אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה: מינהלת זהות יהודית תקבל תוספת תקציב של 25 מיליון שקל ח"כ אבי מעוז | צילום: יואב דודקביץ

הממשלה אישרה: מינהלת זהות יהודית תקבל תוספת תקציב של 25 מיליון שקל

תקציב המינהלת בראשות סגן השר אבי מעוז ( ממפלגת נועם) עמד אשתקד על 120 מיליון שקל ובשנת 2024 היה אמור לעלות ל-165 מיליון שקל. בתחילת המלחמה הודיע מעוז שהוא מוותר על העברת הכספים שהוקצו לו, ומתוכם יקבל רק את הסכום שאושר כעת

10.03.2024, 12:37 | צבי זרחיה

הממשלה אישרה במישאל טלפוני תוספת תקציב של 25 מיליון שקל למינהלת זהות יהודית בראשות סגן השר אבי מעוז (נועם), זאת לאחר שישיבת הממשלה היום (א') בוטלה, זו הפעם השלישית בשבועות האחרונים. לקראת אישורו של תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024, התבקשו השרים לאשר את העברת הסכום לתקציב של רשות זהות יהודית.

תקציב הרשות לזהות יהודית עמד בשנת 2023 על 120 מיליון שקל ובשנת 2024 היה אמור לעלות ל-165 מיליון שקל. בתחילת המלחמה הודיע מעוז שהוא מוותר על העברת הכספים שהוקצו לו, ומתוכם יקבל רק 25 מיליון שקל.

לפי ההחלטה, בין היתר יועברו לרשות הכספים ליעדים הבאים במסגרת תקציב משרד רה"מ: לתפעול הוצאות שכר ויועצים - 2 מיליון שקלים, תוכנית הסברה ופירסום באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית - 6 מיליון שקלים קידום הלכידות והערבות ההדדית וחיזוק רוח ההתנדבות לחברה ולמדינה - 8 מיליון שקלים, חיזוק הקשר לירושלים וקידום ערכיה של ישראל כמדינת הלאום- 2 מיליון שקלים, להקמת מוקד לפניות הציבור של הרשות ולמידע - 1 מיליון שקלים. עוד מוצע להקצות למרכז מורשת בגין - 1 מיליון שקלים.

באמצעות תקציב משרד החינוך יועברו לרשות לזכרון לשואה ולגבורה 1 מיליון שקלים. דרך משרד לפיתוח הנגב והגליל יועברו 3 מיליון שקלים לפעילות בנושא זהות לאומית יהודית בנגב, ובגליל. הכספים הללו משוריינים באמצעות הכספים הקואליציוניים שיחולקו השנה בסך של 5.7 מיליארד שקלים.

כפי שנחשף לאחרונה בכלכליסט כ-2.9 מיליארד שקלים מהכספים הקואליציוניים בשנת 2024 כבר הועברו לתקציב, וסכום של 2.8 מיליארד שקלים נמצא בסעיף הרזרבה כי טרם התקבלו חוות דעת משפטיות המאפשרות את העברתם. לצורך העברת הכספים ליעדם יש צורך בקבלת חוות דעת של היועצים המשפטיים של המשרדים הנוגעים בדבר: רה"מ, חינוך, נגב וגליל.

בין היתר לא אושרה העברת 590 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך לרשתות החינוך החרדיות המקורבות ליהדות התורה וש"ס לצורך תשלום תוספת שכר למורות החרדיות מתוקף החלתו של הסכם "אופק חדש". כתוצאה מכך, מעכבים יהדות התורה בראשות יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני וש"ס את העברת הצעדים שנועדו להגדיל את הכנסות המדינה ממסים בכ-6.6 מיליארד שקלים ובהם ביטול הפטור על רכישת סיגריות בדיוטי פרי (הביטול נדחה בשנתיים ויופעל בהדרגה לביטולו המוחלט ב- 2028), העלאת המס על הפחמן, שורה של צעדים בתחומי הנדל"ן כמו קיבוע מס רכישה על משקיעים של 8% לאחר שהוראת השעה בעניין תפוג בדצמבר 2024, שחיקת הפטור ממס על הכנסות משכר דירה העומד כיום על 5,654 שקלים בחודש, הנהגת דיווח שנתי מכוון על הכנסות משכר דירה, אף אם נמוכות מגובה הפטור.

יצויין כי ועדת הכספים אישרה ביום רביעי בחצות את תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024. הצעת התקציב תונח ביום שלישי בבוקר על שולחן הכנסת ויתקיים דיון מרטוני. ביום רביעי בשעה 13:00 יחלו ההצבעות על התקציב המעודכן לשנת 2024.


תגיות