אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הביקורות הרבות - מצלמות המהירות הכתומות לא ייעלמו כל כך מהר מצלמת מהירות בירושלים | צילום: אוהד צויגנברג

למרות הביקורות הרבות - מצלמות המהירות הכתומות לא ייעלמו כל כך מהר

לכלכליסט נודע כי החל מהקיץ הקרוב משטרת ישראל תיקח עליה את האחריות להפעלת מאות מצלמות המהירות הכתומות שפרוסות בכבישי ישראל מחברת מלם. כתוצאה מכך ככל הנראה אלה ימשיכו ללוות אותנו עמוק לתוך 2025 עד שיחליפו אותן מצלמות המהירות החדשות של המשטרה

16.01.2024, 09:34 | תומר הדר

מאות מצלמות המהירות הכתומות שפרוסות בכבישי ישראל לא ייעלמו כל כך מהר, וככל הנראה ימשיכו ללוות אותנו עמוק אל תוך 2025, כך נודע ל"כלכליסט". למעשה, החל מהקיץ הקרוב משטרת ישראל תיקח עליה את הפעלת המצלמות שימשיכו לתקתק דו"חות גם בשנה הבאה.

ב-2022 פורסם ב"כלכליסט" כי משטרת ישראל הודיעה לחברת מלם תים, שאחראית על הפעלתו הלוגיסטית של הפרויקט, כי ההתקשרות בין בינן צפויה להסתיים ב-2023 - בין היתר לאור פריסת מצלמות מהירות מדור חדש שמסוגלות למדוד את מהירותו הממוצעת של רכב על פני קטע דרך - כלומר לבצע חישוב של מהירות הרכב לפי שתי נקודות. מערכת המצלמות החדשה, פרי פיתוח עצמאי של משטרת ישראל, אמורה "לחסל" את יכולת הנהגים להגיע אל מצלמת המהירות הכתומה ולהאט את מהירות הנסיעה בעודם חולפים על פניה.

אמינות מערכת המצלמות הכתומות עמדה למבחנים רבים, כאשר בין היתר תהליכי האישור והכיול של המצלמות התבררו כלא מדויקים, מה שגרם להפסקה ממושכת בפעילותן בשנת 2018. יתרה מזאת, במהלך השנים בוטלו גם דו"חות בגין מחדלים אשר קשורים בפעילות מלם תים, כולל ביטולי דוחות בעקבות בעיות כיול של מצלמות עליהן אחראית מלם תים.

ל"כלכליסט" נודע שבשנת 2020 התקיים משא ומתן בין משטרת ישראל ובין מלם תים - בגין בעיות שהתעוררו בתפעול המערכת. במסגרת המשא ומתן נקבע כי אף על פי שהחוזה בין מלם תים ומשטרת ישראל אמור להסתיים בשנת 2023 למשטרה תישמר אופציה להארכת ההתקשרות. כעת מתברר כי ההתקשרות אכן תסתיים בקיץ הקרוב, אבל המצלמות לא יחוסלו אלא יעברו לאחריותה התפעולית של המשטרה. כלומר, הן ימשיכו לפעול אך המשטרה תטפל במשלוח הדו"חות לנהגים והפקת המידע.

במשטרת ישראל סירבו להגיב לפניית "כלכליסט" בנוגע למספר הדו"חות שהמצלמות (שמתעדות מעבר באור אדום ונסיעה במהירות מופרזת) הפיקו בשנים האחרונות. לפי נתוני המשרד לבטחון פנים הרשמיים, שעודכנו ב-2022, פרוסות בישראל 188 עמדות מצלמות א3, אך השנה נפרסו מצלמות נוספות.

ממשטרת ישראל נמסר: "בהתאם להסכם שנחתם עם חברת מלם, משטרת ישראל האריכה את ההתקשרות בשנה נוספת, כך שההתקשרות על פי ההסכם תסתיים ביולי 2024. במועד זה יועבר פרויקט א3 לתפעול משטרת ישראל. אין בהפעלת הפרויקט כדי לגרוע מעבודת מטה שנעשית לקידום מערכות אכיפה דיגיטליות מתקדמות, ואין בעבודת מטה זו כדי להצביע על סיום פרויקט א3".

תגיות