אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חוויה משנה חיים" בת 11 דקות: בלו אוריג'ן חזרה לחלל לאחר כשנתיים אד דווייט לאחר הנחיתה. האדם המבוגר ביותר שטס לחלל | צילום: AFP PHOTO / BLUE ORIGIN

"חוויה משנה חיים" בת 11 דקות: בלו אוריג'ן חזרה לחלל לאחר כשנתיים

חברת החלל של ג'ף בזוס השלימה את השיגור המאויש הראשון שלה לחלל, מאז התקלה בספטמבר 2022; בין הנוסעים: אד דווייט בן ה-90, שהיה המועמד השחור הראשון בארה"ב לתפקיד אסטרונאוט

20.05.2024, 09:49 | חדשות חוץ

בלו אוריג'ן, חברת החלל של ג'ף בזוס, השלימה את השיגור המאויש הראשון שלה לחלל מזה קרוב לשנתיים. ברויטרס דיווחו כי החללית נשאה שישה אנשים, בהם אד דווייט בן ה-90 ושמונה חודשים, שהפך לאדם המבוגר ביותר שטס לחלל. "אני באקסטזה", אמר לאחר הנחיתה. דווייט היה המועמד השחור הראשון בארה"ב לתפקיד אסטרונאוט.

הטיסה, שנמשכה 11 דקות, יצאה לדרך לאחר שבספטמבר 2022 נאלצה החברה להקפיא את השיגורים בשל בעיות טכניות.

השיגור התבצע ממתקן של בלו אוריג'ן בטקסס, בסמוך לעיירה המדברית ואן הורן. הקפסולה בה שהו הנוסעים הגיעה למרחק של 105.7 ק"מ באטמוספירה, ובמהלך הטיסה הם חוו מספר דקות של חוסר משקל.

הנוסעים הנוספים אתמול היו משקיע ההון סיכון מייסון אנג'ל; סילביאן שירון - המייסד של מבשלת בירת הבוטיק הצרפתית Brasserie Mont Blanc; היזם קנת' בס; קרול שאלר, שהיא רואת חשבון בפנסיה; והטייס גופי תוטאקורה. הם חוו כמה דקות ללא כוח כבידה ויזכו לראות את כדור הארץ מול הרקע השחור של החלל.

"לא חשבתי שאני זקוק לזה בחיים, אבל שיקרתי ואני באמת באמת זקוק לזה", הוסיף דווייט לאחר הנחיתה. הכרטיס שלו מומן על ידי מלכ"ר המקדם את חקר החלל. בבלו אוריג'ן לא חשפו כמה שילמו הנוסעים האחרים. "זו חוויה משנה חיים, כולם צריכים לעשות את זה".

בלו אוריג'ן ביצעה עד כה שבעה שיגורים מאוישים והטיסה 37 "אסטרונאוטים" פרטיים לחלל, בהם כוכב מסע בין כוכבים וויליאם שאטנר ובזוס, שלקח חלק בשיגור המאויש הראשון ביולי 2021.

הטיסה המאוישת הראשונה של בלו אוריג'ן שוגרה ביולי 2021 ועליה היה המייסד בזוס ושלושה נוסעים נוספים.

טיסה מאוישת נוספת מתוכננת לעוד מספר שבועות, זאת אם הכל יילך לפי התכנון. בהתאם, היריבה העיקרית של בלו אוריג'ן, וירג'ן גלקטיק של המיליארדר הבריטי ריצ'רד ברנסון, מתכננת להטיס ארבעה נוסעים לחלל ב-8 ביוני.

תגיות