אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכה: ישראל צפויה לשלוח משלחת לפריז; בריטניה עשויה להשהות משלוחי נשק לארץ פעילות לוחמי יחידת אגוז בחאן יונס | צילום: דובר צה"ל

הערכה: ישראל צפויה לשלוח משלחת לפריז; בריטניה עשויה להשהות משלוחי נשק לארץ

בישראל מעריכים כי תישלח נציגות לפסגה בפריז שתיערך בשישי ובשבת, בה ידונו במו"מ לעסקת חטופים והפסקת אש. הגרדיאן: בריטניה שוקלת להשהות רישיונות לייצוא נשק לישראל אם תצא לפועל מתקפה ברפיח. צה"ל: תקפנו עמדה בלבנון שממנה בוצעו היום שיגורים לשלומי

22.02.2024, 00:01 | כלכליסט ו-ynet

23:10 - הערכה: בצל לחץ אמריקני, ישראל תשלח נציגות לפסגה בפריז - בה ידונו על המו"מ לעסקה. בצל של לחץ של ארצות הברית, בישראל מעריכים כי תישלח נציגות לפסגה בפריז שתיערך בשישי ובשבת, בה ידונו במו"מ לעסקת חטופים והפסקת אש ברצועת עזה. בפסגה ישתתפו ראש ה-CIA וויליאם ברנס, ראש ממשלת קטאר מוחמד א-תאני וראש המודיעין הכללי של מצרים עבאס כאמל - בדומה לפסגה הקודמת שהתקיימה בסוף החודש שעבר. בינתיים, בישראל ממתינים בדריכות לתשובות שיקבלו המתווכות ממשלחת חמאס שנמצאת בבירת מצרים קהיר, לקראת אפשרות של התנעה מחודשת של המשא ומתן לעסקת חטופים. התשובות אמורות להגיע לישראל ביממה הקרובה. (איתמר אייכנר)

22:40 - דיווח: בריטניה שוקלת להשהות את ייצוא הנשק לישראל - אם תקיפה ברפיח תצא לפועל. ממשלת בריטניה שוקלת להשהות רישיונות לייצוא נשק לישראל אם תצא לפועל מתקפה קרקעית ברפיח שבדרום רצועת עזה. כך דווח בעיתון הבריטי "הגרדיאן", שציין כי ככל שהמשבר ההומניטרי בעזה מחמיר, כך גובר הלחץ הדיפלומטי על בריטניה לפעול בדומה למדינות אחרות ולהשהות את ייצוא הנשק. מקורות בממשלה הבריטית אמרו כי על אף שעדיין לא התקבלה החלטה בנושא, לבריטניה יש יכולת לשנות את מדיניותה במהירות אם הייעוץ המשפטי יאמר לשרים כי ישראל מפרה את החוק ההומניטרי הבינלאומי.

שר ההגנה של בריטניה גרנט שאפס, צילום: EPA/ANDY RAIN שר ההגנה של בריטניה גרנט שאפס | צילום: EPA/ANDY RAIN שר ההגנה של בריטניה גרנט שאפס, צילום: EPA/ANDY RAIN

21:10 - צה"ל: תקפנו עמדה צבאית בדרום לבנון - ממנה בוצעו היום שיגורים לעבר שלומי. דובר צה"ל הודיע כי מטוסי קרב תקפו מטרות טרור של חיזבאללה בדרום לבנון, בהן מספר תשתיות טרור, עמדת תצפית באזור אל-חיאם, ועמדה צבאית באזור הכפר זבקין, ממנה בוצעו שיגורים לעבר שלומי מוקדם יותר היום. עוד נמסר כי במהלך היום, מסוק קרב תקף עמדת תצפית באזור רמיה שבה שהו מחבלים - וכן בוצע ירי ארטילרי להסרת איום באזור עיתרון. (יואב זיתון)

20:50 - ירדן ובריטניה הצניחו מהאוויר 4 טונות של אספקה לבית חולים בעיר עזה. בריטניה וירדן הצניחו סיוע לבית החולים "תל אל-הווא" שבעיר עזה. כך הודיעה ממשלת בריטניה, שמסרה כי "ארבע טונות של אספקה חיונית הועברו מהאוויר, כולל תרופות, דלק ומזון לחולים ולצוות בבתי חולים". (רויטרס)

לוחמי יחידת אגוז בחאן יונס, צילום: דובר צה"ל לוחמי יחידת אגוז בחאן יונס | צילום: דובר צה"ל לוחמי יחידת אגוז בחאן יונס, צילום: דובר צה"ל

20:30 - הנהגת חמאס עזה להנהגת החוץ: צריך להתמקד בעסקה חלקית, ואפשר להנמיך דרישות. הנהגת חוץ של החמאס היושבת בקטאר קיבלה בימים האחרונים מסר מהנהגת חמאס ברצועת עזה, לפיו ארגון הטרור צריך לדון בעיקר בעסקה חלקית הומניטרית, ולא בעסקה כוללת. עוד נמסר מההנהגה העזתית כי אפשר להנמיך דרישות בנוגע למספר המשוחררים מקרב האסירים הביטחוניים בישראל, וגם ביחס לערבויות הבינלאומיות שחמאס דורש לגבי שיקום הרצועה, נסיגת ישראל והפסקת הלחימה מצד צה"ל. המסר הגיע אחרי נתק ממושך בין שתי ההנהגות, שהוביל להערכה של המתווכים כי יחיא סינוואר מנותק קשר. (רון בן ישי)

20:05 - משרד החוץ הצרפתי הודיע למשפחות: "45 חטופים קיבלו את התרופות שלהם". מטה משפחות החטופים קיבל אישור ממשרד החוץ של צרפת כי 45 חטופים קיבלו את התרופות שלהם. כך עדכן המטה, ומסר: "אנו רוצים להודות באופן אישי לנשיא צרפת עמנואל מקרון על יוזמתו והמעורבות שלו בהקלה על התהליך דרך קטאר. עקבנו בדאגה אחרי המאמצים ואנחנו אסירי תודה על החמלה והאנושיות שהפגין הנשיא מקרון. צרפת היא ידידה אמיתית של משפחות החטופים ולא נשכח את תמיכתה".

19:24 - צה"ל: מחבל שיגר מרגמות מצפון רצועת עזה לשטח ישראל - וחוסל תוך דקות אחדות. דובר צה"ל עדכן כי מוקדם יותר זוהו מספר שיגורי מרגמה משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל, השיגורים נפלו בשטח פתוח ולא היו נפגעים באירוע. "חמ"ל האש של אוגדת עזה זיהה לאחר דקות בודדות את נקודת השיגור באזור ג'באליה שבצפון הרצועה. כלי טיס חיסל את המחבל והשמיד את המשגר שממנו בוצעו השיגורים", נמסר. (יואב זיתון)

19:04 - גנץ: "יש סימנים שמעידים על אפשרות התקדמות במו"מ. ללא מתווה חטופים - נפעל גם ברמדאן ברפיח". יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ נשא הצהרה לתקשורת מהקריה בתל אביב. הוא פנה למשפחות החטופים, ואמר: "יש ניסיונות בימים אלו לקדם מתווה חדש וסימנים ראשוניים שמעידים על אפשרות להתקדם. אנחנו לא נפסיק לחפש את הדרך, ולא נפספס שום הזדמנות להחזיר את הבנות והבנים הביתה". גנץ הדגיש: "בזירת הלחימה, אנו בפני פעולה ברפיח, שתחל לאחר פינוי האוכלוסייה מהאזור. החשיבות של טיהור רפיח, היא ביכולת לפגוע בכוחות חמאס הפועלים בה ובצורך לפרז את רצועת עזה. אני חוזר ואומר, אם לא יהיה מתווה חטופים, נפעל גם בזמן הרמדאן. מאז מתווה החטופים לא עצרנו את הלחימה אפילו ליום אחד – ולא נעצור אפילו לדקה, בלי שיוחזרו חטופינו. בכל מצב, נמשיך להילחם בעוצמות הנדרשות עד שנסיר את האיום של חמאס".

השר גנץ התייחס בהצהרתו לאישור בכנסת של הצהרת הממשלה המתנגדת להכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית. "אחרי 7 באוקטובר, זו תהיה טעות לתת רוח גבית כזו לטרור. הסדרים מדיניים, צריכים להתקיים באופן ישיר, אחרת הם לא יהיו ברי קיימא. ובכל מצב עתידי, ישראל תשמר את עליונותה ויכולת הפעולה הביטחונית בכל רצועת עזה. המשימה שלנו היא – 100% שליטה ביטחונית ו-0 שליטה אזרחית".

השר בני גנץ, צילום: שלו שלום השר בני גנץ | צילום: שלו שלום השר בני גנץ, צילום: שלו שלום

על הדיונים בקבינט המדיני -ביטחוני על העלייה להר הבית בימי הרמדאן, אמר גנץ: "אני מבקש להגיד לאזרחי ישראל הערבים משהו שאמור להיות מובן מאליו: אתם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. אזרחים שוויי זכויות. מדינת ישראל מכבדת את חופש הפולחן, ותפעל בכדי לאפשר לכמה שיותר מאמינים לעלות להר הבית בביטחון ובבטחה במהלך חודש הרמדאן גם נוכח המצב הביטחוני, נשמור על חופש הדת וקדושת החג. נפעל רק מול מי שיסכן את הביטחון ולא מול מי שמגיע להתפלל". על אף דרישתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביאר להטיל הגבלות על העלייה להר, אמר גנץ: "כל חברי קבינט המלחמה מאוחדים תחת העקרונות האלו, ואלו יהיו גם ההנחיות שיועברו לכוחות בשטח".

גנץ התייחס גם לחוק הגיוס שעורר ביקורת רבה בתוך הקואליציה ומחוצה לה. "מדינת ישראל חייבת לפתור את הצרכים הביטחוניים של הצבא. אני קורא בהזדמנות הזו לחבריי החרדים - קומו להתגייס, אתם לא צריכים חוק בשביל להתגייס. צריך להסדיר את השירות שבו כל אחד מרבדי החברה הישראלית תורמים". (גל גנות)

18:33 - חיזבאלה נשא באחריות ל- 12 מקרי ירי לשטח ישראל מהבוקר. חיזבאללה קיבל אחריות על 12 מקרי ירי לישראל מהבוקר. בשעתיים האחרונות קיבל ארגון הטרור אחריות על ירי להר דב, לאביבים ולמצובה. בחיזבאללה טענו כי הירי האחרון למצובה בוצע בתגובה על התקיפה הישראלית במג'דל זון שבדרום לבנון, שבה דיווחו מוקדם יותר כי נהרגו אם ובתה. (ליאור בן ארי)

17:40 - המטח לגליל: זוהו 10 שיגורים מלבנון. במטח האחרון לעבר הגליל המערבי זוהו כעשרה שיגורים מלבנון, כמה מהם יורטו בהצלחה והשאר נפלו בשטחים פתוחים. ממד"א נמסר כי לא התקבלו קריאות על נפגעים. (יאיר קראוס)

17:36 - האזעקה בשתולה הופעלה עקב פעילות צה"ל - דיווחים על תקיפה בדרום לבנון. האזעקה שנשמעה במושב שתולה שבגליל המערבי הופעלה בעקבות פעילות כוחות צה"ל. בלבנון דיווחו על תקיפה ישראלית בכפר עיתא א-שעב הסמוך לשתולה. (יאיר קראוס, ליאור בן ארי)


17:21 - מטח לגליל המערבי. אזעקות המתריעות מפני ירי רקטות וטילים הופעלו גם ביישובים חניתה, שלומי, מצובה ויערה שבגליל המערבי.

17:15 - אזעקה בגליל המערבי. אזעקה המתריעה מפני ירי רקטות וטילים הופעלה במושב שתולה שבגליל המערבי. מהבוקר, חיזבאללה קיבל אחריות על תשעה שיגורים מלבנון לישראל.

17:09 - דיווח על תקיפה אמריקנית-בריטית בחודיידה שבתימן; פיצוץ בים האדום כ-70 קילומטרים מהעיר. הערוץ התימני "אל-מסירה", המזוהה עם המורדים החות'ים, דיווח על שלוש תקיפות אמריקניות-בריטיות באזור ראס עיסא בחודיידה שבתימן. מוקדם יותר מסרה סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) כי קיבלה דיווחים על פיצוץ בים האדום, 74 קילומטרים ממערב לחודיידה, וציינה כי לא נפגעו כלי השיט והצוותים באזור. (ליאור בן ארי, רויטרס)

17:00 - מחסלים מחבל במנהרת בכירי חמאס ומפוצצים אותה: תיעוד דרמטי מחאן יונס. מתחילת המלחמה יחידת יהל"ם פועלת ברחבי רצועת עזה מעל ומתחת לקרקע - ומשמידה את רשת המנהרות המהווה חלק מרכזי בשיטת הפעולה של חמאס וכוללת מרכזי כובד מהותיים ואסטרטגיים של ארגון הטרור. לאחרונה דובר צה"ל חשף מספר מנהרות אסטרטגיות בחאן יונס ששימשו את הפיקוד הבכיר של חמאס. כעת צה"ל חושף תוואי מנהרה נוסף ששימש את הבכירים והושמד. כוחות יהל"ם ויחידות נוספות תחת פיקוד אוגדה 98 פשטו על תוואי תת-הקרקע באזור חאן יונס שבדרום רצועת עזה.

עם כניסתם לתוואי, נתקלו הלוחמים בדלתות הדף וחסימות שהציבו המחבלים כדי למנוע את כניסת הכוחות למנהרה. הלוחמים פרצו את החסימות וזיהו מחבלים במנהרה, באמצעים מיוחדים ובקרבות פנים אל פנים. התוואי נחקר ונסרק מודיעינית, חדרי שינה ותשתיות חשמל ומים. אורכה של המנהרה יותר מקילומטר והושקעו בה מיליוני שקלים. מנהרה זו היא חלק מתוואי תת קרקעי אסטרטגי ומסועף שנמצא מתחת לחאן יונס ששימש את בכירי חמאס וחטיבת חאן יונס למסתור וניהול לחימה.


תוואי המנהרה ששימשה את בכירי חמאס - והושמדה, קרדיט: דובר צה"ל תוואי המנהרה ששימשה את בכירי חמאס - והושמדה | קרדיט: דובר צה"ל תוואי המנהרה ששימשה את בכירי חמאס - והושמדה, קרדיט: דובר צה"ל

לפי נתוני צה"ל, יחידת יהל"ם הובילה עד כה את השמדתם של 12 מרכזי כובד קריטיים של חמאס, רובם בסיסים צבאיים מתחת לאדמה, וכאלו הכוללים אתרי תקשורת ומודיעין גדולים, מרכזי פיקוד של צמרת חמאס ואתרי תעשייה צבאית. היחידה משמידה בימים אלו, בין היתר, גם מנהרות התקרבות סמוכות גדר כחלק מהקמת רצועת החיץ החדשה.

מרחבי תת-הקרקע שבהם פעלו לוחמי יהל"ם, קרדיט: דובר צה"ל מרחבי תת-הקרקע שבהם פעלו לוחמי יהל"ם | קרדיט: דובר צה"ל מרחבי תת-הקרקע שבהם פעלו לוחמי יהל"ם, קרדיט: דובר צה"ל

בצבא הביעו היום אופטימיות מההצלחה המבצעית של "פרויקט אטלנטיס" החדש להשמדת מנהרות גדולות באמצעות הצפתן במי ים, כשעד כה נוטרלו בשיטה זו מספר אתרים צבאיים תת-קרקעיים. בתוך כך היחידה המובחרת צפויה להתרחב בשנה הקרובה - במאות לוחמים חדשים וגם בעוד עשרות לוחמות שישרתו כבר מהחודשים הקרובים, בתום מסלול הכשרה של כשנה, בתור לוחמות סילוק פצצות במשימת הגנת גבולות ולא בתמרון. (יואב זיתון)

16:52 - חשד לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון. אזעקה המתריעה מפני חדירת כלי טיס עוין הופעלה ביישובים מלכיה, דישון, רמות נפתלי ויפתח שבגליל העליון.

16:44 - הותר לפרסום: המחבל מהפיגוע ברעננה תכנן לרצוח את דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי. אחד המחבלים בפיגוע המשולב ברעננה בחודש שעבר נתקל במקרה בדובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, עקב אחריו ורצה לפגוע בו - אך לא הייתה בידיו סכין. בהמשך הגיע לאותו המקום בניסיון לאתר אותו כשהוא מצוייד בסכין - אך לא מצא אותו. "רציתי לעשות פיגוע איכות", טען בחקירתו. באותו פיגוע, שכלל שלוש זירות שונות, נרצחה עדנה בלושטיין בת ה-79 ונפצעו 19 בני אדם נוספים מדריסה ומדקירות.(רענן בן צור)

זירת הפיגוע ברעננה, צילום: טל שחר זירת הפיגוע ברעננה | צילום: טל שחר זירת הפיגוע ברעננה, צילום: טל שחר

16:25 - אחרי 13 שנים: ישראל שוקלת לפתוח מחדש את מעבר קרני הסמוך לעיר עזה. ישראל מתכוננת לפתוח מחדש את מעבר קרני, הנמצא מדרום לנחל עוז וסמוך לעיר עזה, כדי להקל על אספקת הסיוע ההמוניטרי לצפון הרצועה. כך אמר גורם מדיני ישראלי לרשת abc האמריקנית. מעבר קרני, שהיה פעיל ב-2011-1994, נסגר כמה שנים אחרי שחמאס עלה לשלטון ברצועה ב-2007. בעקבות מתקפות טרור וירי רקטות באזור המעברי, במרץ 2011 החליטה ישראל לסגור את המעבר ולעתיק את פעילותו לכרם שלום.

16:00 - בעקבות מתקפת 7 באוקטובר: ממשלת שוויץ תטיל סנקציות על חמאס. ממשלת שוויץ הודיעה כי היא מתכננת להחרים את חמאס בעקבות מתקפת 7 באוקטובר, וכי היא מקדמת חקיקה שתגביל את פעילות חמאס או ארגונים הקשורים אליו במדינה. בין הצעדים שננקטים - איסורי כניסה, הקלות על הליכי גירוש, ושימוש ברשויות השוויצריות להלבנת הון לטובת לוחמה במימון טרור. לפי הודעת הממשלה, בטבח ב-7 באוקטובר נהרגו שני אזרחים שוויצרים. עוד נמסר כי החקיקה תהיה זמנית - לחמש שנים בלבד. (רויטרס)

מחבל נכנס לקיבוץ בארי ב-7 באוקטובר, צילום: South First Responders via Teleg מחבל נכנס לקיבוץ בארי ב-7 באוקטובר | צילום: South First Responders via Teleg מחבל נכנס לקיבוץ בארי ב-7 באוקטובר, צילום: South First Responders via Teleg

15:45 - נ"ט פגע בשני בתים במטולה, אין נפגעים. טיל נ"ט נוסף ששוגר למטולה פגע בשני בתים במושבה, ללא נפגעים. מוקדם יותר, טיל נ"ט שנורה מלבנון פגע במפעל בית האריזה "פרי מטולה" שבמושבה, וגרם לנזקים במקום. (יאיר קראוס)

15:25 - דיווח: לא היו גורמים איראניים בבניין שהותקף בדמשק; ההרוגים - סורים. אתר החדשות "קול הבירה", המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דיווח מפי מקורות כי בתקיפה המיוחסת לישראל בשכונת כפר סוסה בדמשק לא נהרגו גורמים ממשמרות המהפכה של איראן. לדברי המקורות, הותקפו שתי דירות בבניין מגורים, שהושכרו בעבר למשפחות של מפקדים איראניים, אבל פונו לפני סוף 2023. לפי המקורות לא היו גורמים זרים באזור הבניין לפני התקיפה, ושלושת ההרוגים הם אזרחים סורים. בדיווחים אחרים מהשעות האחרונות צוין כי בתקיפה נהרגו שני בני אדם. (ליאור בן ארי)

15:00 - חיזבאללה לקח אחריות על הירי למטולה. חיזבאללה לקח אחריות על ירי לעבר מטולה, בהמשך לאזעקה שהופעלה באזור. לפני זמן קצר דווח כי מבנה נפגע מטיל נ"ט במושבה, וכי לא ידוע על נפגעים בשלב זה. מדובר בלקיחת אחריות שמינית של חיזבאללה משעות הבוקר. (ליאור בן ארי)

14:30 - דיווח: התקיפה האחרונה בדמשק - נגד מוצבים של איראן וחיזבאללה. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה למשטר אסד הפועל מלונדון, מסר כי מערכות ההגנה האוירית של סוריה "ניסתה להתעמת עם תקיפות של מטוסי קרב ישראלים, שכוונו למוצבים של איראן וחיזבאללה ממערב לבירה דמשק". (ליאור בן ארי)

14:15 - אזעקה המתריעה על ירי טילים הופעלה במטולה.

13:40 - צה"ל: מטוסי קרב תקפו שלוש מפקדות מבצעיות של חיזבאללה בדרום לבנון. מטוסי קרב של צה"ל תקפו שלוש מפקדות מבצעיות של חיזבאללה בדרום לבנון. כך הודיע דובר צה"ל, שציין כי משעות הבוקר בוצע ירי ארטילרי להסרת איום למרחבים עלמא א-שעב וא-דהירה. כמו כן, נמסר כי כוחות האיסוף של יחידה 869 והמודיעין של אוגדה 91 זיהו אתמול כמה מחבלים הנכנסים למבנה צבאי במרחב הכפר יארון שבדרום לבנון, ובשיתוף פעולה מהיר הוזנקו מטוסי קרב שתקפו את המבנה ואת המחבלים.13:25 - סוריה: דיווחים על פיצוצים עזים בדמשק. התקשורת בסוריה דיווחה על פיצוצים עזים שנשמעו בבירה דמשק, שעות לאחר תקיפה שיוחסה לישראל בשכונת כפר סוסה. (ליאור בן ארי)

13:05 - דיווח בלבנון: אישה ובתה נהרגו בתקיפה ישראלית בדרום המדינה. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווח כי אישה ובתה נהרגו מפגיעת רסיסים בתקיפה ישראלית במג'דל זון שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)

12:20 - בפעם השלישית מהבוקר: חיזבאללה לקח אחריות על ירי לישראל. חיזבאללה לקח אחריות על ירי לשטח ישראל, שלטענתו בוצע לאזור אביבים שבגליל העליון בשעה 10:00. מדובר בלקיחת אחריות שלישית של ארגון הטרור מהבוקר, שטען כי הירי בוצע בתגובה ל"תקיפות הישראליות בדרום לבנון". (ליאור בן ארי)

12:05 - דיווח: מחסן של המיליציות האיראניות בסוריה הותקף בכטב"ם. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה למשטר אסד הפועל מלונדון, דיווח כי מחסן נשק של המיליצות האיראניות באל-בוכמאל שבסוריה הותקף באמצעות כטב"ם. בדיווח לא צוין על ידי מי בוצעה התקיפה. (ליאור בן ארי)

11:40 - משרד הבריאות בעזה: 29,313 הרוגים ברצועה מפרוץ המלחמה. משרד הבריאות בעזה, המנוהל על ידי חמאס, הודיע כי 29,313 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל ברצועה מפרוץ המלחמה, מהם 118 ביממה האחרונה. עוד צוין כי 69,333 בני אדם נפצעו. (הדר עדי)


חייל צה"ל על רקע ההרס בעזה, צילום: עמית שאבי חייל צה"ל על רקע ההרס בעזה | צילום: עמית שאבי חייל צה"ל על רקע ההרס בעזה, צילום: עמית שאבי


11:25 - משרד ההגנה הסורי: "ישראל תקפה בטילים בדמשק, 2 אזרחים נהרגו". משרד ההגנה של סוריה פרסם הודעה רשמית על התקיפה המיוחסת לישראל בבירה דמשק. "ישראל ביצעה תקיפה אווירית באמצעות מספר טילים נגד מבנה מגורים בשכונת כפר סוסה בדמשק", נכתב. עוד נמסר כי "התקיפה הביאה למותם של שני אזרחים ולפציעת נוספים. נגרם נזק למבנה ולמבנים סמוכים". (ליאור בן ארי)

11:15 - בישראל מכחישים: "לא תצא משלחת לקהיר, מחכים לתשובות מחמאס". בישראל הכחישו את הדיווח בעיתון הסעודי "א-שרק", שלפיו משלחת ישראלית תצא לשיחות בקהיר במסגרת המגעים לעסקה עם חמאס. גורם בישראל מסר: "הדיווח הסעודי לא נכון, משלחת ישראלית לא יוצאת לקהיר. בישראל מחכים לתשובות מחמאס, שאמורות להגיע היום או מחר - ואז תתקבל החלטה". (איתמר אייכנר)

10:55 - דיווחים על תקיפות בדרום לבנון. רשת "סקיי ניוז" בערבית דיווחה כי ישראל תוקפת במרג' עיון שבדרום לבנון. במקביל, הערוץ הלבנוני "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווח על תקיפות גם באזור אל-חיאם. (ליאור בן ארי)

10:25 - דיווח: מניין ההרוגים בתקיפה בדמשק עלה ל-3, לפחות 8 נפצעו. אתר החדשות הסורי "קול הבירה", המזוהה עם האופוזיציה במדינה, דיווח כי מניין ההרוגים בתקיפה המיוחסת לישראל בבירה דמשק עלה ל-3, וכי לפחות שמונה בני אדם נפצעו בתקיפה. (ליאור בן ארי)

10:05 - דיווחים: 2 הרוגים בתקיפה בדמשק, שכוונה ל"אישיות איראנית". רשת "סקיי ניוז" בערבית דיווחה כי התקיפה שמיוחסת לישראל בבירת סוריה דמשק כוונה ל"אישיות איראנית". כמו כן, דווח כי לפחות שני בני אדם נהרגו בתקיפה. במקביל, גם אתר החדשות "קול הבירה", המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דיווח על שני הרוגים. (ליאור בן ארי)


התקיפה בדמשק,  התקיפה בדמשק התקיפה בדמשק,


09:55 - דיווח: "הבניין שהותקף בדמשק שימש כמפקדה של המיליציות האיראניות". אתר החדשות "קול הבירה", המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דיווח מפי מקורות כי התקיפה המיוחסת לישראל בבירה דמשק "בוצעה באמצעות שלושה טילים מונחים, שפגעו במספר דירות בבניין בשכונת כפר סוסה". לפי הדיווח, "חלקים מהבניין שימשו כמפקדות של המיליציות האיראניות". בנוסף, צוין בדיווח כי יש נפגעים בתקיפה. (ליאור בן ארי)

09:35 - סוריה: ישראל תקפה באמצעות טילים בדמשק. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה כי ישראל תקפה בכמה טילים את שכונת כפר סוסה שבבירה דמשק. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה למשטר אסד הפועל מלונדון, מסר כי התקיפה היא ניסיון חיסול, שיעדו לא ידוע בשלב זה. במקביל, בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי במקום שוהים גורמי מודיעין זרים, וכי בעבר ישראל תקפה באזור יועצים איראניים. (ליאור בן ארי)

08:40 - צה"ל: עשרות מחבלים חוסלו ביממה האחרונה בשכונת זייתון בצפון הרצועה. דובר צה"ל עדכן בהמשך הלחימה ברצועת עזה, ומסר כי צוות הקרב של חטיבה 401 חיסל ביממה האחרונה עשרות מחבלים בהיתקלויות בשכונת זייתון שבצפון הרצועה. במהלך פעולה לטיהור מבנים, איתרו הלוחמים אמצעי לחימה וכלי נשק מסוג RPG וקלצ'ניקוב בבית מגורים. בדרום הרצועה, כוחות צה"ל ממשיכים להעמיק את הלחימה בחאן יונס עם צוותי קרב חטיבתיים שפושטים על יעדי טרור, ולפי דובר צה"ל מחסלים עשרות מחבלים ביום. (יואב זיתון)08:25 - סמוטריץ' על הסערה סביב דבריו: "רק השמדת חמאס תוביל להחזרת החטופים". שר האוצר בצלאל סמוטריץ' התייחס לסערה שעוררו אתמול דבריו על כך ש"החזרת החטופים זה לא הדבר הכי חשוב", ומסר: "לא אפסיק לומר את האמת: אנחנו חייבים לנצח ולהשמיד את חמאס ורק כך נוכל בעזרת השם גם להחזיר את החטופים לחיק משפחותיהם ולשחרר מהשבי מדינה שלמה". סמוטריץ' פנה למשפחות: "משפחות החטופים היקרות, אין לכן מושג כמה אתן יקרות לליבי וכמה אני הולך לישון כל לילה וקם כל בוקר במחויבות עמוקה להשיב את יקיריכן". (מורן אזולאי)


שר האוצר בצלאל סמוטריץ שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר בצלאל סמוטריץ


7:32 - דיווח: ארה"ב ובריטניה תקפו הלילה בתימן. הערוץ התימני "אל-מסירה", המזוהה עם המורדים החות'ים, דיווח כי ארה"ב ובריטניה ביצעו שתי תקיפות הלילה באזור אל-ערג' שבצפון-מערב מחוז חודיידה בתימן. (ליאור בן ארי)

7:20 - "אסטרטגיה שיטתית וסדיסטית": דוח מפורט ראשון על מעשי האונס בטבח 7/10. דוח רשמי ראשון של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית על מתקפת הטרור של חמאס ב-7 באוקטובר קבע כי "רבים ממעשי האונס בוצעו בצורה קבוצתית, תוך שיתוף פעולה בין המחבלים המתעללים. לעיתים קרובות, בוצע האונס מול קהל – בני זוג, משפחה או חברים – באופן שנועד להגביר את הכאב וחוסר האונים של כל הנוכחים ולזרוע אימה נוספת". עוד נכתב כי "המעשים כוונו לנשים, נערות וגברים כאחד. במרבית המקרים, הקורבנות הוצאו להורג לאחר ואף במהלך האונס". (הדר גיל-עד)


אירוע זיכרון לקורבנות מסיבת נובה , צילום:  רויטרס /Tyrone Siu אירוע זיכרון לקורבנות מסיבת נובה | צילום: רויטרס /Tyrone Siu אירוע זיכרון לקורבנות מסיבת נובה , צילום:  רויטרס /Tyrone Siu


6:30 - הותר לפרסום: לוחם הנח"ל סמ"ר אברהם אובגן נפל בקרב בצפון הרצועה. דובר צה"ל התיר לפרסם כי סמ"ר אברהם אובגן (21) מנתניה, לוחם בגדוד 932 של חטיבת הנח"ל, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. כמו כן, לוחם נוסף בגדוד, לוחם בגדוד שקד של חטיבת גבעתי ולוחם מילואים בגדוד איסוף 636 של אוגדת יהודה ושומרון (877) נפצעו באורח קשה בקרב בצפון הרצועה. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, משפחותיהם עודכנו. (יואב זיתון)


אברהם אובגן נפל ברצועת עזה,   אברהם אובגן נפל ברצועת עזה אברהם אובגן נפל ברצועת עזה,


סיקור חדשות הלילה

מחוקקים יהודים בארה"ב לממשלת ישראל: "הפסיקו את ההשמדה ההמונית בעזה". מחוקקים יהודים בסנאט של מדינת ניו יורק קראו במכתב פתוח לממשלת ישראל להפסיק את "ההשמדה ההמונית בעזה ואת ההרג של אזרחים הלכודים באזור מלחמה ללא אפשרות לברוח למקום מבטחים". במכתב של הנציגים, חברי המפלגה הדמוקרטית, צוין: "אנחנו לא תומכים בטרוריסטים או במגיניהם, אך איננו יכולים לתמוך בפעולות של ממשלת ישראל הנוכחית". המחוקקים קראו לישראל לאמץ את פתרון שתי המדינות "שבו לכל הישראלים והפלסטינים יש זכות למדינה ולהגדרה עצמית על האדמה". (דניאל אדלסון, ניו יורק)

תגיות