אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת האשראי כאל לא תעבור יחד עם דיסקונט למתחם האלף בראשון לציון מתחם האלף ראשון לציון | צילום: קובי קואנקס

בלעדי

חברת האשראי כאל לא תעבור יחד עם דיסקונט למתחם האלף בראשון לציון

חברת האשראי החליטה בעקבות הפרידה הצפויה מהבנק שלא לעבור יחד איתו לראשל"צ, אלא לשכור מהפניקס בניין במתחם ה-BBC באיזור התעשייה בבני ברק

02.08.2023, 13:57 | שקד גרין

חברת האשראי כאל לא תעבור למתחם האלף בראשון לציון, כך נודע לכלכליסט. החברה היתה אמורה לעבור למבנה החדש במתחם במהלך 2023, כחלק מהמעבר של קבוצת דיסקונט, והשקיעה בו למעלה מ-300 מיליון שקל. במרץ האחרון הושלמה מכירת בניין הקבוצה הנוכחי בגבעתיים שהניב לחברה הכנסות של 231 מיליון שקל לאחר מס.

לחליפין, בחברה יעברו עד סוף 2024 לאיזור התעשייה בבני ברק BBC, וישכרו בו מחברת הפניקס את בניין "הפניקס ART". בכך למעשה ישכנו בסמיכות לשתי חברות האשראי הנוספות במשק - ישראכרט ומקס.

בחברה מנמקים את ההחלטה שלא לעבור למתחם החדש עם דיסקונט ביציאה לדרך עצמאית, זאת בעקבות החלטת ועדת הכספים בינואר האחרון להפריד בין הבנק לחברת האשראי, החלטה שתיושם עד סוף 2025.

מנכ"ל כאל, לוי הלוי, כתב לעובדי החברה שההחלטה על הפרדת כאל מדיסקונט הציבה דילמה משמעותית לגבי המעבר למתחם האלף. "לאחר תהליך בחינה ארוך ומורכב, החלטנו כי בדרכנו להפוך לחברה עצמאית, כאל, כחברה חזקה ומובילה, תשכון בבית עצמאי משלה". עוד הוסיף: "אני מודע לחוסר הוודאות ששררה בנוגע למעבר, ולכן חשוב לי לשתף כי ההחלטה התקבלה לאחר בחינה מעמיקה ובתום הליך רגיש ומורכב".

בחוק להגברת התחרות בבנקים מ-2017 הוחלט להפריד בין שני הבנקים הגדולים - בנק הפועלים ובנק לאומי, מחברות האשראי בהן החזיקו - ישראכרט, ו-Max (בזמנו לאומי קארד) בהתאמה. לגבי בנק דיסקונט, שמחזיק ב-72% ממניות כאל, הוחלט שתתקבל החלטה לאחר 4-6 שנים מכניסת החוק לתוקף, כלומר עד ינואר 2023. בינואר האחרון החליט שר האוצר לאשר את הפרדת הבנק וחברת האשראי, ובדיסקונט מחפשים כעת רוכש.

על אף הרציונל שמאחורי המהלך, עדיין מדובר בצעד מפתיע לאור ההשקעה הכספית הגדולה במתחם החדש וכן לאור השלמת העסקה למכירת הבניין בגבעתיים רק לפני מספר חודשים. בדו"ח הכספי האחרון של החברה שפורסם במאי האחרון ומתייחס לרבעון הראשון של השנה נכתב כי "בתקופת הדיווח החלה ההיערכות לאכלוס ותפעול הפרויקט, הצפוי לחול במהלך 2023". לפי הדו"חות הכספיים של החברה, אומדן עלויות המעבר למתחם בראשון לציון אמור היה לעמוד על כ-508 מיליון שקל, כאשר עד סוף 2022 הושקעו כ-301 מיליון. ברבעון הראשון של השנה השקיעה החברה 8 מיליון שקלים נוספים.

בכאל מציינים כי לביטול המעבר לא צפויות להיות השלכות כספיות משמעותיות, ושקבוצת דיסקונט תרכוש ממנה את שטחי הנדל"ן שרכשה במתחם האלף.

מתחם האלף הוא מתחם חדש שרובו מוקדש לעסקים, הממוקם באיזור דיונות החול בראשון לציון, מערבית לכביש איילון. המתחם מתפרס על פני כ-1,500 דונם, ובו זכויות לכ-1.7 מיליון מ"ר לתעסוקה ועוד כ-5,000 יחידות דיור. ב-2016 רכשה כאל שטח במתחם, כחלק ממהלך רחב של קבוצת דיסקונט הכוללת גם את בנק מרכנתיל לבניית קמפוס משרדים לקבוצה.

תגיות