אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל ביטוח תשקיע בזרוע האנרגיה של מבטח שמיר לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל מאיר שמיר, בעל השליטה ומנכ"ל מבטח שמיר | צילום: אוראל כהן

בלעדי

כלל ביטוח תשקיע בזרוע האנרגיה של מבטח שמיר לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל

היקף ההשקעה של חברת הביטוח יעמוד על 306 מיליון שקל והיא תקבל 20% מזרוע האנרגיה של החברה שבשליטת מאיר שמיר; הכסף ישמש את מבטח שמיר להקמת תחנת הכוח קסם ופעילות האנרגיה המתחדשת שלה

18.02.2024, 14:07 | אלמוג עזר

עסקת ענק מתגבשת בין כלל ביטוח ומאיר שמיר. לכלכליסט נודע כי הצדדים נמצאים במשא ומתן מתקדם בנוגע לעסקה שבמסגרתה חברת הביטוח תשקיע מאות מיליוני שקלים בזרוע האנרגיה של מבטח שמיר שבשליטת שמיר, לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל.

לאחר הפרסום בכלכליסט זינקה מניית מבטח שמיר ביותר מ-20% והחברה הודיעה על הפסקת מסחר לצורך דיווח על אירוע מהותי, ודקה לפני סיום המסחר בבורסה דיווחה על ההשקעה של כלל ביטוח.

היקף ההשקעה של כלל ביטוח יעמוד על 306 מיליון שקל וכנגדה יוקצו לה מניות שיביאו אותה לאחזקה של 20% בזרוע האנרגיה.

ייתכן שהעסקה תצריך ממבטח שמיר לבצע ארגון מחדש בפעילות האנרגיה שלה, שאינה מרוכזת בחברה אחת. לחברת האחזקות של שמיר יש שלוש אחזקות בתחום האנרגיה.

הגדולה והמשמעותית שבהן היא החזקה של 33% ממניות החברה הפרטית MRC שרכשה את תחנת הכוח אלון תבור מידי חברת החשמל ב-2019 תמורת 1.9 מיליארד שקל. בנתחים זהים מחזיקה חברת רפק שבשליטת קרן ג'נריישן והחברה הסינית צ'יינה הארבור. מדובר בתחנה שכוח הייצור שלה עומד על 583 מגה-וואט ובימים אלו מקימים יחידות ייצור עם כושר הפקה של 230 מגה-ואט.

בנוסף, מבטח שמיר מחזיקה ב-53% מחברת קסם אנרגיה, שמקדמת הקמה של תחנת כוח בעלת הספק של 780 מגה-וואט על שטח של 80 דונמים בסמוך לגבעת השלושה, יחד עם האגודה השיתופית של הקיבוץ, ומספר יזמים פרטיים. הצפי לחיבור התחנה לרשת החשמל הוא 2027.

כמו כן, במהלך 2022 הקימה מבטח שמיר את שמיר אנרג'י, שפועלת בתחומי האנרגיה המתחדשת – ביו-גז, אגירת אנרגיה ואנרגיה סולארית.

ההשקעה של כלל ביטוח תשמש את מבטח שמיר למימון וקידום הקמת תחנת הכוח קסם ופעילות האנרגיה המתחדשת שלה.

עבור מבטח שמיר, שנסחרת לפי שווי שוק של מיליארד שקל, העסקה יכולה להוות הצפת ערך משמעותית.

הכניסה הצפויה של כלל ביטוח לעסקי האנרגיה של שמיר אינה העסקה הגדולה היחידה בתחום שביצעה החברה לאחרונה. ביולי השקיעה כלל ביטוח כ-210 מיליון שקל במשק אנרגיה, במסגרת הקצאת מניות. הגיוס נעשה בשל הצורך של משק אנרגיה לממן את רכישת הענק של החברה הבת דליה אנרגיה – קניית תחנת הכוח אשכול מידי חברת החשמל ב-9 מיליארד שקל.

מאז שנכנס ברק בנסקי לתפקיד מנהל ההשקעות הראשי של כלל, בנובמבר 2022, החברה נמצאת במסע רכישות והשקעות משמעותי בשוק הישראלי, הן בחברות ציבוריות והן בחברות פרטיות. כך, למשל, בספטמבר האחרון חתמה כלל ביטוח על עסקה מול אפריקה מגורים להשקעה של עד 730 מיליון שקל בפעילות ההתחדשות העירונית שלה.


תגיות