אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרפת נגד SHEIN: הצעת חוק רוצה להעניש את חברות האופנה המזהמות ערימות של בגדים מיותרים | צילום: REUTERS/ Ivan Alvarado

צרפת נגד SHEIN: הצעת חוק רוצה להעניש את חברות האופנה המזהמות

לפי הצעת חוק שתעלה להצבעה בפרלמנט בהמשך החודש, יוטלו על חברות האופנה המהירה קנסות של עד 50% ממחיר הבגדים הנמכרים, וזאת על מנת לקזז על ההשפעה הסביבתית השלילית כתוצאה מהייצור והצריכה ההמוניים. צעדים נוספים שנשקלים כוללים איסור על החברות הללו לפרסם

05.03.2024, 13:30 | חדשות חוץ

בצרפת מנסים לפעול נגד הנזק הסביבתי של חברות אופנה מהירה כמו שיין וטמו. בסוכנות רויטרס דיווחו כי לפי הצעת חוק שמקדמת הממשלה, יוטלו על החברות קנסות של עד 50% ממחיר הבגדים וזאת על מנת לקזז על ההשפעה הסביבתית השלילית מהייצור והצריכה ההמוניים.

הטענה של יוזמי הצעת החוק היא שחברות האופנה האולטרה מהירה מציעות אלפי פריטים חדשים בכל יום, ובכך מעודדות הוצאות מיותרות ויוצרות זיהום לא הכרחי. "ההתפתחות של סקטור הביגוד לעבר אופנה קצרת טווח בשילוב עם הנפח המוגבר והמחירים הנמוכים, משפיעים על הרגלי הקנייה של הצרכנים על ידי יצירת דחפי קנייה וצורך תמידי להתחדש, ולכך יש השלכות סביבתיות, חברתיות וכלכליות", נכתב בהצעת החוק.

ענקית האופנה הסינית שיין מצויינת במיוחד בהצעת החוק, ונטעו כי בממוצע החברה מציגה בכל יום יותר מ-7,200 פריטי ביגוד חדשים, ומציעה לצרכנים מגוון של מעל 470 אלף מוצרים. בניסיון לקזז על ההשפעה הסביבתית כתוצאה מכך, מעוניינים בצרפת להטיל על חברות מסוג זה קנסות של עד 10 יורו (10.8 דולר) לכל פריט שנמכר או עד 50% ממחיר המכירה, כשהיעד הוא שהקנסות יכנסו לתוקף עד 2030.

משיין נמסר בתגובה לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי הם מצייתים "לנהלים הבינלאומיים הטובים ביותר מבחינת קיימות ומחוייבות חברתית".

לפי הדיווח, הצעת החוק תעלה להצבעה בפרלמנט הצרפתי בהמשך החודש. השר להגנת הסביבה כריסטוף בשו אמר כי המשרד שלו פועל ליישום צעדים להפחתת ההשפעה הסביבתית של תעשיית האופנה. לדבריו, בין הצעדים הנשקלים גם איסור על פרסום של חברות האופנה המהירה והשקת מערכת של תמריצים פיננסיים כדי להפוך את האופנה האולטרה מהירה ליקרה יותר ולהוזיל את עלויות האופנה בת הקיימא.

הפופולריות הגדולה של חברות אופנה כמו שיין וטמו יצרה טלטלה בשוק הקמעונאות וערערה על המודל העסקי של חברות כמו זארה ו- H&M, שנחשבו לחלוצות קיצור זמני הייצור.

תגיות