדיור כיום אמר אלקין כי הירידה במספר העסקאות בתקופה האחרונה מסמנת שינוי מגמה, אך עדיין ייקח זמן עד שמחירי הדיור ייבלמו: "הכתובת היתה על הקיר. כשנכנסתי לתפקיד היינו ב־50 אלף התחלות בנייה בשנה. אצל כחלון היו 70 אלף בשיא. היה ברור שתהיה עלייה משמעותית במחירי דיור כיוון שיש פער בין היצע לביקוש. סיימנו את 2021 עם פי שניים מהשיא של כחלון, ואני מקווה שגם ב־2022 לא ניפול מהיעד. אנחנו בקצב של 80 אלף התחלות בנייה בשנה.

"בשביל הזוגות החזרנו את התוכניות. המדינה ויתרה וספסרה בקרקעות. היום מגיעים למספרים גדולים של דירות בהנחה. השנה נגריל כ־30 אלף דירות, ובשנה הבאה נגיע ל־45 אלף. אם נרשמו אצלנו 120 אלף זכאים שמעוניינים ב'דירה בהנחה', בתוך שנה וחצי 75 אלף משפחות יקבלו יכולת לקנות דירה בהנחה משמעותית של מאות אלפי שקלים במחירים של שנת 2020 ועל זה עוד 20% הנחה במחיר".

על הטענה כי אין מבחן סוציו־אקונומי לזכאים, השיב: "כל זוג שאין לו דירה או רווק מעל 35 – זה המבחן. אין מבחן סוציו־אקונומי. אם אני כמדינה צריך להחליט איפה אני נותן, אז אני נותן יותר לזוג עם ילדים מאשר רווקים צעירים. שקלנו להכניס מבחן סוציו־אקונומי, והבנו שהנזק יותר גדול מהתועלת כי לא תמיד ההכנסה של הזוג משקפת את הרמה הכלכלית שלו".

תגיות