אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עצרת ענק מול הכנסת: "פוליטיקה בזויה שפוגעת בחטופים" המחאה של משפחות החטופים מול הכנסת ירושלים | צילום: EPA/ABIR SULTAN

עצרת ענק מול הכנסת: "פוליטיקה בזויה שפוגעת בחטופים"

רבבות הצטרפו לקריאת קרובי חטופים שדורשים את החלפת נתניהו ואיחדו כוחות עם ארגוני המחאה. גם לפיד נאם בעצרת: "איך אחרי 7.10 נתניהו לא נעלם מחיינו לנצח?". במקביל: עימותים אלימים במאה שערים, בהפגנת "אחים לנשק" למען שוויון בנטל. חרדים השליכו ביצים וצעקו: "נאצים!"

31.03.2024, 20:46 | ynet

המגעים לעסקה מדשדשים כבר חודשים, החטופים נמקים בשבי כבר חצי שנה – וחלק מבני המשפחות הסירו את הכפפות במחאה שלהם, תוך איחוד בפועל עם ארגוני המחאה נגד הממשלה – ודרישה להחלפת ראש הממשלה בנימין נתניהו. עשרות אלפים התאספו הערב (א') לעצרת מחאה גדולה מול משכן הכנסת בירושלים – שבסיומה הם מתכננים להקים "עיר אוהלים" במקום, ולהמשיך במחאה במשך כל ימי השבוע הקרוב.

מדובר בהפגנה הגדולה ביותר בירושלים מאז פרוץ המלחמה, ולטענת המארגנים הגיעו אליה כ-100 אלף איש. במקביל, ובלי קשר לעצרת מול הכנסת, עימותים אלימים פרצו בשכונת מאה שערים בבירה במהלך הפגנה שערכו במקום פעילי "אחים לנשק" - בדרישה לשוויון בנטל בצל משבר הפטור מגיוס.

המפגינים בעצרת בירושלים קוראים ל"שבוע מחאה לאומית", במטרה לערוך בחירות חדשות בהקדם האפשרי. שיתוף הפעולה החריג בין ארגוני המחאה לחלק מקרובי החטופים מגיע אחרי שחלקם התייאשו מנתניהו ומאשימים אותו בטרפוד מכוון של המגעים לעסקה. עינב צנגאוקר, שבנה מתן חטוף בעזה כבר 177 ימים, קראה אחר הצהריים לישראלים לעלות לירושלים ולהצטרף לעצרת: "אני צריכה אתכם איתי עד שנצליח להדיח את ראש הממשלה, הוא המטרפד הראשי של עסקה. כשהוא יזוז מהכיסא שלנו – מתן שלי יחזור הביתה".

העימותים האלימים במאה שערים, ירושלים, צילום: REUTERS/Ronen Zvulun העימותים האלימים במאה שערים, ירושלים | צילום: REUTERS/Ronen Zvulun העימותים האלימים במאה שערים, ירושלים, צילום: REUTERS/Ronen Zvulun

המפגינים בעצרת בירושלים קוראים ל"שבוע מחאה לאומית", במטרה לערוך בחירות חדשות בהקדם האפשרי. שיתוף הפעולה החריג בין ארגוני המחאה לחלק מקרובי החטופים מגיע אחרי שחלקם התייאשו מנתניהו ומאשימים אותו בטרפוד מכוון של המגעים לעסקה. עינב צנגאוקר, שבנה מתן חטוף בעזה כבר 177 ימים, קראה אחר הצהריים לישראלים לעלות לירושלים ולהצטרף לעצרת: "אני צריכה אתכם איתי עד שנצליח להדיח את ראש הממשלה, הוא המטרפד הראשי של עסקה. כשהוא יזוז מהכיסא שלנו – מתן שלי יחזור הביתה".

המחאה בשכונה החרדית התקבלה בזעם רב מצד תושבי המקום, שהשליכו על הפעילים בקבוקי מים ובהמשך גם ביצים ואף תבניות שלמות של ביצים. התושבים קראו לפעילים "נאצים", וצעקו: "נמות ולא נתגייס!". חלק מהתושבים החרדים התנהגו גם באלימות של מש, ועימותים פרצו בינם לבין המפגינים שניסו להתגונן - והמשטרה מנסה לחצוץ בין הצדדים. אחד התושבים החרדים נעצר. השוטרים גם "קפצו" על צעיר חרדי שהצית שם דגל ישראל במחאה. בהמשך פונו המפגינים מהשכונה, בזמן שתושבים חרדים מלווים אותם וממשיכים לצעוק "נמות ולא נתגייס".

בעצרת הערב מול הכנסת נואמים שורת דוברים, ובהם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד שצעק להמונים "בחירות עכשיו!" ותקף את נתניהו: "יש רק דבר אחד שחשוב לנתניהו – להישאר בלשכה. לנצח להיאחז בקרנות הלשכה. שתישרף המדינה, העיקר הלשכה. זה כל מה שחשוב לו. להשאר בתפקיד".

העימותים האלימים במאה שערים ירושלים, צילום: REUTERS/Ilan Rosenberg העימותים האלימים במאה שערים ירושלים | צילום: REUTERS/Ilan Rosenberg העימותים האלימים במאה שערים ירושלים, צילום: REUTERS/Ilan Rosenberg

לפיד גם תקף את הקואליציה על החלטתה לצאת כמתוכנן לפגרה, בזמן שהחטופים עדיין בעזה: "השבוע הם מוציאים את הכנסת לפגרה. באמצע המלחמה. זו הזיה. ניסינו להילחם בזה. אמרנו להם, 'למילואימניקים אין פגרה. לחטופים אין פגרה'. זה לא מעניין אותם. מבחינתם החיים שקופים, המתים שקופים, האזרחים שקופים. באיזו מדינה בעולם, האנשים האלה עדיין בתפקידם אחרי מה שקרה לנו? באיזו עוד מדינה ב-7 באוקטובר בלילה נתניהו לא שם המפתחות ונעלם מחיינו לנצח?".

במסר לשר בני גנץ, הוסיף לפיד: "כל מי שיושב היום בממשלה הזאת - האחריות עליו. כל שר שלא מתפטר, כל חבר כנסת שלא מצביע נגד הממשלה, שלא עוזר לנו לשלוח אותם הביתה, זה עליו. הכתם הזה יהיה דבוק אליו לכל ימי חייו. אי אפשר לחיות ככה. אי אפשר להמשיך ככה. גם לא צריך. אפשר לחיות אחרת. אפשר להמשיך אחרת. כל עוד אנחנו דמוקרטיה, יש כלי שמשנה את המציאות. הוא נקרא: בחירות. בחירות עכשיו".

כרמית פלטי-קציר, שאחיה אלעד קציר חטוף בעזה, נאמה ראשונה בעצרת ואמרה כי אמה חנה קציר, שנחטפה גם היא ושוחררה מהשבי במצב קשה, "מתחננת בכוחותיה המועטים רק לאדם אחד - לרה"מ - שיחזיר לה את בנה אלעד שנמצא בשבי כבר 177 ימים". כרמית הוסיפה כי עצם ההשתפות שלה בעצרת פוליטית אינה דבר פשוט עבורה: "האמנתי באמת ובתמים שנושא החטופים הוא מעל לכל דבר אחר, שאין שום דבר פוליטי ושזה הדבר הראשון שהמדינה שלנו תעשה. האמנתי באמת ובתמים שהחזרת החטופים תהיה המשימה הראשונה של הממשלה, בטח אחרי שהקיבוץ שלי הופקר לגורלו ללא הגנה".

היא הוסיפה: "לא האמנתי בשום תרחיש שאצטרך להילחם על זכותם של אחי ואמא, על זכותם של החטופים לחזור הביתה, לא האמנתי שכמעט שישה חודשים אחרי אני עדיין צריכה להיאבק עם גורמים בממשלה או בציבור על זכותו של אחי לחזור בחיים או לחזור בכלל. אני חושבת על אלעד ויודעת מעדויות שהוא שמע רדיו וראה טלוויזיה, לפחות בהתחלה, לפחות כשעוד ידענו שהוא חי. אני חושבת מה אלעד חושב, מה הוא חושב עלינו כחברה, מה הוא חושב על ראש הממשלה?".

לדבריה, "סוגיית החטופים היא לא סוגיה פוליטית - היא החובה של המדינה שלנו. יש צוות מקצועי שאמון על המו״מ וביטחונה של המדינה שתפקידו להחזיר אותם, צוות שבמדינה נורמלית אמור לקבל חופש פעולה מלא - זה לא מה שקורה. זמן יקר מתבזבז בדיונים ועוד דיונים על רוחב המנדט - גם על זה מתנהל מו"מ. ישיבת קבינט התבטלה בשביל לדון בחוק הגיוס. אני מרגישה צורך לצעוק". בפנייה לנתניהו הוסיפה: "אין יותר זמן ואומרת בקול ברור - אדוני ראש הממשלה אם אתה לא מצליח להחזיר אותם - עכשיו פנה את מקומך עכשיו. החזרת החטופים קודמת לכל".

שיראל חוגג, בן אופקים שבני משפחתו נפצעו קשה ב-7 באוקטובר, נאם גם הוא ותקף בחריפות את הממשלה: "176 ימים ואתם ממשלת האסון יוצאים לחופשה. חופשה מ-72 בני כפר עזה שנרצחו, 1,579 נרצחים ישראלים, 11,600 פצועים בגוף ובנפש, 130 חטופים - שנדרשים להגיד תודה לשרה ובעלה. 130 חטופים נדרשים להגיד תודה לשרה בעבור זמנם בשבי הגיהינום - בגללם. אתם ממשלת האסון, שנשבעתם אמונים למדינת ישראל - מעלתם בעם, הפקרתם את המדינה. בזמן שילדינו נופלים על הגנת המולדת, אתם עושים פוליטיקה בזויה וחסרת אחריות שפוגעת בביטחון הלאומי, בחטופים, בחיילים ובאנשי מערכת הביטחון, ביחסים הבין לאומיים ובעתיד המדינה - בושה!".

חוגג הוסיף: "חבורת המועלים באמון העם, מבן גביר ועד נתניהו מאמסלם הנופש בטברנה, כולם שותקים - הובלתם את העם שלי לאסון. לנעדר הראשי ראש ממשלת האסון, תושבי העוטף זועקים 15 שנה על המחדל ואתה מעלת באמון העם, בנית צבא של טרור. אתה הראש - אתה אשם! נבהיר לכם, גם אם אתם בחופשה, חברי ממשלת האסון - הדור הזה לוקח אחריות ויוצא למסע לתיקון, להחליף את הכישלון והאסון. בחירות עכשיו!".

סיגלית הלל, שבנה אורי ז"ל נרצח במסיבה ברעים ב-7 באוקטובר, הביעה שאט נפש מאופן התנהלותם של הפוליטיקאים. "אני מתבוננת מעלה אל הממשלה הנבחרת, המנהיגות השבורה והחלולה שלנו - ואיך תהיה בי נחמה? יש בי שבר שהולך ומעמיק אל מול תרבות הוודקה והפופקורן. תרבות ה'יאללה יאללה' ו'עוף לי מהעיניים'. השיח, השיח המקטב שהפך לדפוס של פלגנות משסעת. אני אינני אשת שמאל. ההפך, אני גם לא פריבילגית - גדלתי בהרדקור של הפריפריה הישראלית".

אחריה נאם דני אלגרט, שאחיו איציק חטוף בעזה, ופנה במסר תקיף לנתניהו: "ביבי כולנו יודעים, זה הסוף! אתה לא ראש ממשלה שיש לו מדינה. אנחנו מדינה דמוקרטית שצריך להיות לה ראש ממשלה. אתה לא יכול להמרות את הפה של האלופים, של ראש המוסד, הרמטכ"ל. כולם אומרים לך - 'לך תביא אותם, זו הסכנה הכי גדולה לחוסן של מדינת ישראל'. אבל אתה ממשיך בשלך. ואיך אמרת - 'לא נותנים טיטניק למי שהטביע את הטיטניק'. קיבלת מאיתנו עוד טיטניק ואתה שט איתה בים. אין סביבך נושאות מטוסים, משחתות, ואתה לא יכול להביא אותנו לחוף מבטחים. אתה לא יודע לנווט, אתה לא יודע להביא אותנו לחוף מבטחים".

כבר כשעה לפני תחילת העצרת, ב-19:00, החלו להתאסף המונים מול הכנסת, וברכבות בדרך לבירה נרשמו עומסים - בעיקר בתחנת יצחק נבון. בדרך לעצרת נערכה גם "שיירת מחאה" של מאות כל רכב שנסעו על כביש 1 בדרך לבירה עם שלטי מחאה ועליהם נכתב, בין היתר: "ממשלת ישראל ירדה מהפסים". בארגון המחאה "חופשי בארצנו", שארגן את השיירה ושותף לתכנון שבוע המחאה, מסרו שלמוחים יש שלוש דרישות: "הכרזה על תאריך לבחירות, שייערכו בהקדם האפשרי ולפני יום השנה לאסון 7 באוקטובר; קידום עסקה להשבת החטופים ע-כ-ש-י-ו! וביטול פגרת הכנסת בתקופה בה החטופים טרם שבו ומאות אלפי ישראלים עקורים עדיין לא שבו לבתיהם".

בסיום העצרת יוקם כאמור מתחם אוהלים מול הכנסת, ובמהלך כל יום בשבוע הקרוב תתקיים שם פעילות מחאתית, כשבכל ערב בשעה 19:00 מתוכננת גם עצרת גדולה. שבוע המחאה בירושלים אמנם מתואם מול המשטרה, אבל ההפגנות לא צפויות להיות רק בבירה: משפחות החטופים צפויות להפגין בנתב"ג ביום רביעי והפגנות מול בתי ח"כים מהקואליציה עשויות להתקיים בכל רחבי הארץ.

השיא יגיע כנראה בהפגנות ענק שצפויות ברחוב קפלן ובכיכר החטופים בתל אביב במוצאי שבת הקרוב, 6 באפריל, לציון חצי שנה לפרוץ המלחמה. המפגינים מוחים גם על כך שזהו השבוע האחרון לפני צאת הכנסת לפגרה ב-8 באפריל, וזועמים על כך שהח"כים יוצאים ל"חופשה" בזמן שהחטופים עדיין בשבי.

בארגוני המחאה השונים לא מנדבים יותר מדי אינפורמציה לגבי פעילויותיהם בימים הקרובים, במטרה להשאיר אותן כהפתעה, בעיקר מול המשטרה – אך כנראה שאירועי ליל אמש בתל אביב, בהם היה לראשונה איחוד מלא בין מחאת החטופים למחאה נגד הממשלה, מעידים על שינוי באופי ובעצימות ההפגנות. במחאה הסוערת אמש, נזכיר, חסמו פעילים את נתיבי איילון ו-16 נעצרו.

ארגוני המחאה שצפויים ליטול חלק בהפגנות השבוע הינם רבים ומגוונים, וכוללים גם לראשונה בגל המחאות הנוכחי את "כוח קפלן" – שעד כה הפגין רק מול בתי חברי קואליציה, והשאיר את המחאות במוצאי השבת להפגנות החטופים. כעת אנשי כוח קפלן ייקחו חלק פעיל במחאה, ומסרו: "זוהי שעתם של האזרחים והאזרחיות להתגייס ולדאוג שלישראל יהיה עתיד טוב. נתניהו גורר את ישראל להיות מדינה מצורעת בעולם, עם כלכלה כושלת, מדינת עוני קנאית ומסוכנת. נתניהו שלח משעות הבוקר את שריו להסית נגד אזרחי ואזרחיות המדינה. רק דבר זה מעיד על אי כשירותו. מדובר בסכנה ברורה ומידית שתיצור עוד קרע בעם".

במהלך ארבעת הימים הבאים צפויות הפגנות ספונטניות במאהל המחאה מול הכנסת במהלך שעות היום, כאשר בכל ערב תתקיים הפגנה עם במה ונואמים, בהם בני משפחות חטופים ומשפחות שכולות, וכן אמנים ופוליטיקאים. גם ארגוני נשים ייקחו חלק בשבוע המחאה, ויקימו את מה שהם מכנים "קבינט הנשים הראשון בישראל", כשברקע דרישה לשילוב נשים בקבלת החלטות בצמרת המדינה. מחר ייערך מפגש ראשון שאותו "קבינט נשים", מפגש שבו ישמעו המשתתפות הרצאה ויערכו שיח מעגלים.

גם בארגון "אחים לנשק" מתכוננים לשבוע של מחאות בבירה, ולדבריהם כמו יתר ארגוני המחאה במהלך שעות היום הם יקיימו פעילות נפרדת, ובערב יתרכזו יחד עם הארגונים האחרים בבימה המרכזית לעצרת גדולה. כפי שעשו הערב וגם לפני כמה שבועות בני ברק, ב"אחים לנשק" מתכננים בין היתר להגיע לשכונות חרדיות בירושלים, ולהפגין בדרישה לשוויון בנטל. בארגון מבטיחים גם מייצגים שונים, שמטרתם לייצר את התחושה ש"מה שהיה הוא לא מה שיהיה".

תגיות