אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשורה להייטק הישראלי: ועדת הכספים אישרה את "חוק האנג'לים" ועדת הכספים של הכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בשורה להייטק הישראלי: ועדת הכספים אישרה את "חוק האנג'לים"

במסגרת חוק ההטבות למגזר ההייטק יינתן זיכוי ממס למשקיעים הפרטיים בתנאים משופרים, יידחה תשלום מס על מכירת מניות ברווח.."ההייטק הוא כיפת הברזל של הכלכלה הישראלית וצריך לעשות הכל כדי לחזק אותו"

19.07.2023, 13:37 | מאיר אורבך

ועדת הכספים אישרה היום את חוק האנג'לים לקריאה שניה ושלישית בכנסת. חוק הההטבות להייטק שנקרא גם חוק האנג'לים כולל שלושה סעיפים מרכזיים: הטבות לאנג'לים המשקיעים בחברות בשלבים הראשונים, הטבות לחברות ישראליות הרוכשות חברות זרות והטבות לחברות ישראליות הלוקחות אשראי מגופים זרים.

ההטבה לאנג'לים מקנה להם זיכוי ממס למשקיעים פרטיים כבר מההשקעה הראשונה. בנוסף, החוק מעודד יזם שמכר מניות חברת הייטק ברווח להשקיע במניות של חברות אחרות על ידי דחיית תשלום המס שבו הוא חייב בגין המכירה הראשונה.

כשמדובר ברכישת חברה זרה, החוק מחייב העברה של הקניין הרוחני לישראל ובכך מעודד צמיחה של הפעילות העסקית בישראל. כשמדובר ברכישה של חברה ישראלית, המטרה, כלשון החוק, היא "לשמר את הפעילות של החברות הנרכשות בארץ".

בנושא האשראי, מוצע לתת פטור מתשלום מס בישראל למוסד פיננסי זר על הכנסותיו מריבית המשולמת על ידי חברה טכנולוגית ישראלית שנטלה הלוואה לצרכי פעילותה העסקית - זאת, במטרה להוזיל את עלויות המימון של החברות הישראליות. כיום, בשל היעדר מלווים ישראלים בעלי התמחות בתחום הטכנולוגיה חברות נאלצות ליטול הלוואות מבנקים זרים שמגלגלים את עלות המס המשולמת על ידם אל החברה הישראלית.

שרת החדשנות לשעבר ח"כ אורית פרקש הכהן אמרה בעקבות האישור כי מדובר ב"חוק חשוב שיחזק את התעשייה ויעודד השקעה בסטארט-אפים בתקופה כלכלית עולמית מורכבת. ההייטק הוא כיפת הברזל של הכלכלה הישראלית וצריך לעשות הכל כדי לחזק אותו"

דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות, סיכם: "אנו מברכים על כך שהחוק לעידוד תעשייה עתירת ידע עבר בוועדת הכספים ויעלה בקרוב להצבעה במליאה. החוק יסייע להסיר חסמים ולעודד הקמה וצמיחה של חברות הייטק ישראליות שהקניין הרוחני שלהן רשום בישראל ומרכז פעילותן בישראל, וכן להרחיב ולגוון את היצע מקורות ההשקעה והמימון העומדים בפני חברות אלה. בנוסף, החוק יעודד חברות ישראליות לרכוש חברות הייטק זרות ולהעביר את פעילותן לישראל. החוק יתמוך בהמשך שגשוגה של תעשיית החדשנות הישראלית ובמובילותה בתחרות מול האבים של חדשנות בעולם, ביתר שאת לאור התמורות בשווקים הפיננסיים המשפיעות על ההון הזמין להשקעה בחברות טכנולוגיה"


תגיות