אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

המדינה צריכה לסייע במציאת פתרונות למשבר הנדל"ן לפני שיהיה מאוחר

שוק הנדל"ן בקיפאון חסר תקדים והגיע זמן שהמדינה תתערב ותעודד יזמים לגשת למכרזים, כך טוען עמית גוטליב, סמנכ"ל כספים ופיתוח עסקי – קרינסקי גוטליב. אם לא יימצא פתרון בקרוב, אנו צפויים לראות עלייה דרמטית במחירי הדיור בתוך שנתיים-שלוש.

06.07.2023, 14:59 | בשיתוף מרכז הנדל"ן


זמן רב שלא ראינו קיפאון כל כך דרסטי בשוק הנדל"ן בישראל. זה מתבטא בצמצום התחלות בנייה, ירידה משמעותית בהיקף עסקאות ויזמים שפשוט לא ניגשים למכרזים. כהוכחה למצב העגום, למכרז מחיר מטרה בדימונה היו אפס ניגשים.

עמית גוטליב, סמנכ"ל כספים ופיתוח עסקי – קרינסקי גוטליב, ויו"ר הועדה להתחדשות העירונית והתאחדות הקבלנים, מאשים את העלאת הריבית כגורם המרכזי למשבר העמוק בנדל"ן. לדבריו, מכרזי מדינה נסגרים במחירי רצפה, בעוד במכרזים של השכרה יש קריסה טוטאלית. ליזמים פשוט לא משתלם לגשת למכרזים שהם יודעים מראש שיפסידו בהם כסף, ובפריפריה המצב קשה כפליים.

על פי התחזית הפסימית שמציג גוטליב, כשמשבר הריבית ייפתר בתוך מספר שנים צפויה להיות עליה דרמטית במחירי הדיור, כתוצאה מכך שהביקוש לדירות רק ילך ויגדל אולם היצע הדירות – ילך ויפחת.

לכן קורא גוטליב לממשלה ולמקבלי ההחלטות ברמה המדינית להכניס ידם לכיס, ולצאת בשורת צעדים משמעותיים שיסייעו ליזמים ויעודדו התחלות בניה חדשות. הוא מדגיש כי הפתרון למשבר לא יגיע מכיוון אחד בלבד, אלא רק ממכלול מוצרים שהמדינה תשקיע בהם - התחדשות עירונית, מחיר מטרה, מחיר למשתכן, דיור להשכרה, עסקאת רגילות של המנהל ועוד.

האם המדינה אכן תתערב בזמן ותוביל ליציאה ממשבר הנדל"ן? זאת ועוד – בכתבה שלפניכם.

לפרטים נוספים>>

t t t


תגיות