אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמוטריץ' מזלזל בהורדת הדירוג: "ההודעה אינה כוללת טיעונים כלכליים רציניים" שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: אלכס קולומויסקי

סמוטריץ' מזלזל בהורדת הדירוג: "ההודעה אינה כוללת טיעונים כלכליים רציניים"

מודי'ס הורידה את הדירוג לכלכלת ישראל לראשונה אי פעם, אך שר האוצר סבור כי "הודעתה מהווה כל כולה מניפסט פוליטי מבוסס תפיסת עולם גיאופוליטית פסימית ומופרכת"; הוא אף מסמן אותה כמעין אויב חדש של מדינת ישראל

10.02.2024, 19:11 | שלמה טייטלבאום, צבי זרחיה

"החלטת מודי'ס על הורדת הדירוג אינה כוללת טיעונים כלכליים רציניים והיא מהווה כל כולה מניפסט פוליטי מבוסס תפיסת עולם גיאופוליטית פסימית ומופרכת, שמשקפת חוסר אמון בחוסנה הביטחוני והלאומי של ישראל, וככל הנראה גם חוסר אמון בצדקת דרכה מול אויביה", כך בחר הערב (שבת) שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להגיב על החלטת החברה להוריד את דירוג האשראי של ישראל מרמה A1 לרמה A2, וזאת לראשונה אי פעם, וכן להוריד את תחזית הדירוג לשלילית. חשוב להדגיש כי במשרד האוצר ידעו על הורדת הדירוג כבר ביום שישי, כך שדבריו של סמוטריץ' נכתבו לאחר מחשבה מרובה ומשקפים באופן עומק את האופן שבו הוא רואה את חברות הדירוג ואת האופן בו נכון להגיב להן.בפתח תגובתו מציין סמוטריץ' כי "הכלכלה הישראלית חזקה בכל הממדים, וביכולתה לתמוך את כלל מאמצי המלחמה, בחזית ובעורף עד שיושג הנצחון בעזרת השם ובגבורת הלוחמים". סמוטריץ' מזכיר את הגבורה האזרחית מאז המלחמה וכותב כי "חמאס-דעאש יצא לטבח הנורא במשחת תורה במטרה לפגוע במדינת ישראל ובעם היהודי, מאז הוא והעולם כולו פוגשים גבורה ישראלית מאוחרת עם יכולת עמידה ונחישות להביס את הרע". שתי הנקודות שסמוטריץ' מזכיר בשפה אידיאולוגית נלהבת מוזכרות גם בדו"ח של מודי'ס, שהזכירה כי המלחמה והמחאות נגד ההפיכה המשטרית דווקא חשפו את החוסן האזרחי בישראל. מודי'ס גם הזכירה כי ישראל חוותה התאוששות במספר מדדים כלכליים. אך בשונה מסמוטריץ', היא מציינת – וקשה לחשוב שמישהו מתווכח על כך, גם סמוטריץ' עצמו – כי הגירעון והחוב צפויים לעלות, וכי בישראל קיימים סיכונים חברתיים ופוליטיים משמעותיים.

סמוטריץ' גם בחר להתייחס להערות חברת הדירוג בנוגע למצב הביטחוני בישראל בצורה חריפה במיוחד, וכתב כי "מודי'ס רומזת כי היתה נמנעת מהורדת הדירוג לו רק ישראל היתה מקבלת את מתווה ההתאבדות שמוצע לה על ידי גורמים בקהילה הבינלאומית לעצור את המלחמה ולהקים מדינת טרור ערבית בעזה וביהודה ושומרון". נזכיר, כי חברת הדירוג עמדה על כך כי נכון לעכשיו אין פתרון ארוך טווח לסכסוך עם חמאס, וכי ישראל דוחה הצעות של ארה"ב ומדינות האזור. מודי'ס גם הדגישה כי גם אם יאומצו הפתרונות האמריקאיים הרי שייתכן שרמת הביטחון לא תעלה (כפי שגם סמוטריץ' סבור).

באופן מעניין למדי יש לציין כי חברת הדירוג הזכירה פעמים רבות בהודעתה כי יש לדאוג לביטחון ישראל ואזרחיה, וכי "הירידה בביטחון לעומת מה שהונח ערב השביעי באוקטובר" היא אחת הסיבות המרכזיות להורדת הדירוג. אך סמוטריץ' עצמו בהודעתו לא הזכיר באופן ישיר את הצורך להשיב את הביטחון לאזרחי ישראל, אלא התמקד בעיקר בצורך להמשיך את המלחמה. כך שהבחירה של סמוטריץ' לראות בחברת הדירוג מעין אויב חדש לישראל, מפתיעה מעט.

את תגובתו בחר השר סמוטריץ' לסיים במניפסט ציוני-רוחני "איננו יונקים את עוצמתנו הלאומית, הביטחונית, החברתית והכלכלית מאיך שופטים אותנו בעולם, אלא מאמונה עמוקה בצדקת הדרך, שנשענת על עבר מפואר של אלפי שנים ועל מחויבות לעתיד מפואר עוד יותר. גם הודעת מודי'ס לא תערער זאת ולא תחליש אותנו במלחמה על עצמאותנו וריבונותנו בארץ מולדתנו". לפי חלק זה בהודעה הרי שמודי'ס היא אחד מן האויבים שקמים עלינו לכלותנו בכל דור ודור, ויש לעמוד נחושים וחזקים מולה.

בשולי הדברים יוזכר, כי בחירתו האסטרטגית של סמוטריץ' להתעלם מהודעת החברה ולתקוף אותה בצורה כה חריפה היא תמוהה למדי, בהודעה ישנם אלמנטים רבים שיכלו לשמש אותו בכדי להעביר את התקציב המרסן שהונח כעת בכנסת, שכן ההודעה מזכירה בעיקר את החשש מגידול דרמטי בהוצאות הביטחון, ומציינת לטובה את העלאת המע"מ ויתר הצעדים המרסנים.

בשונה מסמוטריץ' שבחר להתנגח חזיתית עם חברת הדירוג, הרי שראש הממשלה בנימין נתניהו בחר להגיב כי הורדת הדירוג היא תוצאה בעיקר של איומי הביטחון ולא של המדיניות הכלכלית. גם תגובתו של נתניהו אינה מדויקת ואינה מתייחסת לכל פרטי הדו"ח של מודי'ס, אך זו היתה תגובה עדינה בהשוואה לזו של שר האוצר.

ח"כ אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי) צייצה בתגובה להודעת סמוטריץ': "התגובות של שר האוצר לאירוע דרמטי ושלילי על כלכלת ישראל של הורדת דירוג הן חרפה. במקום לשאול עצמו - איך אפשר לתקן את התקציב, ולהראות מנהיגות ואחריות - שר האוצר של מדינת ישראל מגיב בהתלהמות ובחוסר מקצועיות להחלטה מנומקת של חברת הדירוג שמביעה חוסר אמון בתפקודו המקצועי ובתפקוד ראש הממשלה. הבורסה צבועה באדום, ואת המוניטין הכלכלי של ישראל האמירות רק ירסקו יותר".

מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד), טען כי "הקשקושים העלובים של נתניהו, סמוטריץ' ואבי שמחון לא יכולים לשנות את המציאות הכלכלית: הורדת דירוג האשראי תעלה לאזרחי ישראל הרבה מאוד כסף: התייקרות החוב הממשלתי תקטין את יכולת הממשלה לממן הוצאות חברתיות: בבריאות, ברווחה, בחינוך, ירידה במחירי האג"ח תפגע בחסכונות ובפנסיות של הציבור, ריבית בנק ישראל לא תרד בתקופה הקרובה, ייתכן כי גם תעלה, מה שיביא להתייקרות המשכנתאות והלוואות למשקי הבית, השקל צפוי להיחלש, גם אם לתקופה מסוימת, מה שיחמם עוד יותר את יוקר המחיה ויגרום לעלייה נוספת במחיר הדלק, כבר במרץ.

"בני גנץ והמחנה הממלכתי חייבים לדרוש את פיטוריו של שר האוצר הבוקר, כתנאי להישארות בממשלה. שר האוצר ההזוי שמטנף על סוכנויות הדירוג ובטוח כי מודי'ס מטרתה 'להקים מדינה פלסטינית' - לא יכול להישאר באוצר דקה נוספת. יש למנות שר אוצר בעל שיעור קומה, בעל רקע כלכלי, מקובל על הקהילה הכלכלית הבינלאומית. ממשלת ישראל חייבת להיכנס לדיאלוג מתמיד ואינטנסיבי עם סוכנויות הדירוג ולהגיע איתן להסכמות בנוגע לצעדים שיש לנקוט בהם, על מנת לעצור את ההידרדרות".

תגיות