אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהכנה: חוק שיאפשר דחיית תשלומים לטווח ארוך לנפגעי המלחמה צה"ל נערך לכניסה לרצועת עזה | צילום: EPA

בהכנה: חוק שיאפשר דחיית תשלומים לטווח ארוך לנפגעי המלחמה

השבוע אושר בכנסת חוק לדחיית תשלומים עבור מאות אלפי אנשים לתקופה של חודש, והוא בעל השלכות רוחביות משמעתיות; במשרד המשפטים רוצים לגבש חוק מאוזן יותר שיחול גם לטווח ארוך יותר עד לסיום המלחמה

20.10.2023, 14:01 | עירית אבישר

משרד המשפטים מכין חוק שישמש לטווח הארוך ויעסוק בדחיית תשלומים לה יהיו זכאיות אוכלוסיות המושפעות במידה ניכרת מהמלחמה. המשרד פרסם בסוף השבוע קול קורא לציבור להעביר את הערותיו בנושא, בטרם יגובש נוסח החקיקה. את ההערות ניתן להעביר עד ל-29.10.

השבוע אושר בכנסת חוק חירום זמני שמאפשר דחיית תשלומים לתקופה של חודש למאות אלפי אנשים המעורבים במלחמה (החל מכוחות הביטחון בסדיר ובמילואים וכלה בכל התושבים שפונו ובמשפחות הנרצחים והנעדרים). לפי החוק ניתן יהיה לדחות תשלום לתקופה של חודש לאוכלוסיות אלו המונות מאות אלפי אנשים. הכוונה היא גם לתשלומים במסגרת המגזר הפרטי (שכר דירה, כל תשלום שנקבע בחוזה, פסקי דין ועוד).

מדובר בחוק רחב ביותר, שעשויות להיות לו השלכות מאקרו כלכליות מרחיקות לכת: עיכוב תשלומים במגזר הפרטי עלול לערער יציבות פיננסית של הצד הממתין לתשלום. לכן נקבע כי החוק יחול לחודש. בזמן הזה במשרד המשפטים רוצים לגבש חוק מאוזן יותר, שגם יחול לתקופה ארוכה יותר - לפחות עד תום המלחמה.

במשרד המשפטים מבקשים לקבל מהציבור עמדות בין היתר בשאלה מתי יש להותיר חוזים במועד ביצועם המקורי, האם יש להבחין בין חוזים עם חיוב כספי לכזה שללא חיוב כספי, בין חוזים לטווח ארוך לעומת כאלה שלטווח קצר וסוגיות נוספות. כיום כאמור דחיית החוזים חלה באופן גורף על כל התחומים (למעט תשלום שכר לעובדים ותשלום דמי מזונות).


תגיות