אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דחיית הגשת דיווחים והקפאת הליכי גבייה: רשות המסים מכריזה על שורת הקלות עקב המלחמה בניין רשות המסים בתל אביב |

דחיית הגשת דיווחים והקפאת הליכי גבייה: רשות המסים מכריזה על שורת הקלות עקב המלחמה

רואי חשבון, יועצי מס ועורכי דין מתחו ביקורת כלפי ההקלות בטענה כי הן לא מספיקות ומתעלמות מסוגיות רבות. בעקבות הביקורת, צפויים ברשות המסים להודיע בהמשך היום על הקלות נוספות

11.10.2023, 12:53 | שלמה טייטלבאום

רשות המסים פרסמה שורת הקלות עקב הפתיחה במלחמה. בין ההקלות: דחיית הגשת הדיווחים התקופתיים למע"מ, הניכויים ומקדמות מס הכנסה ל-26 באוקטובר; הקפאת הליכי הגבייה והאכיפה עד ל-20 באוקטובר; הארכה להגשת דוחות שנתיים והצהרות הון; פתיחת ערוצים מיוחדים למשרתי מילואים ולתושבי הדרום.

רשות המסים היתה מהגופים הממשלתיים האחרונים שהודיעו על הקלות בגין המלחמה, זאת ככל הנראה בשל הצורך לשמור על רציפות בהכנסות המדינה. מקריאת ההקלות כעת נראה כי מדיניות הרשות היא להימנע ככל שניתן מהקלות גורפות, ולהתבסס על הקלות נקודתיות למי ששגרתו נפגעת בשל המלחמה. בעקבות ביקורת שהושמעה על ההקלות הנוכחיות, צפויים ברשות המסים להודיע בהמשך היום על הקלות נוספות.

להלן פירוט ההקלות הנוכחיות כפי שפורסמו לציבור:

1. דוחות תקופתיים לספטמבר 2023 במע"מ, ניכויים ומקדמות מס הכנסה יידחו בשלושה ימים ל-26 לאוקטובר. לא יוגשו קנסות בגין פיגור בהגשת דוח לדוחות שיוגשו עד ל-23 בנובמבר, אבל יהיה תשלום ריבית והצמדה על האיחור. משרתי מילואים ותושבי הדרום והעוטף, יוכלו לקבל ביטול מלא של כל קנסות האיחור והריביות באמצעות פנייה פרטנית.

2. דוחות שנתיים: חברות שאמורות להגיש את הדוח ל-2022 עד סוף אוקטובר, יוכלו להגיש אותו עד סוף נובמבר. יחידים שאמורים להגיש את הדוח (מועד הגשה שני) עד סוף נובמבר, יוכלו להגיש את הדוח השנתי עד סוף 2023.

3. הצהרות הון: כל מי שהיה צריך להגיש הצהרת הון מראשית ספטמבר, יוכל להגיש את הדוח עד לסוף 2023.

4. אישור ניכוי מס במקור: יוארך תוקפם של אישורים של ניכוי מס במקור שפג תוקפם בסוף ספטמבר - עד לסוף נובמבר.

5. הליכי גבייה ואכיפה יוקפאו לעשרה ימים, עד ל-20 באוקטובר. למייצגים (רואי חשבון, יועצי מס ועורכי דין) יינתן מענה מיוחד בהקשרים אלו דרך המייל: haravot-barzel-veahifa@taxes.gov.il. רשות המסים הצהירה כי היא תגלה "רגישות וגמישות" ביחס לניהול הליכים קיימים ופתיחת הליכים חדשים.

6. נפתחו ערוצים מיוחדים לאנשי מילואים שגויסו. הובטח לתעדף פניות של תושבי הדרום ועוטף עזה.

7. פיצויים ממבצע מגן וחץ: המועד האחרון להגשת תביעות לפיצויים בגין נזקים עקיפים שנגרמו בעקבות מבצע מגן וחץ היה ב-15 באוקטובר, והוא הוארך כעת בשבועיים נוספים עד ל-31 באוקטובר.

בקרב מייצגים נרשמה ביקורת על ההקלות הללו בשני מישורים: ביקורת אחת נוגעת לכך שזמני הדחייה אינם מספיקים. כך לדוגמה, יועץ המס ירון גינדי אמר לכלכליסט כי "לא ייתכן, סביר או אף הוגן שבין ההקלות שניתנו תהיה דחייה של שלושה ימים בלבד בדיווחים השוטפים לרשות המיסים ובסך הכל 10 ימי דחייה בהטלת עיקולים והליכי אכיפה וגבייה ". גינדי אף העביר את המסרים לרשות המסים, שהגיבו כי ההקלות צפויות להתעדכן ביומיים הקרובים.

ביקורת שנייה נוגעת לכך שההקלות הנוכחיות לא מטפלות בסוגיות נוספות רבות, דוגמת הצורך לדווח על עסקת מקרקעין תוך 30 יום, מס רכישה מופחת למי שמחזיק בשתי דירות לתקופה שלא עולה על 18 חודשים ומס רכישה מופחת למי שמוציא היתר בניה על קרקע תוך שנה מיום רכישתה.

תגיות