אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים חדשים למתחם האפל: פרדס הדמים ביפו יהפוך לשכונת מגורים הדמיית הפרויקט בפרדס שניר יפו | הדמיה: יסקי אדריכלים

חיים חדשים למתחם האפל: פרדס הדמים ביפו יהפוך לשכונת מגורים

בשטחו של פרדס שניר ביפו, שבמשך שנים היה מוקד לסכסוך חמולות, ייבנה מתחם מגורים ומסחר. מתוך 890 הדירות במקום יוקצו לפחות 10% לדיור בהשכרה ל־25 שנים

26.07.2022, 06:02 | גיא נרדי

המקום שהיה אחת מזירות הפשע הגדולות של יפו יהפוך למתחם מגורים ומסחר. מחר תדון הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של ת"א־יפו בתוכנית ההתחדשות בפרדס שניר, אחד האזורים היותר חלשים מבחינה אורבנית ביפו ובתל אביב כולה.

המתחם, ששטחו 55 דונם, ממוקם דרומית לדרך קיבוץ גלויות, ממערב לרחוב הרצל וממזרח לאצטדיון בלומפילד והוא כולל כעת שני מבני תעסוקה (אחד מהם בניין של WeWork), כמה מבנים לא חוקיים ומגרשי חניה. בחודש פברואר 2021 נרכש רוב המתחם על ידי החברות קרדן נדל"ן וקרן ריאליטי ממשפחת קדם ב־336 מיליון שקל. בשאר חלקי המתחם מחזיקות חמולת שניר היפואית (10%) ועיריית תל־אביב (כ־15% מהשטח). התוכנית המקודמת על כל המתחם מציעה הקמת שכונת מגורים עם 890 יחידות דיור וכן שטחי מסחר ותעסוקה.

עד לפני כמה שנים פרדס שניר היה זירת פשע ואחד המקומות הקשוחים בארץ. כחלק ממלחמת חמולות יפואיות בוצע ב־1979 טבח בחמולת שניר שהתגוררה במקום ונהרגו 6 אנשים. במסגרת פעולות הנקמה בעקבות הטבח נהרג דוד שולמן, מי שהקים את "בית מרס". ב־1989 רצח אחד מבני ממשפחת שניר את השוטר עופר כהן, שהיה חלק מצוות משטרה שניסה להיכנס למתחם.

כעת כאמור זוכה הפרדס לחיים חדשים. התוכנית, שנערכה על ידי משרד יסקי מור סיון אדריכלים, מציעה הקמה של מתחם שמשלב מגורים, מסחר ותעסוקה, בבניינים בגובה של בין 8 ל־19 קומות. השטח הממוצע של הדירות יהיה 85 מ"ר. מתוך כלל יחידות הדיור, כ־600 יח"ד שייכות לקרדן נדל"ן וקרן ריאליטי, 120 יח"ד לעיריית ת"א־יפו ו־180 יח”ד לחמולת שניר.

10% משטחי המגורים בבעלות פרטית יוקצו לדיור בהישג יד, לתקופה של 25 שנה ובהנחה של 40%. מחצית משטחי המגורים בבעלות עירונית תוגדר כדיור להשכרה לצמיתות. כל מגרשי המגורים משלבים קומת קרקע פעילה. בנוסף, התוכנית מציעה מגדל תעסוקה חדש לצד מבנה התעסוקה הקיים ושטחי ציבור. עוד כוללת התוכנית שטח ציבורי פתוח של 5.1 דונם ומגרש למבני ציבור בשטח של 10 דונם.

את התוכנית יש להבין על רקע הפיתוח המואץ של כל אזור מבואות יפו. כיום זהו אזור מעבר, שמחבר את ערי דרום המטרופולין ואת יפו עם מרכז תל אביב. פעילות הנדל"ן הערה באזור בחודשים האחרונים מלמדת שזהו הכיוון שאליו העיר תתפשט בעתיד הקרוב: ב־2009 רכשה קרן ריאליטי את מתחם בזק (33 דונם) תמורת 44 מיליון שקל. ב־2011 נמכר השטח לחברת אקרו נדל"ן, עם תב"ע חדשה, בתמורה ל־100 מיליון שקל.

ביולי 2021 רכשה מנרב מחצית מזכויותיה של קרן ריאליטי במתחם התחיה (כ־23 דונם) תמורת 187.5 מיליון שקל. בספטמבר 2021 זכו ישראל קנדה, אלמוגים ויוסי אברהמי במכרז של בנק דיסקונט וקרן ריאליטי לרכישת בית מרס ומשרדי בנק דיסקונט ברחוב הרצל ב־685 מיליון שקל. בחודש מרץ האחרון רכשה חברת אקרו חלק ממגרש ברחוב שניצלר, בשטח כולל של כ־7 דונם, תמורת כ־160 מיליון שקל.

תגיות