אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: החטופים - לא בכל מחיר; בארה"ב סבורים: הפסקת אש ארוכה תביא גם להפסקת המלחמה טנקים של צה"ל יוצאים מעזה | צילום: EPA/ATEF SAFADI

נתניהו: החטופים - לא בכל מחיר; בארה"ב סבורים: הפסקת אש ארוכה תביא גם להפסקת המלחמה

"וול סטריט ג'ורנל" מדווח מפי גורמים אמריקנים וערבים: ארה"ב דוחפת להפסקת אש ממושכת - שתגרום לעצירת המומנטום הצבאי של ישראל; רס"ן במילואים יצהר הופמן, מגיבורי הקרב בבארי וממובילי הפעולה בשיפא, נפל בקרב בצפון הרצועה; דובר מחלקת המדינה הדגיש את התנגדות וושינגטון ל"רצועת הביטחון" שנרקמת ברצועה: "ישראל התחייבה לא לכבוש"; צה"ל תקף מבנים ששימשו את חיזבאללה, בלבנון מדווחים: אדם אחד נהרג

31.01.2024, 23:43 | כלכליסט ו-ynet

22:19 - החות'ים: תקפנו בטילים אוניית משא אמריקנית שהייתה בדרך לישראל. דובר הצבא החות'י יחיא סריע טען כי "ביצענו פעולה צבאית באמצעות כמה טילים ימיים נגד אוניית המשא האמריקנית 'KOI' שהייתה בדרכה לישראל. האונייה נפגעה". לדבריו, "אנחנו ממשיכים לסייע לעם הפלסטיני באמצעות מניעה מספינות להגיע לישראל - עד שייכנס סיוע הומניטרי לרצועת עזה". (ליאור בן ארי)

22:00 - נתניהו: החטופים - לא בכל מחיר. בצל ההמתנה לתשובת חמאס להצעה שגובשה בפסגת פריז, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (יום רביעי) כי "אנחנו פועלים להשיג מתווה נוסף לשחרור חטופינו, אבל אני מדגיש - לא בכל מחיר". לדבריו, ישנם קווים אדומים שלפיהם "אנחנו לא נסיים את המלחמה, אנחנו לא נוציא את צה״ל מהרצועה, ואנחנו לא נשחרר אלפי מחבלים". (איתמר אייכנר).

21:30 - ארה"ב מעריכה: ההפוגה המתוכננת בעסקה תעצור את המומנטום הצבאי של ישראל. המתווכים בארה"ב דוחפים להסכם הפסקת אש שיביא להפסקה ארוכה של האש - ולבסוף גם להפסקת המלחמה. כך אמרו גורמים אמריקניים וערביים ל"וול סטריט ג'ורנל". לפי הדיווח, הפסקת אש ארוכה תעצור את המומנטום הצבאי הישראלי. בדיווח נטען כי ראש ה-CIA וצוותו למו"מ טענו שישראל תתקשה לחדש את המלחמה בעצימות הנוכחית אחרי הפסקת אש ארוכה. ארה"ב גם הדגישה בפני המתווכות האחרות שישראל שוקלת לעבור לשלב של פעולות מוגבלות עוד יותר ברצועה - גם בכל הנוגע לתקיפות אוויריות.

חמאס סירב עד כה לשחרר חטופים אם לא תסתיים המלחמה - וישראל מסרבת לכך. המתווה שנמצא על הפרק אמור לגשר על הפערים - ולרכוש זמן לדיונים על הפסקת אש ארוכת טווח, שתביא בפועל לעצירת הלחימה האינטנסיבית. חמאס, לדברי גורמים שדיברו עם ה"וול סטריט ג'ורנל", יהיה גמיש לגבי משך ההפוגות בלחימה - כל עוד יהיו ערבויות להפסקת אש ארוכת טווח. ישראל, מצידה, עמדה בפסגת פריז על כך שכל עוד אין הסכם הלחימה נמשכת – גם בזמן המו"מ. כמו כן, ישראל עמדה על כך שיש לה זכות לחזור להילחם בסיום כל שלב מתוך שלושת השלבים שגובשו במתווה. בכיר ישראלי אמר: "חמאס רוצה לסיים הלחימה, אבל אנחנו לא ניתן להם שקט".

בישראל ממתינים בדריכות לעדכון מהמתווך הקטארי לגבי תשובת הנהגת חמאס ל"מתווה פריז". העסקה המוצעת, נזכיר, הוצגה לחמאס כיוזמה שמוסכמת על כולם: ישראל, ארצות הברית, קטאר ומצרים. המתווה הוא למעשה יוזמת ישראלית, שאושרה על ידי קבינט המלחמה.

21:10 - השר דרמר פגש את יועצו של ביידן בוושינגטון: "דנו במגעים לעסקת חטופים". היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן נפגש בוושינגטון עם השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר, חבר קבינט המלחמה שנחשב למקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי, מסר כי השניים דנו במגעים לעסקת חטופים וב"זרימת הסיוע ההומניטרי לעזה". קירבי ציין כי המתווה הנוכחי של העסקה כולל הפוגה ארוכה יותר בלחימה בעזה מזו שהייתה בעסקה הקודמת, וכי הדיונים היו "קונסטרוקטיביים". לדבריו, מטרת ההפוגה היא "לשחרר את הכמות המקסימלית של החטופים". (רויטרס)


השר דרמר בוושינגטון. דנו גם ב"זרימת הסיוע ההומניטרי", צילום: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP השר דרמר בוושינגטון. דנו גם ב"זרימת הסיוע ההומניטרי" | צילום: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP השר דרמר בוושינגטון. דנו גם ב"זרימת הסיוע ההומניטרי", צילום: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP


20:29 - נתניהו לשגרירים באו"ם: "חייבים להחליף את אונר"א". ראש הממשלה בנימין נתניהו פגש משלחת שגרירים באו"ם שמבקרים בישראל, ואמר כי "הגיעה העת שהקהילה הבין לאומית והאו"ם עצמו יבינו שחייבים לסיים את המשימה של אונר"א". דברי נתניהו התפרסמו אחרי שדובר מחלקת המדינה האמריקנית, מתיו מילר, אמר כי ישראל מבינה שאין חלופה לאונר"א ברצועת עזה. אלא שנתניהו אמר מצידו במפגש עם השגרירים: "קיימות סוכנויות או"ם אחרות, קיימות סוכנויות אחרות בעולם - הן חייבות להחליף את אונר"א". (איתמר אייכנר)

נתניהו והשגרירים, במשרד רה"מ בירושלים, צילום: עמוס בן גרשום, לע״מ נתניהו והשגרירים, במשרד רה"מ בירושלים | צילום: עמוס בן גרשום, לע״מ נתניהו והשגרירים, במשרד רה"מ בירושלים, צילום: עמוס בן גרשום, לע״מ


20:10 - דיווח בלבנון: הרוג בתקיפה ישראלית על בית בדרום המדינה. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווח כי אדם נהרג בתקיפה שכוונה לבית בעיירה בית ליף שבדרום לבנון. לפי הדיווחים, צה"ל תקף גם בית בעיירה בלידא, וגרם לשריפתו. בצבא אישרו כי מטוסי קרב תקפו תשתיות טרור ומבנים צבאיים של חיזבאללה בעייתא א-שעב, וכן בבית ליף ובלידא. בצה"ל אמרו כי תקפו גם את מקורות הירי לעבר מטולה. (ליאור בן ארי, יואב זיתון)

19:50 - ארה"ב נגד אזור חיץ ברצועה: "אסור לצמצם את השטח הפלסטיני". מחלקת המדינה האמריקנית הבהירה כי ארה"ב העלתה בשיחות עם ישראל את עניין יצירת אזור חיץ ברצועת עזה - והביעה התנגדות לכל צמצום של השטח הפלסטיני. דובר המחלקה, מתיו מילר, אמר כי ישראל גם התחייבה בפני ארה"ב כי "אין לה כוונה לכבוש את עזה או להשאיר בה כוחות". מילר ציין עוד כי ארה"ב מתנגדת להרס תשתיות אזרחיות - אלא אם שימשו לתכנון והוצאה לפועל של פעילות טרור.

דובר מחלקת המדינה התייחס גם לפעילותה של אונר"א, ואמר כי "ישראל מכירה בתפקיד הקריטי שהסוכנות ממלאת. בשיחות שלנו עם הממשלה הישראלית, בדרגים הבכירים ביותר, הישראלים הבהירו שהעבודה של אונר"א חשובה. יש להם עימות ארוך עם אונר"א עוד הרבה לפני 7 באוקטובר, ואני בטוח שהוא ימשיך הרבה אחרי סיום הקונפליקט הזה, אבל הם מדגישים את התפקיד החשוב שממלאת אונר״א ושאין ארגון סיוע הומניטרי שיכול למלא את מקומה".(דניאל אדלסון, ניו יורק)טנק של צה"ל ברצועת עזה, צילום: יריב כץ טנק של צה"ל ברצועת עזה | צילום: יריב כץ טנק של צה"ל ברצועת עזה, צילום: יריב כץ

19:42 - דיווח: תקיפה אמריקנית-בריטית בצפון תימן. ערוץ אל-מסירה התימני, המזוהה עם החות'ים, דיווח על תקיפה אמריקנית-בריטית באזור העיר סעדה, שבצפון תימן. לא נמסרו פרטים נוספים.

בתוך כך, פיקוד המרכז של ארה"ב הודיע כי כוחות הצבא האמריקני השמידו טיל קרקע-אוויר שתכננו החות'ים לשגר. "הטיל אותר באזורים שנשלטים על ידי החות'ים, וזוהה ככזה שמציב 'איום מיידי' לכלי טיס אמריקני", נמסר בהודעה מטעם פיקוד המרכז האמריקני. (ליאור בן ארי)

19:38 - בירושלים ממתינים בדריכות לתשובת חמאס: "אם הם חיים בחלומות - זה לא יעבור". "ישראל וחמאס הם כמו שני קטרים שנמצאים על מסילה אחת. עכשיו השאלה היא האם הקטרים ייפגשו, או שיתנגשו. אנחנו נמצאים על אותה המסילה, וזאת בהחלט התקדמות. אבל לא ברור עדיין כמה אסירים חמאס ידרוש מאיתנו תמורת החזרת החטופים, ובאיזה "איכות". אם הם חיים בחלומות בשמיים – זה לא יעבור". כך אמרו הערב בכירים בישראל, בצל הדיווחים על אופטימיות והתקדמות במגעים לעסקת חטופים נוספת - שתוביל אולי לשחרור כולם. (איתמר אייכנר)

יחיא סינוואר, צילום: EPA יחיא סינוואר | צילום: EPA יחיא סינוואר, צילום: EPA


19:35 - קרובי חטופים אחרי הפגישה עם נתניהו: "נראה שדברים טובים נעשים; נישאר מחוץ לביתו". ראש הממשלה בנימין נתניהו התבקש במהלך המפגש עם משפחות החטופים להגדיר את החזרת החטופים כמשימה מספר אחת במלחמה - והשיב כי כל מטרות המלחמה חשובות, וחייבים להשיג את כולן. נתניהו הוסיף כי נעשים מאמצים גדולים להגיע לעסקה וכי אף מכשול פוליטי לא יכשיל אותה.

דריה גונן, אחותה של רומי שמוחזקת בשבי חמאס, סיפרה לאחר הפגישה: "הוא לא אמר לנו שיש משהו חדש. אנחנו שומעים דברים כאלה בעיקר מהתקשורת לצערנו ואמרנו את זה גם לו. שאלו אם ויתר והוא אמר שאם היו מוותרים היינו רואים פעילות אחרת בשטח. אני שאלתי איך הוא מרגיש וניסיתי להגיע לאנושיות שלו. הוא ענה שהוא לא יכול לשים עצמו בנעליים שלנו, ואנחנו לא נוכל לשים את עצמנו בשלו. אבל ראיתי אותו זז קצת ורציתי לראות אם זה נוגע. משפת הגוף שלו אני רוצה להאמין שכן". היא הוסיפה: "מרגישים שהם עושים מאמצים גדולים להחזרת החטופים. לא יודעת אם הכול, אבל כן נשמע מדבריו שאם מדובר בעסקה טובה שלא פוגעת בביטחון ישראל, הוא מוכן לשלם מחירים כבדים".

זוהר אביגדורי, שגם בני משפחתו מוחזקים ברצועה אמר: "אני מרגיש שהייתה פגישה עניינית, מצאתי אוזן קשבת אצל ראש הממשלה. הוא ניהל את הפגישה בצורה אחראית ולא אמר דברים שאסור לו להגיד מתפקידו. המחויבות שהוא הראה להחזרת החטופים גורמת לי לסמוך עליו שדברים טובים נעשים בכיוון. הוא הבהיר שמה שמנחה אותו מעל לכל שאר השיקולים זה ביטחון ישראל. אנחנו נמשיך לתמוך ולחזק, אבל נישאר מחוץ לבית ראש הממשלה כפי שהתחייבנו עד שנרגיש בטוחים שיקרינו בדרך אלינו". (איתמר אייכנר, יעל צ'כנובר)

18:29 - הותר לפרסום: רס"ן במיל' יצהר הופמן, מפקד פלגה בשלדג, נפל בצפון הרצועה. רס"ן במילואים יצהר הופמן, בן 36, מאשחר, מפקד פלגה ביחידת שלדג, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. כך התיר לפרסום הערב דובר צה"ל. הופמן נפל בהיתקלות עם מחבלים באזור מחנה הפליטים שאטי שבעיר עזה, במסגרת פשיטה של חטיבה 401. (יואב זיתון)

רס"ן (במיל רס"ן (במיל') יצהר הופמן ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה רס"ן (במיל


17:34 - נתניהו למשפחות חטופים: "המאמץ להשבתם מתקיים ברגעים אלה". ‏ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשעה זו עם נציגי משפחות חטופים, במשרדו בירושלים. "אנחנו עושים כל מאמץ. ככל שהמאמץ הזה מקבל פומביות הוא מתרחק, וככל שהמאמץ הזה נשמר בדיסקרטיות יש לו סיכויים גדולים יותר להצליח. מטבע הדברים ומשני הטעמים הללו אני מוגבל מלשתף אתכם", אמר למשפחות. "אני מבקש שתבינו שאנחנו באמת מחויבים במלוא מובן המילה, זה לא נאמר מן השפה אל החוץ. זה מאמץ אמיתי. לא פיקטיבי ולא למען איזו נראות - אלא מתוך המחויבות שלנו להחזיר את כולם. המחשבה היא על כולם, המאמץ הוא על כולם". לדברי נתניהו, "מוקדם מידי להגיד איך הוא יתקיים, אבל זה מאמץ שמתקיים בימים אלו, ברגעים אלה, בשעות אלה ממש". בפגישה משתתפים 26 נציגים מ-18 משפחות. לראש הממשלה מתלווים הממונה על החטופים והנעדרים תת אלוף (במיל') גל הירש, ראש המל"ל צחי הנגבי, המזכיר הצבאי אלוף אבי גיל ומזכיר הממשלה יוסי פוקס. (איתמר אייכנר)

קבינט המלחמה, צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ קבינט המלחמה | צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ קבינט המלחמה, צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ17:26 - בכיר ישראלי ל-NBC: "אינדיקציות חזקות" שעסקת החטופים תתקדם. גורם ישראלי בכיר אמר לרשת NBC האמריקנית כי קיימות "אינדיקציות חזקות" שעסקת החטופים תתקדם. יחד עם זאת, הוא הבהיר כי קבינט המלחמה עדיין לא עדכן את הקבינט המורחב בתנאי העסקה.

17:21 - מזכ"ל האו"ם: "אונר"א זה עמוד השדרה של הסיוע בעזה, להבטיח את עבודת הארגון". על רקע החלטתן של שורת מדינות לעצור את המימון לאונר"א בעקבות מעורבותם של עובדי הארגון בטבח 7 באוקטובר, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי אונר"א הוא "עמוד השדרה של הסיוע ההומניטרי בעזה". הוא ביקש מהמדינות המממנות את הארגון "להבטיח את המשכיות העבודה מצילת החיים של אונר"א". (רויטרס)

מטה אונר"א ברצועת עזה, צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA מטה אונר"א ברצועת עזה | צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA מטה אונר"א ברצועת עזה, צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA16:22 - החפץ החשוד בשגרירות בשבדיה: רימון. החפץ החשוד שאותר בחצר שגרירות ישראל בבירת שבדיה שטוקהולם הוא רימון נפץ. בפתיחת הבוקר בשגרירות הוא לא אותר. כלל השליחים הישראלים נמצאים בחדר מבטחים, ובשגרירות הופעל נוהל חירום. חבלנים של משטרת שבדיה הוזעקו למקום ומנטרלים את הרימון.

שגריר ישראל בשבדיה זיו נבו קולמן אמר: "היום היינו נתונים לניסיון פיגוע נגד שגרירות ישראל בשטוקהולם ועובדיה. אנו מודים לרשויות השבדיות על תגובתן המהירה. לא נבהל מהטרור". (איתמר אייכנר)

רימון שנמצא בחצר השגרירות ,  רימון שנמצא בחצר השגרירות רימון שנמצא בחצר השגרירות ,

16:06 - דיווח: 4 הרוגים בתקיפת ג'יפ ברפיח. ג'יפ הותקף באזור רפיח שבדרום הרצועה. לפי שעה לא ברור מי היו הנוסעים בו. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה על ארבעה הרוגים, בהם ילד. (עינב חלבי)

הג הג'יפ שהופצץ ברפיח הג

14:54 - המשטרה בשבדיה: חפץ חשוד מסוכן אותר ליד שגרירות ישראל בשטוקהולם. משטרת שבדיה הודיעה כי איתרה "חפץ חשוד מסוכן" ליד שגרירות ישראל בשטוקהולם, וסגרה את האזור עבור היחידה לסילוק פצצות. כך דווח בערוץ "אפטונבלדט" השבדי. רבקה לנדברג, דוברת המשטרה, אמרה כי הצוות בשגרירות הוא שדיווח על החפץ החשוד. (רויטרס)

14:27 - אזעקה ראשונה מהבוקר בגליל; דיווחים על תקיפות בלבנון. התרעה על ירי רקטות הופעלה בשעה 14:22 ביישוב יערה שבגליל העליון - הראשונה מהבוקר. במקביל, בלבנון מדווחים על תקיפות צה"ל באזור חדאת'א בדרום המדינה. (ליאור בן ארי)

תקיפות בדרום לבנון היום,  תקיפות בדרום לבנון היום תקיפות בדרום לבנון היום,


14:25 - שב"כ חושף: חמאס ניסה "לגייס" ישראלים - דרך פרופילים מזויפים. שב"כ חשף כי בשבועות האחרונים ניהל, בשיתוף צה"ל וימ"ר ירושלים במשטרת ישראל, מאמץ מודיעיני שהוביל לחשיפת תופעה שהחלה לפני המלחמה - במסגרתה פעילי חמאס מרצועת עזה ניצלו יהודים אזרחי ישראל, ללא ידיעתם, כסייענים להעברת משלוחים. מטרת הפעילות המוערכת הייתה להכשירם לסייע בהעברת חומר נפץ או אמצעי לחימה לטובת מימוש פיגועים נגד "מטרות איכות" בישראל.

הפעילות בוצעה על ידי פעילי "מטה הגדה" - גוף של חמאס ברצועת עזה, המובל ומורכב ברובו על ידי מגורשי "עסקת שליט" שמוצאם ביהודה ושומרון, במחלקה המכונה "מחלקת העבודות". מחלקה זו אמונה על הכוונת פיגועי טרור כנגד ישראלים ביהודה ושומרון וישראל. (יואב זיתון)

אחד מהפרופילים המזויפים שחמאס תפעל, צילום: תקשורת שב"כ אחד מהפרופילים המזויפים שחמאס תפעל | צילום: תקשורת שב"כ אחד מהפרופילים המזויפים שחמאס תפעל, צילום: תקשורת שב"כ


"מה צריך להעביר?". מתוך שיחת ווטסאפ שניהלו הפעילים עם הקורבנות, צילום: תקשורת שב"כ "מה צריך להעביר?". מתוך שיחת ווטסאפ שניהלו הפעילים עם הקורבנות | צילום: תקשורת שב"כ "מה צריך להעביר?". מתוך שיחת ווטסאפ שניהלו הפעילים עם הקורבנות, צילום: תקשורת שב"כ14:22 - דיווח: 3 הרוגים בתקיפה הישראלית בסוריה. ערוץ הטלוויזיה הסעודי "אל-חדת" דיווח כי בתקיפה הישראלית אמש בסוריה, נהרגו שלושה בני אדם, בהם ראש ענף הביטחון הצבאי בעיר דרעא שבדרום המדינה. (ליאור בן ארי)

13:30 - ניתוח של צילומי לוויין: יותר ממחצית מהבניינים בעזה ניזוקו או נהרסו מאז ה-7 באוקטובר. יותר ממחצית מהבניינים ברצועת עזה ניזוקו או נהרסו מאז ה-7 באוקטובר, כך עולה מניתוח תצלומי לוויים שערכו אוניברסיטאות בארה"ב. הניתוח מצביע על כך שבין 144,000 ל-175,000 מבנים ברחבי רצועת עזה נפגעו או נהרסו קרי בין 50% ל-61% מהבניינים ברצועה. (המבנים שניזוקו מסומנים בתמונה שלמעלה באדום). לפי הניתוח, העיר ח'אן יונס שבדרום הרצועה נפגעה קשות במיוחד בשבועות האחרונים, עם יותר מ-38,000 (או יותר מ-46%) מבניינים שנהרסו או ניזוקו. במהלך השבועיים האחרונים בלבד נהרסו או ניזוקו שם יותר מ-1,500 מבנים. (דורון פסקין)

צילומי לוויין של הרצועה לפני ואחרי ה-7 באוקטובר (המבנים שניזוקו באדום),      צילומי לוויין של הרצועה לפני ואחרי ה-7 באוקטובר (המבנים שניזוקו באדום) צילומי לוויין של הרצועה לפני ואחרי ה-7 באוקטובר (המבנים שניזוקו באדום),

13:24 - במהומה בכרם שלום: מפגינים מנסים לחסום משאיות ב"שרשרת אנושית", 18 עוכבו. המשטרה עיכבה 18 מפגינים שמנסים לחסום את מעבר כרם שלום לשיירות משאיות האספקה והסיוע שנכנסות לרצועת עזה. 137 משאיות עברו וממשיכות לעבור כרגיל, על אף ניסיונות המפגינים, שאף יצרו שרשרת אנושית. המעוכבים עוברים לתחנת משטרת נתיבות, ובהמשך צפויים להשתחרר. (מתן צורי)

12:50 - בעקבות ההפגנות וחסימת המשאיות: גם מעבר ניצנה הוכרז כשטח צבאי סגור. בעקבות המחאות וחסימת המעברים לרצועת עזה, דובר צה"ל הודיע כי בהתאם להערכת המצב, מפקד פיקוד הדרום ירון פינקלמן חתם הלילה על הרחבת צו השטח הצבאי הסגור בציר 211 ומעבר ניצנה. בשל חסימת משאיות הסיוע לרצועת עזה, כבר ביום ראשון הודיע פינקלמן על אזור מעבר כרם שלום כ"שטח צבאי סגור".

12:00 - צה"ל פשט על מוצב לייצור אמל"ח של הג'יהאד האיסלאמי. דובר צה"ל עדכן כי במהלך לחימתם במערב חאן יונס שבדרום רצועת עזה, לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 פשטו על מוצב לייצור אמצעי לחימה של הג'יהאד האיסלאמי. הלוחמים איתרו והשמידו מחרטה לייצור רקטות שבה היו רקטות ארוכות טווח, טילי נ"ט, מוקשים ומטעני חבלה שהוסלקו בתוך שקי אונר"א. בנוסף, אותר והושמד תוואי תת קרקע במתחם. מצה"ל נמסר כי "פעילות הכוחות פגעה ביכולת של ארגון הטרור לייצר רקטות לטווח זמן משמעותי".

11:51 - 14 מבוקשים נעצרו הלילה ביהודה ושומרון לצד אמצעי לחימה שהוחרמו. הכוחות פעלו ברחבי יהודה ושומרון במהלך הלילה ועצרו 14 מבוקשים. במחנה קלנדיה שבחטיבת בנימין איתרו הלוחמים והחרימו שלושה נשקים ובכפר ענתא אותר כלי נשק נוסף. בנוסף, בעיר שכם שבחטיבת שומרון איתרו הכוחות והחרימו רובה מסוג קרלו. המבוקשים שנעצרו ואמצעי הלחימה שהוחרמו הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון, אין נפגעים לכוחותינו. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-2,990 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, מעל ל-1,350 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.11:37 - צה"ל: תקפנו תשתית צבאית של המשטר הסורי בתגובה לירי אמש לגולן. מטוסי קרב תקפו הלילה תשתית צבאית של המשטר הסורי באזור העיר דרעא שבדרום סוריה, בתגובה לשיגורים אמש לעבר דרום הגולן. כך מסר דובר צה"ל, שציין כי הבוקר "זוהו שיגורים משטח לבנון שנפלו בשטחים פתוחים סמוך למנרה ולכפר יובל. אין נפגעים. כמו כן, צה"ל ביצע לפני זמן קצר ירי ארטילרי לעבר מספר אזורים בדרום לבנון". (יואב זיתון)

11:00 - צה"ל על הוצאת החיילים מיישובי הצפון: "אין שינוי בסדרי הכוחות". דובר צה"ל התייחס לפרסום ב-ynet לפיו יוצאו חיילים מיישובי הצפון למתחמים נפרדים. "אין שינוי בסדרי הכוחות ביישובים אלא באופן היערכותם במרחב להגנה. צה"ל לא מפרט אודות אופן היערכות הכוחות מטעמי ביטחון מידע ועל מנת לא למסור מידע לאויב. מחלקות ההגנה בכלל יישובי פיקוד הצפון מגויסות וימשיכו להיות חלק בלתי נפרד ממאמץ ההגנה על היישובים והמרחב", נמסר. (יאיר קראוס)

10:30 - בצה"ל מוציאים חיילים מיישובי הצפון. בצה"ל החליטו לצמצם את מספר החיילים הלוחמים שהוצבו ביישובים הצמודים לגבול לבנון ולדלל את כוחות הצבא שישהו בהם. את היישובים יחזיקו חברי כיתות הכוננות המקומיות שיידרשו לתת מענה מיידי לאירועי חדירה ותקריות ביטחוניות בתוך היישובים, עד שכוחות הצבא יגיעו אליהם. בכיתות הכוננות אומרים כי מאז חודש נובמבר, בצבא מצמצמים את מספר החיילים שהוצבו ביישובים. גורמים בצבא טוענים מנגד, כי הוחלט להוציא רק את החיילים שלנים בדירות ובמתקנים של היישובים והם יועברו למקומות ארעיים אחרים שיוקמו עבורם מחוץ ליישובים, ובמהלך היום ישהו בשטחם. (יאיר קראוס)

9:53 - נפילות בשטחים פתוחים בגליל העליון, לא דווח על נפגעים. המועצה האזורית גליל עליון מסרה כי התקבלו התרעות על ירי רקטות לעבר שטחים פתוחים באזור רכס רמים, בין מנרה ליפתח. נפילות אותרו באזור ולא דווח על נפגעים או נזק. (יאיר קראוס)

9:35 - ישראל לוחצת להפחית את מספר המחבלים שישוחררו בעסקה - ואת "איכותם". על רקע הדיווחים השונים על כמות המחבלים שישראל תשחרר במסגרת עסקת חטופים אפשרית עם חמאס, בישראל הבהירו כי עדיין אין סיכום על כמות האסירים הביטחוניים שישוחררו במסגרת הסכם אפשרי. ישנו מאמץ ישראלי משמעותי להוריד את מספר המחבלים ואת "איכותם".

אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב כי לא ישוחררו אלפי מחבלים במסגרת העסקה. לדבריו, "אנחנו לא נוציא את צה"ל מרצועת עזה ואנחנו לא נשחרר אלפי מחבלים. כל זה לא יקרה. מה כן יקרה? ניצחון מוחלט". (איתמר אייכנר)

חגיגות שחרור האסירים במסגרת עסקת החטופים בביתוניא, נובמבר, צילום: AHMAD GHARABLI / AFP חגיגות שחרור האסירים במסגרת עסקת החטופים בביתוניא, נובמבר | צילום: AHMAD GHARABLI / AFP חגיגות שחרור האסירים במסגרת עסקת החטופים בביתוניא, נובמבר, צילום: AHMAD GHARABLI / AFP

9:30 - ראש ממשלת קטאר על המו"מ בין ישראל לחמאס: "אנחנו במקום טוב יותר, אך ייקח זמן". ראש ממשלת קטאר מוחמד א-תאני התייחס למשא ומתן בין ישראל לחמאס על עסקת חטופים והפסקת אש חדשה, ואמר הלילה בריאיון ל"פוקס ניוז" כי "אנחנו במקום טוב יותר ממה שהיינו לפני כמה שבועות. הגענו להסכם עם ישראל על נקודת התחלה, אבל יש עוד מה לעשות כדי להגיע להסכם. זה עדיין דורש זמן". (ליאור בן ארי)

אש ממשלת קטאר מוחמד א-תאני, צילום: AP /Markus Schreiber אש ממשלת קטאר מוחמד א-תאני | צילום: AP /Markus Schreiber אש ממשלת קטאר מוחמד א-תאני, צילום: AP /Markus Schreiber

8:50 - החות'ים טוענים: שיגרנו טילים לעבר ספינת מלחמה אמריקנית. דובר החות'ים יחיא סריע, הודיע כי המיליציה, הפועלת בשליחות איראן, שיגרה טילים ימיים לעבר ספינת המלחמה האמריקנית USS Gravely בים האדום, וטען כי תמשיך לתקוף ספינות של ארה"ב ובריטניה מתוך הגנה עצמית. "כל ספינות המלחמה האמריקניות והבריטיות בים האדום ובים הערבי, שמשתתפות בתקיפות בתימן, נמצאות בבנק היעדים שלנו". לדבריו, החות'ים ימשיכו למנוע מעבר של ספינות ישראליות או של כאלה הפונות לישראל, עד שתיפסק "התוקפנות נגד עזה והמצור יוסר".

8:47 - מחסלים מחבלים ופושטים על תשתיות טרור. ביממה האחורנה, לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 פעלו במרחב צפון הרצועה וכחלק ממספר קרבות שניהלו עם חמושים, חיסלו מעל 15 מחבלים מארגון הטרור חמאס. בפשיטה מרכזית שביצעו הלוחמים על אחד מתשתיות הטרור אשר מוקמו בתוך בית ספר במרחב, נעצרו כעשרה פעילים של הג׳יהאד האסלאמי שהשתמשו בבית הספר כמקום מסתור. בנוסף, הלוחמים איתרו במרחב חמש רקטות מוכנות לשיגור והשמידו אותן. כמו כן, כוחות צוות הקרב של חטיבת נח"ל תקפו וחיסלו במרחב מרכז הרצועה, תוך פחות משעה מעל עשרה מחבלים חמושים. בהמשך, חיסלו הלוחמים חמושים נוספים שפעלו במרחב.8:18 - דיווח: איראן הזהירה את ארה"ב שאם תתקוף בשטחה - השתיים יגררו לעימות ישיר. איראן העבירה מסר לארה"ב באמצעות מתווכים שאם היא תפגע ישירות באדמת איראן, טהרן תפגע בנכסים האמריקניים במזרח התיכון, ותגרור את שני הצדדים לעימות ישיר. כך דווח בעיתון הבריטי "הגרדיאן". האזהרה הועברה לאמריקנים בזמן שאיראן נמצאת בכוננות גבוהה ומחכה לראות כיצד נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יגיב על מותם של שלושת החיילים האמריקנים בתקיפה כטב"ם בגבול ירדן-סוריה, ששוגר על ידי מיליציות פרו-איראניות.

6:45 - הותר לפרסום: לוחם יס"מ רן גואילי נפל ב-7/10. גופתו מוחזקת בעזה. המשטרה התירה לפרסם כי רס"ל רן גואילי, לוחם יס"מ נגב במחוז הדרומי, נפל בקרבות בקיבוץ עלומים שבעוטף ב-7 באוקטובר. מהמשטרה נמסר כי "ועדת מומחים שהתכנסה בתאריך 30/01/2024 בהשתתפות נציגי משרד הבריאות, גורמי המודיעין, משטרת ישראל, משרד הדתות והרב הראשי לישראל, קבעה על פי הממצאים שהוצגו בפניה כי רן גואילי ז"ל אינו בין החיים. רן נרצח ב-7/10/2023 וגופתו נחטפה ומוחזקת על ידי ארגון טרור". (אילנה קוריאל)


צילום: דוברות המשטרה צילום: דוברות המשטרה צילום: דוברות המשטרה


6:30 - צה"ל התיר הבוקר (רביעי) לפרסום כי שלושה לוחמים נהרגו אתמול ברצועת עזה. רס"ן (במיל׳) נצר שמחי, בן 30 ממסד שבגליל התחתון, קצין לוחם בגדוד 87 של חטיבת המחץ (14), נפל בקרב בצפון הרצועה. בעיר חאן יונס שבדרום הרצועה נהרגו סרן (במיל׳) גבריאל שני, בן 28 מעלי שבשומרון, מפקד צוות בגדוד הסיור 6646 של עוצבת שועלי מרום (646); ורס״ב (במיל׳) יובל ניר, בן 43 מכפר עציון שבגוש עציון, לוחם בגדוד הסיור 6646 של עוצבת שועלי מרום (646).


יובל ניר, גבריאל שני, נצר שמחי 
,  יובל ניר, גבריאל שני, נצר שמחי יובל ניר, גבריאל שני, נצר שמחי 
,

סרן (במיל׳) שני ורס״ב (במיל׳) ניר נהרגו בחאן יונס במהלך היתקלות עם מחבלים, ובאותו קרב נפצעו באורח קשה שני לוחמי מילואים בגדוד הסיור 6646 של עוצבת שועלי מרום (646). כמו כן, לוחם בסיירת צנחנים נפצע באורח קשה בקרב במרכז הרצועה, ולוחם ונגד בגדוד שקד, חטיבת גבעתי, נפצעו באורח קשה בקרב בצפון הרצועה. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואים בבית חולים, ומשפחותיהם עודכנו.

מספר חללי צה"ל מתחילת המלחמה הגיע ל-560, מתוכם 223 לוחמים נפלו מתחילת התמרון ברצועה עזה ב-27 באוקטובר.תגיות