אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המומחים עזבו - והפעלת יחידת הייצור החדשה של חברת החשמל תידחה תחנת כוח בחדרה של חברת החשמל | אלעד גרשגורן

המומחים עזבו - והפעלת יחידת הייצור החדשה של חברת החשמל תידחה

על פי דוחות החברה לרבעון השלישי, יחול עיכוב בהפעלה המסחרית של יחידת הייצור החדשה 70 שבחדרה שהיתה אמורה להתחבר לרשת החשמל בדצמבר, אך בשל המלחמה ועזיבת המומחים הזרים של חברת GE ההפעלה לא תקרה לפני מאי 2024

23.11.2023, 19:50 | עדיאל איתן מוסטקי

הפגיעה בדפוס בארי באירועי השבת השחורה ב-7.10 הובילו לעצירה מלאה בהליך הפקת והדפסת החשבונות ללקוחות חברת החשמל במשך כשלושה שבועות. יחד עם ההחלטה שלא לגבות חובות מהיישובים שפונו בעקבות המלחמה – הפסיקה חברת החשמל את הליכי הגבייה מול כל הלקוחות החייבים ברחבי הארץ. על פי החברה, שתי הקלות אלו הובילו לעלייה של מאות מיליוני שקלים בחובות הציבור לחברה.

כמו כן, על פי דוחות החברה לרבעון השלישי של השנה יחול עיכוב נוסף בהפעלה המסחרית של יחידת הייצור החדשה 70 שבחדרה, שבימים אלה חיבורה לרשת נבחן. העיכוב בחיבור התחנה נובע מהאיסור של חברת ניהול המערכת נגה להשבית קווי חשמל מסוימים במהלך המלחמה ועזיבת מומחים זרים של חברת GE את הארץ.

התחנה הייתה אמורה להתחבר לרשת החשמל במהלך חודש דצמבר, אך כעת החברה מעריכה שההפעלה המסחרית לא תקרה לפני מאי 2024, ולפחות ארבעה חודשים לאחר חזרת המומחים של חברת GE לארץ. יחד עם זאת, הפעלת יחידת ייצור החשמל 80 שאמורה הייתה להתחבר בספטמבר שנה הבאה, תידחה למועד לא ידוע וכך גם המשך הסבת התחנות הפחמיות לפעול בגז טבעי. ההקמה של 70-80 והסבת יחידות ייצור החשמל הייתה אמורה להוות תחליף לשימוש בפחם לייצור חשמל – דלק מזהם ויקר בהרבה להפקת חשמל מגז טבעי.

המלחמה מביאה גם הוצאות נוספות על חברת החשמל שכן החברה חויבה להשתמש בכמיליארד שקל מכרית הבטחון שלה למימון הוצאות הלחימה, מתוכם מאות מיליונים יועדו לקניית סולר ודלקים יקרים יותר להפיק חשמל – לאור החשש שלא יהיה מספיק גז טבעי עם השבתת מאגר תמר. את ההוצאות העודפות מהמלחמה מתכננת החברה לממן על ידי מכירת תחנת אשכול, לאחר שחברת דליה זכתה במכרז להפרטת התחנה ותשלם עבורה 9 מיליארד שקל. במידה והסכום העודף ממכירת התחנה לא יספיק למימון ההוצאות העודפות – חלק מהעלות תוטל על תעריף החשמל בשלוש השנים הקרובות.

סך ההכנסות של חברת החשמל ברבעון השלישי של השנה עמדו על 8.2 מיליארד שקל, עלייה של 12% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, שנבע מהעלייה בתעריף החשמל במהלך השנה האחרונה. עלות הפעלת מערכת החשמל נותרה יחסית זהה בין הרבעונים ועמדה על 6.6 מיליארד שקל – מה שהוביל להכפלת הרווח של חברת החשמל מהפעלת מערכת החשמל שהסתכם ב-1.6 מיליארד שקל. עם זאת, עליית הריבית שהובילה לחישוב שונה גם בנכסי החברה הובילו לכך שהרווח הנקי הסתכם ב-850 מיליון שקל – לעומת 1.5 מיליארד שקל ברבעון השלישי של שנה שעברה.

הכניסה של אנרגיות מתחדשות לשוק החשמל, הובילה לירידה של כ-10% בכמות החשמל שהפיקה החברה החל מתחילת השנה ועד לסוף הרבעון השלישי, לעומת תשעת החודשים הראשונים של שנה שעברה. החוב של חברת החשמל, הסתכם בסוף הרבעון השלישי על 37.9 מיליארד שקל – לעומת 34.7 מיליארד שקל בסוף השנה שעברה.


תגיות