אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועידת האקלים בדובאי: המשלחת תצומצם משמעותית, רה"מ והשרים לא  יטוסו זיהום אוויר ממפעלים | גטי

ועידת האקלים בדובאי: המשלחת תצומצם משמעותית, רה"מ והשרים לא יטוסו

ממשלת ישראל תכננה לשגר לוועידה את המשלחת הגדולה אי פעם, אך מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בצל מלחמת "חרבות ברזל" המשלחת תצומצם משמעותית. במקום השרים ישתתפו בכנס דרגי המקצוע מהמשרדים השונים

14.11.2023, 17:46 | שני אשכנזי

ממשלת ישראל תכננה לשגר לוועידת האקלים של האו"ם את המשלחת הגדולה אי פעם, אך מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בצל מלחמת "חרבות ברזל" המשלחת שתוכננה תצומצם משמעותית, וראש הממשלה ושריו לא יצטרפו אליה. גם המשלחת העסקית שתוכננה תבוטל, אך הממשלה בכל זאת תקים ותתפעל ביתן לאומי בוועידה, בקנה מידה מצומצם משמעותית מהמתוכנן. ועידת האקלים שתפתח בדובאי שבאיחוד האמירויות ב-30 בנובמבר, עוררה השנה עניין רב בממשלה כשלפחות 11 שרים תכננו לקחת בה חלק.

המלחמה בדרום טרפה את הקלפים ואילצה את השרים לבטל בשלב זה את השתתפותם לא רק בשל הנראות הציבורית והצורך לטפל בזירה המקומית, אלא גם בשל היכולת המוגבלת לאבטח את המשלחת הישראלית בשטח הוועידה בצל האירועים הביטחוניים. גם השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, מסרה ל"כלכליסט" כי לא מתוכננת נסיעה שלה לוועידה כעת. במקום השרים ישתתפו בכנס דרגי המקצוע מהמשרדים השונים אך גם הם בקנה מידה מצומצם. כך למשל עשרות עובדי משרד החוץ תכננו לקחת חלק באירועי הוועידה, אך כעת צפויים להשתתף בה רק חמישה.

הממשלה אישרה הקמת ביתן בעלות של 9 מיליון שקל בוועידה שתתפרס על פני שבועיים. בשלב זה הביתן לא מבוטל, אך יצטמצם במידה ניכרת. המשרד להגנת הסביבה בחר שלא לענות לשאלת כלכליסט באשר לעלות הביתן כעת לאחר השינויים, ומסר כי "בעקבות אירועי הלחימה הפוקדים אותנו בשבועות האחרונים, הוחלט בהחלטה משותפת של משרד ראש הממשלה, משרד החוץ והמשרד להגנת הסביבה שלא להקים ביתן רחב, אלא ביתן מצומצם יותר ברוח התקופה, שההתמקדות בו תהיה על פתרונות אקלים באמצעות חברות וסטארט-אפים בעיקר מאזור הדרום, אשר נפגעו מהמלחמה. החברות והסטארט-אפים יוכלו להציג את פתרונותיהם ולייצר קשרים עסקיים עם משקיעים פוטנציאלים. הנציגים הממשלתיים במשלחת הם בעיקר כאלו הרלוונטיים למו"מ המתנהל. ככל שיתקרב המועד יוחלט על ייצוג רם דרג לפסגת המנהיגים".

גם רשות החדשנות תצמצם משמעותית את הנוכחות בשטח. לאחר שעשרות רבות של חברות תכננו לטוס לוועידת האקלים כדי להציג את עשייתן ולפתח קשרים בינלאומיים עם נוכחים בוועידה מרחבי העולם, הצליחה המלחמה לשבש גם את התוכניות הללו. ברשות החדשנות אומרים כי ״לאחר שבדקנו עם החברות, מרביתן הודיעו לנו שבמצב הנוכחי הן מעדיפות שלא לצאת לוועידה. לכן אין מסה קריטית ולא ניתן לקיים את משלחת חברות הטכנולוגיה. אי לכך, החלק של תערוכת החברות בביתן יאלץ להתבטל״.


תגיות