אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרג'יקס רוכשת פאנלים סולאריים ב-1.5 מיליארד דולר פאנלים סולאריים | JALAA MAREY / AFP

אנרג'יקס רוכשת פאנלים סולאריים ב-1.5 מיליארד דולר

מרבית הפאנלים בעסקה, הגדולה בתולדות חברת האנרגיה הירוקה, מיועדים לפרויקטים שאנרג'יקס תקים בארה"ב והיא תהנה מהטבת מס של 40% בגינם

16.07.2023, 13:58 | אמיר פרגר

חברת האנרגיה הירוקה אנרג'יקס דיווחה על עסקה בהיקף של 1.5 מיליארד דולר, הגדולה בתולדותיה, במסגרתה היא תרכוש פאנלים סולאריים מחברת First Solar האמריקאית.

הפאנלים, בהספק כולל של חמישה ג'יגה-וואט (GWp), מיועדים לפרויקטים סולאריים שאנרג'יקס תקים במהלך השנים 2030-2026 בעיקר בארה"ב. הפאנלים שמיועדים להתקנה בארה"ב ייוצרו בארה"ב ובכך יאפשרו לאנרג'יקס ליהנות מהטבת מס של לפחות 40%.

הטבת מס זו מתאפשרת בעקבות חקיקת ה-Inflation Reduction Act שנכנסה לתוקף בארה"ב באוגוסט 2022. החקיקה מסדירה בין היתר מתן תמריצים כלכליים ארוכי טווח לקידום תוכניות אקלים ואנרגיה בהיקפים משמעותיים.

במסגרת החקיקה הועלה שיעור זיכוי המס האפשרי בגין השקעות בארה"ב (ITC – Investment Tax Credit) ל-30% בתוספת של 10% נוספים עבור שילוב בהן של ציוד המיוצר בארה"ב, כשתוספת של 10% נוספים אפשרית בגין הקמת הפרויקטים בשטחים מסוימים שהוגדרו בחקיקה (בהם שטחים שהוגדרו לפיתוח כלכלי).

מעבר לכך הוארך תוקף ההטבה עד ל-2032 והורחבו האפשרויות למכירת הזכות להטבת המס לגורם שלישי.

מעבר לתשלום מקדמות להבטחת ביצוע ההזמנות, אנרג'יקס תעביר את מרבית התמורה בגין רכישת הפאנלים סמוך לקבלתם וזו תמומן בהתאם למקורות המימון שישמשו את החברה בפרויקטים שאותם היא מקימה.

זהו ההסכם המשמעותי השני של אנרג'יקס עם First Solar, לאחר שבינואר 2022 חתמו הצדדים על הסכם לרכישת פאנלים סולאריים בהספק של שני ג'יגה-וואט בתמורה ל-500 מיליון דולר, ואלה יועדו עבור פרויקטים של אנרג'יקס, בעיקר בארה"ב, שתוכננו להקמה בשנים 2025-2023.

הפאנלים שאליהם נוגעת העסקה הנוכחית מיועדים עבור פרויקטים סולאריים של אנרג'יקס בארה"ב, שנמצאים בשלב הייזום ובהיקף של 5,000 מגה-וואט, זאת מתוך סה"כ פרויקטים סולאריים ופרויקטי ורוח בייזום בהיקף של 6,350 מגה-וואט.

אנרג'יקס פועלת כיום בישראל, פולין וארה"ב. ההספק הכולל של מערכותיה המותקנות בהפעלה מסחרית הגיע נכון לסוף חודש מרץ ל-867 מגה-וואט. מהם בארה"ב הוקמו ופועלים 224 מגה-וואט בפרויקטים סולאריים. כשפרויקטים נוספים בהיקף של 849 מגה-וואט מצויים בשלבי הקמה ולקראת הקמה, מהם 556 מגה-וואט בפרויקטים סולאריים בארה"ב (פנסילבניה וג'ורגי'ה), שהפעלתם המסחרית מתוכננת במהלך 2024-2023.

469 מגה-וואט נוספים מצויים בשלבי ייזום מתקדמים, מהם 340 מגה-וואט בפרוייקטים סולאריים בארה"ב שהפעלתם המסחרית מוערכת למהלך 2024.


תגיות