אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתיחות באוצר: בכירים במשרד לא עודכנו מראש על החלטת מודי'ס שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והחשב הכללי יהלי רוטנברג | צילום: רפי קוץ

מתיחות באוצר: בכירים במשרד לא עודכנו מראש על החלטת מודי'ס

ההחלטה להוריד את דירוג האשראי של ישראל נודעה לחשב הכללי באוצר כבר ברביעי בערב - הוא עידכן את השר סמוטריץ' והמנכ"ל הייזלר, אך שלושתם לא העבירו את המידע לגורמים נוספים במשרד, בהם הממונה על התקציבים והכלכלן הראשי

11.02.2024, 18:26 | שלמה טייטלבאום

מתיחות במשרד האוצר סביב החלטת מודי'ס להוריד לראשונה את דירוג האשראי של ישראל: ההחלטה על הורדת הדירוג נודעה לחשב הכללי באוצר יהלי רוטנברג כבר ביום רביעי בערב, רוטנברג עידכן את שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ומנכ"ל המשרד שלומי הייזלר, את ראש הממשלה נתניהו, ואת הנגיד פרופ' אמיר ירון. אלא שבמסגרת ההתחייבות שבין החשב הכללי לבין חברת הדירוג מודי'ס, הידיעה לא הועברה לגורמים נוספים במשרד.

במהלך יום חמישי הגישו אנשי החשב הכללי בחתימתו של רוטנברג מסמך ארוך ובו ערעור על החלטת מודי'ס. במסמך הושם דגש רב על כך שנתוני המאקרו של ישראל כעת טובים מאשר בשנים עברו בהן הדירוג היה באותה רמה. בין היתר הוזכרו נתוני יחס חוב תוצר, יתרות מט"ח, תוצר לנפש, יחס הכיסוי של הגיוסים, והשוואה למדינות אחרות ולתקופות אחרות.

ביום שישי הורה סמוטריץ' לא להגיב במהלך השבת להחלטת הדירוג. כבר ביום שישי, גורמים בכירים בשוק החלו לקבל רמזים על הורדת הדירוג. אך גם בשלב זה לא עודכנו יוגב גרדוס - הממונה על התקציבים, וד"ר שמואל אברמזון - הכלכלן הראשי. ל"כלכליסט" נודע כי היום מתחו בכירים באוצר ביקורת על רוטנברג על כך שלא עידכן את גרדוס ואברמזון. כמו כן מתחו בכירים ביקורת על כך שלא התקיימו עדיין דיונים באוצר על השלכות הורדת הדירוג.

עם זאת, כשם שהבכירים מפנים את הביקורת כלפי החשב הכללי שלא עידכן את בכירי האוצר, כך ניתן למתוח ביקורת על סמוטריץ' והייזלר שלא עידכנו את ראשי האגפים במשרדם, אם ראו צורך בכך.

מקורות הקרובים לדמויות המוזכרות מסבירים כי "נושא הדירוג הוא מסווג ונמצא באחריות החשכ"ל, והעדכונים היו רק למי שנושא באחריות מיניסטריאלית או למי שיכל להשפיע על האופן שבו ירידת הדירוג תיתפס".

"כמו כן, גורמים בכירים במשרד לא רצו להעביר את הידיעה על הורדת הדירוג לאגף התקציבים שכן הם חששו מהדלפות מתוך האגף'.

עד לרגע זה, יותר מ-40 שעות לאחר הורדת הדירוג, לא נמסרה הודעה רשמית מטעם רוטנברג או מטעם גורם מקצועי אחר במשרד. התמהמהות זו תמוהה במיוחד על רקע תגובתו המתלהמת של סמוטריץ' בה הוא טען כי אין רקע כלכלי מקצועי להחלטה, וכי היא מניפסט פוליטי. עם זאת ל"כלכליסט" נודע כי בכוונת רוטנברג לקיים מחר תדרוך עיתונאים רשמי בנוגע להורדת הדירוג, ובו ישיב גם לשאלות עיתונאים.

המתיחות בין דרגי המקצוע השונים באוצר אינה חדשה, יש להזכיר כי בזמן האחרון נרשמה מתיחות בין גרדוס לבין הייזלר, לאחר שהממונה על התקציבים פירסם את הנומרטור בלי שקיים על כך ישיבה אצל מנכ"ל האוצר, וזאת בניגוד למקובל. מקורות באגף התקציבים מוסרים כי בניגוד לטענה, הרי שהנומרטור נשלח ללשכת מנכ"ל האוצר.

תגיות