אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש ממשלת בריטניה מנסה למנוע מרד מימין, ומציע את "חוק ההגירה הקשוח ביותר אי פעם" ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק: "ההצבעה היא על האמון שנותנים הבריטים בפרלמנט" | צילום: EPA/ABIR SULTAN

ראש ממשלת בריטניה מנסה למנוע מרד מימין, ומציע את "חוק ההגירה הקשוח ביותר אי פעם"

לאחר שבית המשפט העליון פסל את תוכניתו לשלוח מהגרים בלתי חוקיים לרואנדה, מנסה רישי סונאק לשמור על אחדות המפלגה השמרנית באמצעות הצעת חוק חדשה. פוליטיקאים מימין דרשו לפרוש מהאמנות הבינלאומיות כדי שאפשר יהיה להחזיר למדינה את השליטה במדיניות ההגירה

07.12.2023, 19:01 | חדשות חוץ

ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק, אמר היום (חמישי) כי ההצבעה הקרובה על התוכנית שתאפשר לגרש מהגרים בלתי חוקיים לרואנדה לא תהיה הצבעת אמון בממשלתו. סונאק נאבק לשמור על האחדות במפלגה השמרנית ולמנוע מסיעות הימין למרוד בשל המחלוקת על נושאי ההגירה. כך מדווחת CNBC.

בחודש שעבר פסל בית המשפט העליון בבריטניה את תוכנית הממשלה לגירוש מהגרים לרואנדה, בטענה כי אינה חוקית. אתמול חשף ראש הממשלה את החקיקה החדשה, שלדבריו מתייחסת בעיקרה לחששות שהעלה בית המשפט העליון לגבי בטיחות המדינה האפריקאית למגורשים שיגיעו אליה.

"הצעת החוק הזו נותנת מענה לאתגרים משפטיים אשר חסמו את המדיניות שלנו זמן רב", אמר היום סונאק במסיבת עיתונאים. "מדובר בחוק ההגירה הקשוח ביותר אי פעם".

ההצבעה הראשונה על הצעת החוק שהוצגה היום לפרלמנט, צפויה להתקיים בשבוע הבא. עם זאת, סונאק הוסיף כי לא יתייחס לתוצאות ההצבעה כהצבעת אמון במפלגתו, וגם לא ינסה להדיח חברי מפלגה שמרנית שיצביעו נגד ההצעה. "ההצבעה הזו היא על האמון שנותנים הבריטים בפרלמנט, כדי להוכיח שהוא קשוב לתסכול של העם הבריטי", אמר סונאק.

אתמול התפטר שר ההגירה הבלתי חוקית, רוברט ג'נריק, לאחר שטען כי החקיקה אינה מספיקה וכי יש צורך ב"הגנות חזקות יותר" שימנעו את שיתוק התוכנית השנויה במחלוקת. ג'נריק הוחלף במייקל טומלינסון.

מאז תחילת השנה שם סונאק את התוכנית לעצור את תופעת הסירות הנושאות פליטים בלתי חוקיים לבריטניה בראש סדר היום הפוליטי שלו, אך עד כה הוא נכשל, לאחר שתוכניתו לגרש את המהגרים לרואנדה נקבעה בחודש שעבר כבלתי חוקית על ידי בית המשפט העליון.

לפי סונאק, הצעותיו החדשות ישימו סוף למאבק המשפט שנמשך כבר 18 חודשים, והוביל לפילוג גדול במפלגתו. שרת הפנים לשעבר סואלה ברוורמן, שהודחה על ידי סונאק בחודש שעבר, אמרה כי הצעת חוק רואנדה של ראש הממשלה "תיכשל" ותגרום לו להפסיד בבחירות הבאות. ברוורמן ופוליטיקאים שמרנים אחרים מהאגף הימני במפלגה דרשו מבריטניה לפרוש מהאמנות הבינלאומיות כדי שאפשר יהיה להחזיר למדינה את השליטה במדיניות ההגירה.

ראש הממשלה אמר כי הוא בטוח שהתוכנית תעבור, וכי "אין דרך למנוע מאנשים להגיע לכאן אלא אם כן יש מה שירתיע אותם". עוד הוסיף כי הצעת החוק החדשה מציבה רף כניסה גבוה ביותר למדינה, וכי חריגות יהיו רק עבור מבקשי מקלט העומדים בפני סיכון אמיתי לפגיעה חמורה.

תגיות