אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טקסס: שופטת התירה לאישה לבצע הפלה למרות האיסור הכמעט מוחלט במדינה הפגנה נגד איסור על הפלות באוסטין טקסס, ארה"ב | גטי

טקסס: שופטת התירה לאישה לבצע הפלה למרות האיסור הכמעט מוחלט במדינה

זהו המקרה הראשון שבו התקבלה פסיקה כזו בטקסס, מאז שבית המשפט העליון בארה"ב אישר בשנה שעברה למדינות לאסור על הפלות. לטענת התובעת, המשך ההריון מהווה איום על בריאותה ועל יכולתה להביא ילדים נוספים לעולם

07.12.2023, 22:41 | חדשות חוץ

שופטת בטקסס קבעה היום (חמישי) שאישה עם סיבוכי הריון או סבירות להריון שאינו בר-קיימא תוכל לבצע הפלה. לדברי עורכי הדין שלה, מדובר במקרה הראשון שפסיקה כזו התקבלה מאז שבשנה שעברה אישר בית המשפט העליון בארה"ב למדינות לאסור הפלות.

התובעת, קייט קוקס, ביקשה בתביעה שהוגשה ביום ג' לבית המשפט, צו מניעה זמני שימנע ממדינת טקסס לאכוף את האיסור הכמעט מוחלט על הפלה במקרה שלה, וטענה כי המשך ההריון מאיים על בריאותה ועל פוריותה בעתיד.

ב-27 בנובמבר אובחן העובר של קוקס עם טריזומיה 18, חריגה גנטית הגורמת בדרך כלל להפלה, לידה שקטה או מוות של היילוד זמן קצר לאחר הלידה. לטענת קוקס הנמצאת בשבוע ה-20 להריונה, היא עברה בעבר שני ניתוחים קיסריים, ואם תמשיך בהיריון היא תזדקק לניתוח שלישי, מה שיסכן את יכולתה להביא ילדים נוספים לעולם, כפי שרוצים היא ובעלה.

"החוק הזה עלול לגרום לקוקס לאבד את היכולת להיות הורה, וזה יהיה עיוות דין של ממש", אמרה השופטת המחוזית, מאיה גררה גמבל, באוסטין, טקסס, אשר נענתה לבקשתה של קוקס.

"ההחלטה היום מדגישה את מה שאנו כבר יודעים – הפלה יכולה להיות טיפול רפואי חיוני", אמרה עורכת הדין של קוקס, מולי דואן, לאחר הדיון. "אנו שמחים על כך שקייט תקבל את הטיפול הרפואי הדחוף הזה, אך זה בלתי נסלח שהיא נאלצה לפנות לבית המשפט בעיצומו של מצב חירום רפואי, כדי לבקש זאת". לא ברור אם משרד התובע הכללי של טקסס יכול לנקוט בצעדים משפטיים כדי לערער על הצו או למנוע את כניסתו לתוקף.

איסור ההפלה בטקסס כולל חריג אחד בלבד – הצלת חיי האם או מניעה של פגיעה משמעותית בתפקוד. בדיון אמר עורך הדין מטעם המדינה כי קוקס אינה עומדת בתנאי לחריגה. תובעים נוספים בתיק הם בעלה של קוקס, ג'סטין קוקס, ורופאת הנשים שלה, דמלה קרסאן. קרסאן היא גם אחת מ-22 תובעות בתביעה נפרדת המבקשת צו רחב יותר שיגן על זכותן של נשים בטקסס להפלות שהרופאים קובעים כהכרח רפואי. בית המפשט העליון שמע את הטיעונים לתביעה בשבוע שעבר, ועדיין לא הכריע בתיק זה.


תגיות