אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבוצת חמת קונה את השליטה במטבחי זיו ב-35 מיליון שקל מטבחי זיו | צילום: מטבחי זיו

קבוצת חמת קונה את השליטה במטבחי זיו ב-35 מיליון שקל

יצרנית מוצרי הסניטריה והקרמיקה רוכשת 70% ממטבחי זיו תעשיות לפי שווי של 50 מיליון שקל; העסקה משרתת את האסטרטגיה של חמת לכניסה לתחומי פעילות נוספים ומשיקים

20.12.2021, 15:30 | יובל אזולאי

אבי זיו מוכר את מפעל חייו, וקבוצת חמת ממשיכה להתרחב. היום דיווחה חמת, שמשווקת מוצרים לחדרי אמבטיה ושנמצאת שבשליטת יואב גולן, כי חתמה על הסכם לרכישת 70% ממטבחי זיו, יצרנית המטבחים שנמצאת בבעלותו המלאה של אבי זיו. השווי של מטבחי זיו בעסקה עומד על 50 מיליון שקל, כך שחמת תשלם 35 מיליון שקל עבור המניות. זיו, שייסד את החברה לפני 30 שנה, ימשיך להחזיק ביתרת המניות ולנהל את החברה. 

קראו עוד בכלכליסט:

העסקה כוללת אפשרות שזיו ייפרד גם מיתרת המניות. מרגע שתושלם העסקה, זיו יוכל להפעיל אופציית Call שתאלץ את חמת לרכוש את יתרת אחזקותיו, והחל מינואר 2024 חמת תוכל להפעיל אופציית Put, שתאלץ את זיו למכור לה את יתרת אחזקותיו. אם
האופציות יופעלו, השווי של מטבחי זיו בעסקה ייקבע על בסיס הביצועים הכספיים של החברה. 

מטבחי זיו, צילום: מטבחי זיו מטבחי זיו | צילום: מטבחי זיו מטבחי זיו, צילום: מטבחי זיו

העסקה לרכישת השליטה בה בידי חמת נעשתה לפי שווי חברה של 50 מיליון שקל. במסגרת העסקה סוכם כי הפעילות המשותפת של חמת ומטבחי זיו תיעשה באמצעות ועד מנהל שבו לקבוצת חמת יהיה רוב. 

השלמת העסקה מותנית באישור רשות התחרות, וכן בכך שלא יחול אירוע מהותי שלילי עד מועד החתימה עליה. בכוונת קבוצת חמת לממן את הרכישה ממקורותיה העצמיים וממימון חיצוני. 

יואב גולן, יו"ר קבוצת חמת, צילום: רמי זרנגר יואב גולן, יו"ר קבוצת חמת | צילום: רמי זרנגר יואב גולן, יו"ר קבוצת חמת, צילום: רמי זרנגר

לאחר שהעסקה תושלם, יוקם ועד מנהל למטבחי זיו שלחמת יהיה בו רוב. השלמת העסקה דורשת את אישור רשות התחרות וכן השלמת בדיקות נאותות.

בכוונת חמת לממן את הרכישה ממקורותיה הכספיים וכן באמצעות מימון חיצוני. נכון לסוף הרבעון השלישי של השנה, בקופת חמת  מזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 28 מיליון שקל. 

מטבחי זיו פועלת כיום ממפעל בשטח של 24 דונמים בשדרות. החברה, שהחלה את דרכה כנגרייה קטנה באור יהודה וחנות מטבחים אחת ברמת השרון, מעסיקה כיום 200 עובדים, ואת המטבחים והמוצרים הנלווים להם שאותם היא מייצרת (דוגמת כיורים וברזים) היא משווקת בשבעה אולמי תצוגה בפריסה ארצית.   

לפי הנתונים שסיפקה חמת במסגרת הדיווח, את המחצית הראשונה של השנה סיימה מטבחי זיו עם הכנסות של 39.6 מיליון שקל, שמשקפים קצב שנתי של כמעט 80 מיליון שקל – עלייה של 11% בהשוואה להכנסות של 71.9 מיליון שקל ב-2020. משום שההכנסות של חמת במחצית הראשונה של השנה עמדו על 397 מיליון שקל, רכישת מטבחי זיו תגדיל את ההכנסות בכ-10%. 

הכוונה של חמת היא למצות את הסינרגיות בינה לבין מטבחי זיו. לדברי החברה, הרכישה היא בגדר מימוש האסטרטגיה של חמת להיכנס לתחומי פעילות חדשים המשיקים לקיימים, תוך התמקדות בשוק הבנייה והשיפוצים. גולן אמר כי "הרכישה היא צעד אסטרטגי חשוב בדרך להרחבת הפעילות הקמעונאית של חמת". 

רכישת מטבחי זיו היא הרכישה השלישית שחמת מבצעת בשנים האחרונות. בסף 2019 רכשה חמת את חברת שיש אלוני מידי קרן פימי בתמורה ל-65 מיליון שקל, ובתחילת 2018 רכשה 80% מחזיבנק בתמורה ל-75 מיליון שקל. 

מניית חמה עלתה בכמעט 85% מתחילת השנה, והחברה נסחרת לפי שווי של 863 מיליון שקל – סביב השיא שלה, שנרשם במהלך החודש הנוכחי. תגיות