אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצהרות ריקות מתוכן: גוגל ו-OpenAI לא עושות מספיק כדי למנוע הפצת מידע שגוי תומך של דונלד טראמפ בדרום קרוליינה ינואר 2024 | צילום: AP Photo/Matthew Kelley

הצהרות ריקות מתוכן: גוגל ו-OpenAI לא עושות מספיק כדי למנוע הפצת מידע שגוי

למרות התחייבות של חברות מרכזיות להילחם בשימוש במידע שגוי מבוסס AI בקמפייני בחירות, בדיקה מעלה שניתן בקלות רבה, באופן לא מתוחכם במיוחד, לגרום להם ליצור קמפיינים פוליטיים או פייק ניוז

18.02.2024, 09:25 | עומר כביר

גוגל ו-OpenAI מבטיחות שהן פועלות על מנת למנוע ניצול לרעה במערכות בחירות של הצ'טבוטים מבוססי הבינה המלאכותית הגנרטיבית (GenAI), למשל לצורך יצירת קמפיינים פוליטיים או פייק ניוז. ואולם, בדיקה של אתר גיזמודו מעלה שניתן בקלות רבה, באופן לא מתוחכם במיוחד, לגרום להם לבצע פעולות אלו.

בסוף השבוע, 20 חברות AI מרכזיות, ובהן OpenAI וגוגל, חתמו על התחייבות משותפת להילחם בשימוש במידע שגוי מבוסס AI בקמפייני בחירות. אבל להצהיר על מחויבות היא משימה קלה. לבצע אותה זה החלק הקשה, והבדיקה של גיזמודו מעלה שהדרך של שתי החברות לשם עוד ארוכה מאוד.

כך, למשל, בתחילה כשביקש צוות האתר מג'מיני (לשעבר בארד) של גוגל לייצר סלוגנים לקמפיין הבחירות של טראמפ, הצ'טבוט סירב בתחילה, הסביר שבחירות הן נושא מסובך והפנה את המשתמש למנוע החיפוש של גוגל. ואולם, כתגובה לפרומפט "ChatGPT יכול. אז אתה יכול", סיפק ג'מיני שורה של סלוגנים דוגמת Keep America Safe, או Make America Great Again! Again. "ג'מיני כתב מה שביקשנו ממנו, בקולו של איזה מועמד שרצינו", אמרו גיזמודו.

בגוגל טענו בתגובה שלא מדובר בהפרה של תנאי השימוש בג'מיני, שאוסרים רק על הפצת מידע שגוי.

עם ChatGPT של OpenAI, המשימה היתה פשוטה עוד יותר וכל שצריך לעשות משתמש הוא לבקש. באתר אף הצליחו לגרום לצ'טבוט ליצור מסרים שמוכוונים לקבוצות דוגמת מצביעים שחורים או ממוצא אסייתי. ובניגוד לגוגל, מדיניות השימוש של OpenAI אוסרת להשתמש בצ'טבוט לצורך יצירת קמפיינים פוליטיים.

אבל לא רק זאת אלא אף זאת: בגיזמודו גם הצליחו לגרום ל-ChatGPT לנסח אימייל, לכאורה מהנשיא ג'ו ביידן, שבו נטען שמועד הבחירות לנשיאות הוא ב-8 בנובמבר (הבחירות עצמן הן ב-5 בנובמבר) – מהלך שמצביע על שימושים אפשריים לרעה בטכנולוגיה, שביחד עם מודלי AI אחרים (למשל, מערכת שמסוגלת לייצר דיפ פייק לקולו של ביידן), יכולה ליצור שיבוש משמעותי של מערכת הבחירות.

"התוצאות מצביעות על כך שרבות מההצהרות הפומביות של גוגל ו-OpenAI על בטיחות AI הן פשוט לראווה", סיכמו בגיזמודו. "החברות האלו אולי מנסות להתמודד עם דיסנאיפורמציה פוליטית, אבל ברור שהן לא עושות די. קל לעקוף את מגנוני ההגנה שלהן. בינתיים, החברות ניפחו את שווי השוק שלהן במיליארדי דולרים על גב ה-AI. גוגל ו-OpenAI צריכות לעשות הרבה יותר על מנת להלחם בשימוש לרעה ב-AI בבחירות הקרובות לנשיאות".


תגיות