אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאות עובדי OpenAI נגד הדחת המנכ"ל סם אלטמן: מאיימים בהתפטרות המונית סם אלטמן המנכ"ל המפוטר של OpenAI | צילום: Patrick T. Fallon / AFP

מאות עובדי OpenAI נגד הדחת המנכ"ל סם אלטמן: מאיימים בהתפטרות המונית

במכתב עליו חתומים יותר מ-500 עובדי OpenAI, כמעט שלושה רבעים מכלל העובדים, הם מאיימים להצטרף לאלטמן במיקרוסופט, אלא אם יבטל הדירקטוריון את הדחתו. "אנחנו לא מסוגלים לעבוד בעבור אנשים או עם אנשים נטולי כישרונות", כתבו העובדים

20.11.2023, 17:08 | עומר כביר

יותר מ-500 עובדי OpenAI, כמעט שלושה רבעים מכלל העובדים בחברה, מאיימים להתפטר ולהצטרף למנכ"ל המודח סם אלטמן במיקרוסופט, אלא אם יבטל הדירקטוריון את הדחתו – כך לפי מכתב שעליו חתמו העובדים. מימוש האיום יביא, למעשה, לחיסולה של החברה. בין החותמים על המכתב: המייסד המשותף, המדען הראשי וחבר הדירקטוריון אילייה סוצקבר, שלפי דיווחים היה מעורב במהלך ההדחה עצמו.

הבוקר הודיע מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, שענקית הטכנולוגיה שכרה את אלטמן ושהוא צפוי לעמוד בראש קבוצה עצמאית חדשה שתורכב מפורשי OpenAI, ובהם הנשיא ויו"ר הדירקטוריון לשעבר גרג ברוקמן, שפרש מהחברה במחאה על הדחת אלטמן. הודעת נאדלה נמסרה שעות ספורות לאחר שהדירקטוריון שם קץ מפתיע למגעים רגישים שהובילו משקיעים בראשות מיקרוסופט לביטול הדחת אלטמן, והודיע שמינה לתפקיד המנכ"ל את אמט שיר, מנכ"ל טוויץ' לשעבר.

הודעת נאדלה נתפסה כסוף מאבק הכוחות על השליטה ב-OpenAI, שהחלה ביום שישי עם הדחתו המפתיעה של אלטמן בידי הדירקטוריון. ההדחה התבצעה בהליך חפוז וללא ידיעת המשקיעים הגדולים בחברה, ובראשם מיקרוסופט שהשקיעה ב-OpenAI כ-13 מיליארד דולר, על רקע מה שהוגדר כ"התפוררות התקשורת" בין אלטמן לדירקטוריון.

ואולם, בשעות האחרונות נחשף מכתב מטעם רוב מיוחס של עובדי החברה, שמבהיר שטרם נאמרה המילה האחרונה במאבק. "פעולותיכם הבהירו שאתם לא מסוגלים לפקח על OpenAI", כותבים העובדים. "אנחנו לא מסוגלים לעבוד בעבור אנשים או עם אנשים נטולי כישרונות, כושר שיפור ודאגה למשימה ולעובדים. אנחנו החתומים עלולים לבחור להתפטר מ-OpenAI, ולהצטרף לחטיבה החדשה במיקרוסופט בראשות סם אלטמן וגרג ברוקמן. מיקרוסופט הבטיחה שיש משרות לכל עובדי OpenAI בחטיבה החדשה, אם נבחר להצטרף אליה. ננקוט בצעד זה באופן מיידי, אלא אם כל חברי הדירקטוריון הנוכחיים יתפטרו, הדירקטוריון ימנה שני דירקטורים עצמאיים חדשים, ויחזיר לתפקידם את אלטמן וברוקמן".

על המכתב חתומים 505 עובדים, בהם הדמויות הבכירות והמדענים החשובים ביותר ב-OpenAI, ובכללם סוצקבר (שהיה שותף למהלך ההדחה), סמנכ"לית הטכנולוגיות מירה מוראטי (שמונתה למנכ"לית בפועל עם השלמת ההדחה, אך החזיקה בתפקיד רק מספר ימים) וסמנכ"ל התפעול בראד לייטקאפ (שלאחר ההדחה שלח מזכר לעובדים שבו הגן על מהלכי הדירקטוריון). סוצקבר עצמו הכה על חטא וכתב היום ב-X (לשעבר טוויטר): "אני מתחרט עמוקות על חלקי במהלכי הדירקטוריון. מעולם לא התכוונתי לפגוע ב-OpenAI. אני אוהב את כל מה שבנינו יחד ואעשה כל שביכולתי כדי לאחד את החברה".

ל-OpenAI יש כ-700 עובדים בסך הכל. אם יעמוד הדירקטוריון בסירובו והעובדים יממשו את איומם, OpenAI תהפוך לקליפה חלולה שאמנם אוחזת בנכסי קניין רוחני משמעותיים, אך נטולת כל יכולת ממשית לפתחם ולמסחרם ללא הליך בנייה מחדש של כוח העבודה. הליך שכזה יכול להימשך כמה רבעונים, במהלכם תאבד OpenAI את המובילות הטכנולוגית ואת הרלוונטיות שלה לשחקניות ותיקות וחדשות כאחת, ובראשן החטיבה החדשה של אלטמן במיקרוסופט. בחתימתם על המכתב העובדים הגישו למעשה לדירקטוריון אקדח טעון, כשהם מאפשרים להם לבחור בין החזרת אלטמן לבין חיסולה של OpenAI כפי שהיא כיום.


תגיות