אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלבן, עם מגילת העצמאות: אלפים צעדו בקפלן לפני "הפגנת פרידה" בנתב"ג צועדים ברוטשילד עם מגילת העצמאות | צילום: עופר צור

בלבן, עם מגילת העצמאות: אלפים צעדו בקפלן לפני "הפגנת פרידה" בנתב"ג

ההפגנה הקבועה בת"א הוזזה ממוצאי שבת בשל החג, והתקיימה בלי במה ונאומים. אלפי המוחים, לבושים בלבן, צעדו משדרות רוטשילד לקפלן. חלקם יצאו בהסעות לנתב"ג, משם נתניהו ימריא הלילה לארה"ב. המפגינים פרשו את מגילת העצמאות, על השלט בראש הצעדה נכתב: "הדיקטטורה תתרסק"

17.09.2023, 21:17 | ynet

ההפגנה הקבועה נגד המהפכה המשפטית בקפלן לא התקיימה אמש (שבת) בשל החג, אך למוחים היו בכל זאת תוכניות אחרות. המפגינים צעדו מרחוב רוטשילד לקפלן, משם עלו על הסעות להפגנה שמתקיימת בנתב"ג, לפני טיסתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק.

בניגוד לשבועות הקודמים, ההפגנה הערב בקפלן לא הכילה במה ולא היו בה נאומים. ב"כוח קפלן", ממובילי המחאה, תכננו בכל זאת הפגנת "פרידה" מנתניהו לפני טיסתו בחצות לארצות הברית. המפגינים ברוטשילד פרסו את "מגילת העצמאות", זכר לסערה שהתחוללה השבוע סביב דבריו של עו"ד אילן בומבך, נציג הממשלה לדיון בג"ץ על ביטול עילת הסבירות. בראש הצעדה הונף בנוסף השלט "הדיקטטורה תתרסק".


המחאה בתל אביב הערב, צילום: עופר צור המחאה בתל אביב הערב | צילום: עופר צור המחאה בתל אביב הערב, צילום: עופר צור


בתום ההפגנה בקפלן התפתחו בנתב"ג שתי הפגנות - בקומה העליונה מחוץ לאולם ההמראות, ובתחתונה מחוץ לאולם הנחיתות. לפני כן הגיעו מוחים לטרמינל שגורשו ע"י השוטרים. עשרות שהתרכזו בחוץ צעקו: "ביבי לא מוזמן לבית הלבן". רשות שדות התעופה החליטה כי חברות התעופה יפתחו את דלפקי הצ'ק אין מוקדם יותר לרווחת הנוסעים, ובמקביל יפעלו לתגבור תנועת הרכבות.

"נמאס לנו ממה שביבי עושה, אני מלוחמי יום הכיפורים", אמר עופר, אחד מהמפגינים שהגיעו לנתב"ג. אריה, גם הוא מלוחמי יום הכיפורים, אמר: "נלחמנו וסיכנו את חיינו, ואנחנו לא מוכנים לחיות במדינה שדומה לאיראן, לטורקיה או לפולין. אנחנו רוצים מדינה דמוקרטית כמו באירופה, לא נתפשר על פחות מזה". דרור הגיע להפגין לפני טיסתו לקליפורניה: "היה שווה להתעכב קצת עם הצ'ק-אין בשביל להראות את המחאה שלנו. אנחנו מראים לממשלה ולעומד בראשה שאנחנו עדיין פה, עומדים מאחורי העמדה שלנו, ולא נישאר בשקט כל עוד עושים פה מה שעושים".

בהודעה שהפיצו מארגני המחאה מוקדם יותר נכתב: "הלילה בסביבות חצות ממריא הרודן בנימין נתניהו לארה"ב, לקראת עצרת האו"ם. לפני שהוא פוגש את המפגינים שמחכים לו גם בחוף המערבי וגם בחוף המזרחי, נגיע להיפרד ממנו גם בנתב"ג ולהזכיר לו שישראל לא תהיה דיקטטורה".

המפגינים תכננו כאמור "צעדת ניצחון" שיצאה מרחוב רוטשילד בתל אביב, משם גם יצאו הסעות מרחוב החשמונאים לכיוון נתב"ג לקראת ההפגנה המתוכננת. מובילי המחאה ביקשו מהמפגינים להגיע בלבוש לבן, וב"כוח קפלן" הזכירו את הסערה סביב מגילת העצמאות. הם אמרו: "מול ממשלה קיצונית שמתנערת ממגילת העצמאות, נתייצב המוני פטריוטיות ופטריוטים עם מגילת העצמאות, ונצא לצעדת ענק כדי להבהיר למי שמנסה לרמוס את ערכי היסוד של המדינה שהדמוקרטיה תנצח את הדיקטטורה".

חלק מההפגנות השבועיות מתקיימות הערב. ברחובות מוחים אלפים, ושם חסמה המשטרה את צומת פארק המדע. ההפגנה מתקיימת באווירה "חגיגית" לכבוד ראש השנה, תחת המסר האופטימי: "שיפה ושונה תהא השנה". אלפים הפגינו גם בצומת כרכור על כביש 65 וברעננה, ומאות בצומת העוגן ליד משמר השרון. השר לשעבר מתן וילנאי אמר בהפגנה בכפר סבא: "במלחמת יום כיפור ניצחנו בזכות הלוחמים בשטח, בחזית. גם כאן ננצח בזכותכם, הלוחמים בשטח".המחאה ברחובות, צילום: נבט כהנא המחאה ברחובות | צילום: נבט כהנא המחאה ברחובות, צילום: נבט כהנא


רחובות פארק ה מדע הפגנה הפגנת מחאה מחאת מפגינים מפגינות מוחים מוחות מהפכה משפטית דגלים דגל דגלי ישרא ,  צילום: רובי יהב רחובות פארק ה מדע הפגנה הפגנת מחאה מחאת מפגינים מפגינות מוחים מוחות מהפכה משפטית דגלים דגל דגלי ישרא | צילום: רובי יהב רחובות פארק ה מדע הפגנה הפגנת מחאה מחאת מפגינים מפגינות מוחים מוחות מהפכה משפטית דגלים דגל דגלי ישרא ,  צילום: רובי יהב


יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד עמית בכר נשא נאום בהפגנה, שבו התייחס ליוזמת יו"ר הכנסת ח"כ אמיר אוחנה להקמת בית משפט לחוקה. "הוא רוצה להקים בית משפט לחוקה? שיתכבד וידאג שתהיה קודם חוקה, שתבטיח את עתיד הדמוקרטיה וזכויות האזרחים להגן על זכויותיהם כלפי השלטון הנבחר", אמר בכר.

תגיות