אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרית אתא: ביקוש מפתיע במכרז לשיווק קרקע ל-1,386 דירות בדרום העיר העיר קרית אתא | צילום: שאטרסטוק

קרית אתא: ביקוש מפתיע במכרז לשיווק קרקע ל-1,386 דירות בדרום העיר

שלום שטרית, הבעלים של חברת שתית, אחת הזוכות במכרז: "נמכור דירות 3 חדרים ב-1.35 מיליון שקל ודירות 4 חדרים - ב-1.55 מיליון שקל"; השמאי אסף גסטפרוינד: "השילוב של המיקום הפחות אטרקטיבי יחד עם חזרה למציאות של היזמים, הביא את המכרז להיסגר ברמות מחירים שפויות יחסית"

26.09.2023, 10:06 | גיא נרדי

בשבוע שעבר התפרסמו תוצאות מכרז לשיווק קרקע ל-1,386 דירות בחלק הדרומי של העיר קריית אתא. המכרז הוא צעד ראשון במימושה של תוכנית תמ"ל 1024 שיחד עם תוכנית תמ"ל 1025 יוסיפו לעיר עשרות אלפי דירות וכמיליון מ"ר של שטחי תעסוקה, ויהפכו אותה למרכז משמעותי בצפון הארץ ולמתחרה של חיפה. תוצאות המכרז, שחולק ל-9 מתחמים, מפתיעות בתקופה זו ומלמדות על היענות רבה. אמנם המחיר לקרקע רחוק מהערכת שמאי רמ"י, אך ריאלי.

במכרזים של המתחמים השונים זכו החברות שתית, יורו ישראל, האחים בוסקילה, ספייס בניה ויזמות ובן שושן-טל. חלק מהחברות זכו ביותר ממתחם אחד. תוצאות שיווק מתחם 186, שבו 240 דירות, מלמדות מעט על הלך הרוח הכללי של המכרז. למתחם הוגשו 5 הצעות וזכתה בו חברת שתית, שתשלם עבורו 35.5 מיליון שקל ועוד 40 מיליון שקל הוצאות פיתוח הקרקע. מחיר המינימום היה 11.2 מיליון שקל ומחיר שומת שמאי רמ"י הוא 82 מיליון שקל.

התוכנית שבה ממוקמת הקרקע ששווקה נמצאת ממערב לשכונת טל, מדרום לשכונת הרקפות ומצפון לקיבוצים אושה, רמת יוחנן וכפר מכבי. שטח התוכנית הוא 1,535 דונם והיא כוללת 4,061 דירות בצפיפות נמוכה יחסית של 11 יח"ד לדונם. יעודו של השטח כיום חקלאי, אך תוכנית המתאר המחוזית, תמ"מ 6, מייעדת אותה לפיתוח עירוני.

שלום שטרית, הבעלים של חברת שתית, שבע רצון מתוצאות המכרז: "זה יאפשר לנו למכור דירות 3 חדרים ב-1.35 מיליון שקל ודירות 4 חדרים ב-1.55 מיליון שקל. היום קריית אתא היא מהמבוקשות מהקריות. ייבנו בה שטחי תעסוקה רבים ובית חולים, ויש חבר'ה שרוצים לגור שם, ואין להם חלום לעבור לחיפה".

שטרית מספר שהוא מזהה "משפחות שקנו לפני 20 שנה דירות בשכונת בית וגן, הצמודה לשכונת האבוקדו, צריכות עתה דירות יותר גדולות. אלה משפרי דיור שישמחו לעבור לעבור למגדלים של 8 קומות עם חניה צמודה. אנחנו חושבים שקנינו במחיר טוב.ב-2021 שילמה חברת אמריקה ישראל 570 אלף שקל לקרקע למגורים בשכונת הכלניות בקרית אתא. אנחנו קנינו קרקע+פיתוח ב-350 אלף שקל לקרקע.

שמאי המקרעין אסף גסטפרוינד מוסיף: "אני לא סבור שרמת מחיר של 340 אלף שקל לקרקע לדירה משקפת ירידות מחירים. המכרז הקודם היה באזור טוב יותר, סמוך לגבעת אלונים ולגבעת הרקפות, ואילו המכרז הנוכחי הוא בקרקע צמודת דופן שמהווה המשך ישיר של קריית אתא הוותיקה. השילוב של המיקום הפחות אטרקטיבי יחד עם חזרה למציאות של היזמים, הוא זה שהביא את המכרז האחרון להיסגר ברמות מחירים שפויות יחסית".

הכלכלן העירוני איתי שפרן מסביר שהקמת שכונת האבוקדו היא חלק מפתרון שאמור לאפשר את שימור אופיה הפלורליסטי של המושבה שהפכה לעיר: "המאבק האמיתי של קרית אתא הוא על הזהות שלה ובהחלטה האם תיתן לעצמה להתחרד משמעותית, כפי שמתרחש בשנים האחרונות, או שתמשוך אוכלוסיה חזקה, משכילה וכזו שתאמין שאזור התעסוקה המתפתח ישרת גם אותה. זה מאבק כלכלי, חברתי ומשמעותי מאוד לעתידה של העיר. מרכז העיר של קריית אתא מושך אליו בשנים האחרונות חרדים רבים מהסביבה. אני מעריך שתושבים ותיקים המעוניינים להשאר בעיר יהיו הראשונים לקנות בשכונת האבוקדו".


תגיות