אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משקיעי NFT תובעים את סותבי'ס: "זינוק מחירי מותג הקוף המשועמם נבע ממצג שווא" NFT של הקוף המשועמם | צילום: OpenSea

משקיעי NFT תובעים את סותבי'ס: "זינוק מחירי מותג הקוף המשועמם נבע ממצג שווא"

התביעה נגד בית המכירות הוגשה על ידי משקיעים שהתחרטו על הרכישה מכיוון שבמהלך טירוף ה-NFT ב-2021 נמכר הקוף המשועמם במחירים גבוהים - והיום בכשליש מחיר. לפי הייצוגית, "המצג שהציג סותבי'ס שלפיו הקונה הוא אספן 'מסורתי' יצר רושם מטעה שהסחר ב-NFT הפך מקובל אצל משקיעי מיינסטרים"

20.08.2023, 15:38 | חדשות חוץ

תביעה ייצוגית הוגשה לבית משפט נגד בית המכירות סותבי'ס על ידי משקיעים שהתחרטו על רכישת NFT "הקוף המשועמם" (Bored Ape Yacht Club) - שנמכר במחירים גבוהים במהלך טירוף ה-NFT של 2021. על פי הייצוגית, בית המכירות הונה את המשקיעים בכך שנתן ל-NFT "ארומה של לגיטימיות כדי לעורר את עניין המשקיעים וליצור הייפ סביב מותג הקוף המשועמם".

זינוק מחירי ה-NFT של הקוף המשועמם "נבע ממצג שווא", כך על פי תביעה שהוגשה לבית המשפט המרכזי במחוז קליפורניה, בה צוין גם שבזמן המכירה הפומבית לא נחשף שהזוכה היא חברת FTX, שנודעה מאז לשמצה. "המצג שהעמיד סותבי'ס שלפיו הקונה האנונימי הוא אספן "מסורתי" יצר את הרושם המטעה שהסחר ב-NFT של הקוף המשועמם הפך מקובל אצל משקיעי מיינסטרים", והתובעים קנו את ה-NFT "תוך ציפייה סבירה לראות רווח מהבעלות עליו", דברי התביעה.

סותבי'ס מכר 101 מטבעות NFT של הקוף המשועמם תמורת סכום כולל של 24.4 מיליון דולר במכירה פומבית שכותרתה הייתה Ape In! בספטמבר 2021 – הרבה מעל התחזיות לרווח שעמדו על 12-18 מיליון דולר. זהו ממוצע של 241 אלף דולר לעותק לעומת מחיר רצפה של 50 אלף דולר במטבעות את'ר תמורתם הוא מוצע היום – על פי מידע מאתר CoinGecko.

משקיעים כבר תבעו בעבר את חברת Yuga Labs, יוצרת הקוף המשועמם, וארבעה מנהלים מהחברה ושלל ידוענים שקידמו את המותג, כולל פריס הילטון, גווינית פלטרו, סרינה ויליאמס, סנופ דוג וג'סטין ביבר. התביעה הייצוגית המקורית הוגשה בדצמבר 2022, וסותבי'ס התווספה כנאשמת בתביעה מתוקנת שהוגשה ב-4 באוגוסט.

על פי התביעה המתוקנת, "יוגה פעלה בתיאום עם סותבי'ס כדי לקיים מכירה פומבית מטעה", שלאחריה תיאר נציג סותבי'ס את הזוכה כאספן "מסורתי" באירוע שנערך בטוויטר ספייסס, אך למעשה היה מדובר בחברת הקריפטו פושטת הרגל FTX, שמייסדה סאם בנקמן פריד מצוי במעצר בהמתנה למשפטו. בנוסף היו "קשרים הדוקים בין FTX ליוגה, כך שהיה רווחי לשתיהן שמחיר אוסף ה-NFT יעלה", כך לדברי התביעה.

תגיות