אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וירג'ין גלקטיק: טיסה מסחרית ראשונה לחלל - בסוף החודש מטוס החלל של וירג'ין גלקטיק | צילום: AP

וירג'ין גלקטיק: טיסה מסחרית ראשונה לחלל - בסוף החודש

החברה, שייסד המיליארדר ריצ'רד ברנסון, הודיעה כי חלון השיגור יהיה בין 27 ל-30 ביוני; הטיסה השנייה מתוכננת לתחילת אוגוסט; מניית החברה זינקה אמש ב-40% במסחר המאוחר בוול סטריט

16.06.2023, 09:01 | חדשות חוץ

וירג'ין גלקטיק מתכננת להשיק את טיסות החלל המסחריות שלה בסוף החודש. מניית החברה זינקה אמש ב-40% במסחר המאוחר בוול סטריט.

החברה, שייסד המיליארדר ריצ'רד ברנסון ב-2004, הודיעה אמש כי חלון השיגור של הטיסה הראשונה, שתיקרא "גלקטיק 01", יחל ב-27 ביוני ויסתיים ב-30 בחודש. טיסה נוספת מתוכננת לתחילת אוגוסט, ולאחר מכן יופעלו טיסות על בסיס חודשי.

גלקטיק 01 תישא שלושה נוסעים מחיל האוויר האיטלקי, שיבצעו ניסוי מדעי בתחום הכבידה. במאי השלימה וירג'ין גלקטיק טיסת ניסוי לחלל. ברשימת ההמתנה לטיסות רשומים כ-800 נוסעים מ-66 מדינות. ב-2022 פורסם כי מחירו של כרטיס לחלל עומד על 450 אלף דולר לטיסה של 90 דקות.

"אנחנו משיקים את קו החלל המסחרי הראשון שלנו, שיכלול את המחקר המדעי שלנו ומשימות חלל פרטיות של אסטרונאוטים", אמר מנכ"ל החברה מייקל קולגלזייר.

השיגור של וירג'ין גלקטיק יוצא לדרך על רקע התחרות עם חברת חקר החלל בלו אוריג'ין של ג'ף בזוס במרוץ להפיכת תיירות חלל לעסק מסחרי. ביולי 2021 ברנסון גבר על בזוס ב-9 ימים בתחרות מי יגיע ראשון לחלל. אך מאז התמודדה וירג'ין גלקטיק עם חקירות רגולטוריות בעקבות אנומליות שתועדו במהלך הטיסה. בחברה אף הקפיאו את השיגורים בקרוב לשנתיים בעקבות זאת.

בלו אוריג'ין החלה בטיסות מסחריות ב-2021, אך בספטמבר האחרון גם היא נאלצה להקפיא את השיגורים בשל תקלה ברקטה.

מתחרה נוסף בתחום הוא אלון מאסק עם חברת ספייס X, שרק לפני כמה חודשים שיגרה ארבעה אסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלאומית.

וירג'ין גלקטיק הונפקה ב-2019 באמצעות מיזוג עם ספאק. באותו זמן חזו בחברה כי עד 2022 יהפכו לרווחיים וההכנסות יעמדו על 398 מיליון דולר. אולם העיכובים וקרקוע החללית הובילו לכך שבשנה שעברה דיווחה החברה על הכנסות של 2 מיליון דולר בלבד והפסד של 505 מיליון דולר. עם זאת מצבה טוב יותר מזה של חברת החלל השנייה של ברנסון, וירג'ין אורביט, שבאפריל הגישה בקשה להגנה מפני נושים.


תגיות