אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכניעה לדרישות החרדים מאיימת להטביע את הכלכלה והחברה ישיבה בבני ברק | צילום: בלומברג

פרויקט מיוחד

הכניעה לדרישות החרדים מאיימת להטביע את הכלכלה והחברה

הזרמות המיליארדים למוסדות חינוך ללא ליבה והניסיון להעביר חוק שיאפשר השתמטות המונית של בחורי ישיבה מהצבא יפגעו בחברה ובכלכלה; כשנקודת הפתיחה הנפיצה היא שמשק בית חרדי משלם שליש מתשלומי המסים של מקבילו היהודי הלא חרדי אך מקבל תמיכות הגבוהות ב־52% – הדרך להתנגשות כמעט בלתי נמנעת; כלכליסט צולל לעומק הנתונים המצביעים על מערכת היחסים הלא שוויונית בין הציבור החרדי למדינה

06.08.2023, 06:00 | שחר אילן

בשבוע שעבר התברר ששיעור התעסוקה של הגברים החרדים קבע שיא של עשורים והגיע ל־56%. מה שפוגם בנתון החיובי הוא שזה קרה בגלל העלייה ביוקר המחיה והתייקרות הריבית על המשכנתאות. התברר שמשפחות אברכים עניות הן אלה שנופלות ראשונות. זה קורה למרות הזרמות הענק של הממשלה לקצבאות ולתמיכות במשפחות אברכים. אפשר רק לדמיין כמה המצב היה טוב יותר אם הממשלה לא היתה מחבלת במאמץ להוציא את האברכים לעבודה. לכל הכתבות בפרויקט לחצו כאן

כבר עשורים ברור שהחוזה המפלה של החברה הישראלית, לפיו הגברים הלא חרדים משרתים ועובדים והגברים החרדים משתמטים ברובם מצבא ובחלקם גם מעבודה לא יכול להחזיק מעמד. ראשית, זה מטיל עומס בלתי נסבל על הכלכלה הישראלית. רק הצלחת ההייטק הישראלי מנעה מהמודל הזה לקרוס עד היום. ביטחונית, זה לא יכול להחזיק מעמד, כי ככל שהיקף האפליה בין דם לדם גובר, נפגעת המוטיבציה לשירות צבאי. חברתית, זה בלתי נסבל בגלל ניצול מערכת הרווחה למימון עוני מבחירה.

מה שהמחיש לציבור הרחב את עוצמת הניצול הוא התמיכה של המפלגות החרדיות בהפיכה המשטרית במטרה לקבל פסקת התגברות, שתאפשר להנציח את ההשתמטות. כלומר, הפוליטיקאים החרדים מבקשים למוטט את אורח החיים החילוני כדי לאפשר את שלהם. זה מאפיין את ממשלת ההפיכה - שבלי בושה בוזזת הכל בגדול, תקציבים וגם זכויות.

מעורבות החרדים בהפיכה פתחה הרבה מאוד ויכוחים על יחסיהם עם החברה הישראלית. זה שיח חשוב שהרבה פעמים עוסק בוויכוח על העובדות במקום על המשמעות שלהן. אחת המטרות של הפרויקט הזה היא לספק את העובדות המעודכנות ולפנות את השטח לשיח החשוב באמת – איך מבטיחים את העתיד המשותף של כולנו.

מהנתונים עולה תמונה ברורה: גם אם תימנע ההפיכה המשטרית והקריסה הכלכלית שבעקבותיה, אם יימשכו התהליכים הקיימים בחברה החרדית, הכלכלה הישראלית תתמוטט בתוך לא כל כך הרבה שנים.

השיפור בתעסוקת הגברים החרדים רחוק מלהספיק. משום שהגברים החרדים עדיין רחוקים ב־30 נקודות אחוז משיעור התעסוקה של גברים יהודים לא חרדים (87%), וגם משום שהשכר הממוצע שלהם הוא חצי משל לא־חרדים. בלי מתמטיקה ואנגלית קשה להשתלב במשרות בפריון גבוה. ממהנתונים עולה כי רק 1.5% מהגברים בהייטק הם חרדים. כדי להציל את כלכלת ישראל יש צורך ברפורמה תעסוקתית, לא משפטית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו היה אחראי לגזרות 2003, שהביאו לשינוי חלקי של יציאת הגברים – ובעיקר הנשים החרדיות – לעבודה. הוא יודע שמה שהכלכלה הישראלית צריכה זה יותר מועסקים חרדים שלמדו מקצועות ליבה. אבל הוא עושה ההיפך כדי להציל את עורו. זה בא לידי ביטוי בצורה בוטה כשהוא טרפד את מתווה לימודי הליבה של חסידות בעלז, כדי להבטיח שיהדות התורה לא תתפלג ותסכן את ניצחון המחנה שלו בבחירות. זה בא לידי ביטוי יותר גורף כשהוא מזרים מיליארדים לאברכים, למשפחות שלהם ולחינוך ללא ליבה.

נתונים שהציג ראש תחום חרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר גלעד מלאך, מעלים שאם שיעור התעסוקה ורמות השכר הנוכחיות של הגברים החרדים יתמידו גם ב־2050, הנזק לתוצר יגיע ל־220 מיליארד שקל לשנה. כל זאת בלי לקחת בחשבון את הגידול בקצבאות ובתמיכות.

אין פה דיון אם לימוד התורה חשוב, או על השאלה מהי דרך החיים הנכונה. יש פה דיון על מודל כלכלי־חברתי בלתי אפשרי, שמאיים למוטט את הבסיס לחיים של כולנו. זה אחד הנושאים שחייבים פתרון במסגרת החוזה החברתי החדש.

ההמונים ששותפים למאבק להצלת ישראל עושים זאת כדי להבטיח שהמדינה לא תשקע. כדי שנתחיל לשקם את מודל "צבא העם", החרדים חייבים להגדיל את תרומתם. כדי שהכלכלה לא תקרוס, הרבה יותר גברים חרדים יצטרכו לעבוד ומערכת החינוך שלהם תצטרך להכין אותם לכך.

תגיות