אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לעמדת המפקח על הבנקים - האוצר ממליץ לשר המיועד להפריד את כאל מדיסקונט מנכ"ל דיסקונט אורי לוין ומנכ"ל כאל לוי הלוי | צילום: רמי זרנגר

בניגוד לעמדת המפקח על הבנקים - האוצר ממליץ לשר המיועד להפריד את כאל מדיסקונט

ועדת משרד האוצר פרסמה מסמך המלצות רשמי לשר האוצר הבא התומך בקידום הפרדת חברת כרטיסי האשראי מבנק דיסקונט. המפקח על הבנקים בעמדת מיעוט: "קיים קושי לקבוע כי בשלה השעה להמליץ על כך"

21.12.2022, 15:03 | עירית אבישר

הוועדה של משרד האוצר שהוקמה כדי לדון בשאלת הפרדת כאל מדיסקונט החליטה באופן סופי להמליץ לשר האוצר הבא בצלאל סמוטריץ' להפריד את חברת כרטיסי האשראי כאל מבנק דיסקונט. כך עולה מהדו"ח שפרסמה היום הוועדה.

עם זאת המפקח על הבנקים יאיר אבידן, שהיה חלק מהוועדה, אינו תומך בהפרדת כאל מדיסקונט בשלב זה, וחושב שיש לדחות את ההחלטה בשלוש שנים. באחרונה פורסם ב"כלכליסט" כי אבידן מתנגד להפריד בשלב זה בין הבנק לחברת כרטיסי האשראי, אף שנציגים אחרים של בנק ישראל בוועדה - ראש חטיבת המחקר סטרבצ'ינסקי ועודד סולמי, הממונה על מערכות התשלומים בבנק ישראל - תומכים בהפרדה.

"קיים קושי משמעותי לקבוע באופן חיובי וחד-משמעי כי בשלה השעה להמליץ לשר האוצר כי זהו המועד הראוי והנכון", כתב אבידן בעמדת המיעוט שצורפה לדו"ח הוועדה. "אין מידע מובהק, תומך ומבוסס כדי להצדיק בעת הזו את שינוי ההגדרה של בנק בעל היקף פעילות רחב (קרי להמליץ שגם דיסקונט ייפרד מכאל-ע.א). הקושי בהערכת השפעות אלה מוסבר בחלקו בעיתוי יישום התהליכים שנגזרו מהרפורמה, בחלקם יושמו באיחור באופן שטרם ניתן להעריך את השפעתם, לצד מדדים מסוימים שיש בהם כדי להצביע על שינויים בסביבת התחרות", כתב אבידן.

אבידן חושב שהדבר הנכון הוא לדחות את ההכרעה בשלוש שנים, כדי שניתן יהיה לקבוע טוב יותר אם הפרדת חברות כרטיסי האשראי תורמת לתחרות. אלא שככל הנראה יש בעיה משפטית לבצע דחייה שכזו בנוסח החוק, אשר קובע כי יש להחליט בעניין עד סוף ינואר 2023, ולכן אבידן סבור שאם זה המצב, אז עדיף לא לבצע את ההפרדה מאשר להורות עליה עכשיו.

כאמור עמדתו של אבידן היא עמדת מיעוט. שאר חברי הוועדה תומכים בהפרדה. בוועדה מציינים כי אמנם לא ניתן לבחון את ההשפעה המלאה של הפרדת חברות כרטיסי האשראי ברמה המשקית, אך כן מצאו שההפרדה הגבירה את התחרות וצמצמה את הריכוזיות במערכת הבנקאית ובשוק האשראי הצרכני. לעמדתם, הפרדת כאל מדיסקונט תעביר את התחרות ותצמצם את הריכוזיות במערכת הבנקאית. עוד לעמדתם, דיסקונט לא היווה גורם מחולל תחרות במערכת הבנקאית, וזאת בניגוד לכוונת ועדת שטרום בהחלטתה המקורית להחריג את דיסקונט מחובת ההיפרדות מכאל.

תגיות