אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש אגף התקציבים בביקורת על החינוך החרדי: "רמת החיים פה תהיה דומה למזרח אירופה" כנס אלי הורביץ יוגב גרדוס | צילום: מסך

ראש אגף התקציבים בביקורת על החינוך החרדי: "רמת החיים פה תהיה דומה למזרח אירופה"

יוגב גרדוס אמר בכנס אלי הורביץ: "כשהנכד שלי יילך לבית הספר הממלכתי, הוא יהיה מיעוט; באותה שנה 50% מהילדים ילמדו במערכת החינוך החרדית. ובמערכת החינוך החרדית רק ל-5% יש בגרות"; לדבריו, "כל מי שחושב שהבעיה הזו תיפתר בעצמה, בחוגים עם לימודי ליבה אחרי הצהריים, בהכשרות מקצועיות - טועה"

30.05.2023, 12:55 | שלמה טייטלבאום

"יש משבר ייחודי לישראל - משבר הדמוגרפיה. גידול האוכלוסייה בישראל הוא חריג ביותר. גידול כזה יכול להיות יתרון למשק, אך כשאנחנו מצרפים לכך את הרכב האוכלוסייה הרי שבעתיד רמת החיים בישראל תהיה דומה לזו שבמדינות מזרח אירופה, כמו לטביה והונגריה", כך אמר יוגב גרדוס, ראש אגף התקציבים באוצר, בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה שמתקיים בירושלים.

לדבריו, "יש לנו פריון ילודה גבוה, ופריון עבודה נמוך. פריון העובדים מושפע מרמת הכישורים, ורמת הכישורים מושפעת בעיקר מרמת החינוך. הכלי המרכזי זה שיפור רמת החינוך".

בנוגע למערכת החינוך הכללית אמר גרדוס: "הגדלנו את תקציב החינוך לתלמיד ב-60% ב-15 שנים אחרונות, אך למרות זאת לא חל שיפור במדדי איכות החינוך. התוצאות מגלות כי יש אפילו ירידה בדירוג הישראלים ביכולת הקריאה. כלומר, השקענו הרבה והלכנו אחורה. לכן יש לבצע שינוי עמוק, שלא כולל רק תוספת שעות ותוספת שכר".

ואולם הביקורת החריפה ביותר של גרדוס כוונה למערכת החינוך החרדית. לדבריו, "לצערי, שיפור מערכת החינוך לא יהיה הבעיה המרכזית בעוד 20 שנה. כשהנכד שלי יילך לבית הספר הממלכתי, הוא יהיה מיעוט; באותה שנה 50% מהילדים ילמדו במערכת החינוך החרדית. ובמערכת החינוך החרדית רק ל-5% יש בגרות, והתוצר לנפש לעובד חרדי הוא שליש מזה של עובד לא חרדי". הוא התייחס לרבים מהפתרונות בנוגע לתעסוקת גברים חרדים וכינה אותם "פתרונות קסם". "כל מי שחושב שהבעיה הזו תיפתר בעצמה, בחוגים עם לימודי ליבה אחרי הצהריים, בהכשרות מקצועיות - טועה. זה כמו לרוקן את הים בכפית. אלו רק כלים משלימים", ציין.

לסיום אמר גרדוס: "אני חושב שכל הכלכלנים יסכימו כי במובן העמוק, החינוך הוא הקטר של המשק. אנחנו חייבים להוביל שינוי עמוק כדי להצליח להיות מדינה מתקדמת. אם לא, נהפוך להיות מדינה דלת משאבים".

תגיות