אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרפת: בשל חשש ממתקפת טרור - טקס הפתיחה של האולימפיאדה יצומצם פריז 2024 | צילום: Benoit Tessier/Reuters

צרפת: בשל חשש ממתקפת טרור - טקס הפתיחה של האולימפיאדה יצומצם

על פי דיווחים, כ-100 אלף אנשים יצפו לאורך גדות הסן בנושאי הדגלים של המשלחות ועוד 220 אלף אנשים נוספים יצפו מגשרים ולאורך הרחובות. זאת לעומת תחזית שדיברה על אפשרות ש-600 אלף יצפו בפתיחה הרשמית של המשחקים האולימפיים

06.03.2024, 14:38 | חדשות חוץ

צרפת החליטה לצמצם את היקף טקס הפתיחה של האולימפיאדה, שיתקיים ביולי לאורך נהר הסן, זאת בשל החשש מהתקפת טרור.

לפי דיווח בפוליטיקו, שר הפנים הצרפתי ג'רלד דרמאנין עדכן השבוע את הפרלמנט על התוכניות, לפיהן 104 אלף אנשים יצפו לאורך גדות הסן בנושאי הדגלים של משלחות המדינות ועוד 220 אלף אנשים נוספים יצפו מגשרים ולאורך הרחובות. מדובר בכמחצית ממספר הצופים שדרמאנין תכנן במקור. באוקטובר 2022 הוא דיבר על האפשרות ש-600 אלף יצפו בפתיחה הרשמית של המשחקים האולימפיים. טקס הפתיחה יתקיים ב-26 ביולי.

בכיר במשרד הפנים שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי הנשיא עמנואל מקרון הוא שדרש את הצמצום במספר הצופים, זאת בשל החשש לאיבוד שליטה על הקהל ומאיומים ביטחוניים, שכן טקס הפתיחה מתוכנן להיערך לראשונה בשטח פתוח ולא באצטדיון. עם זאת, הבכיר הוסיף כי שירותי הביטחון הצרפתיים לא זיהו בשלב זה תכנון ספציפי להתקפת טרור במהלך הטקס, אך הוסיף כי "האיום המרכזי הוא של טרור איסלאמי".

104 אלף הכרטיסים באזור הסן יוצעו למכירה, חלקם במחיר של אלפי יורו, בעוד ששאר 220 אלף הכרטיסים יחולקו לתושבים נבחרים של הערים והאזורים שבהם יתקיימו תחרויות במסגרת האולימפיאדה, לפדרציות ספורט מקומיות ולארגונים אחרים שייבחרו על ידי הספונסריות של האירוע. כלומר, לא ניתן יהיה להירשם לקבלת הכרטיסים, כפי שתכננו בתחילה, ולא יאפשרו כניסת תיירים. "כדי לנהל את תנועת הקהל, אנחנו לא יכולים להגיד לכולם לבוא", הסביר דרמאנין. "מסיבות ביטחוניות שכולם מבינים, ובראשן איום הטרור של השבועות האחרונים, אנחנו מחוייבים להפוך זאת לאירוע בחינם אך מבוקר".

כחלק מההכנות הביטחוניות, הגישה לחלק ניכר ממרכז העיר תיסגר ימים ספורים לפני הטקס ותהיה מוגבלת רק למחזיקי כרטיסים ולאנשים שגרים או עובדים באזור, וגם הם ידרשו להציג ברקוד כדי להיכנס למתחם.

בטקס מתוכננים לצפות גם כ-160 ראשי מדינות, ולכן הממשלה תסגור את שדות התעופה ואת המרחב האווירי ברדיוס של 150 ק"מ מסביב לפריז לפני, במהלך ועד 3 וחצי שעות אחרי סיום הטקס. דרמאנין הוסיף כי האבטחה לאירוע תכלול 45 אלף שוטרים צרפתיים שיוצבו לאורך פריז ועוד 2,500 שוטרים זרים.


תגיות