אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחירות גועשות בהתאחדות הקבלנים: סגן הנשיא יתמודד מול הנשיא מימין: יהודה כתב יו”ר ארגון הקבלנים, מחוז ת”א וראול סרוגו נשיא התאחדות הקבלנים | צילומים: ענר גרין, אוראל כהן

בחירות גועשות בהתאחדות הקבלנים: סגן הנשיא יתמודד מול הנשיא

יהודה כתב המשמש כיום כיו"ר ארגון קבלני ת"א והמרכז וכיו"ר אגף בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, צפוי להתמודד מול ראול סרוגו, הנשיא המכהן; ההתמודדות בין השניים לא נעדרת גינויים אישיים. כתב על סרוגו: "ניהול כושל", סרוגו: "צר לי שהוא בוחר בדרך הזו, זה פוגע בהתאחדות"

04.01.2022, 14:58 | דותן לוי

הבחירות להתאחדות הקבלנים בוני הארץ, הגוף המקצועי המאגד בתוכו את קבלני ישראל, צפויות להיערך ב-8 בפברואר כשעל תפקיד הנשיא צפויים להתמודד הנשיא המכהן ראול סרוגו, ומולו יו"ר ארגון קבלי ת"א והמרכז, המכהן גם כיו"ר אגף כלכלה ומשאבי אנוש בהתאחדות -  יהודה כתב.


קראו עוד בכלכליסט:


המועמד שייבחר כנשיא יחל קדנציה של שלוש שנים, ובנוסף, ייפתחו לבחירות  תפקידי ראשי האגפים השונים המשמשים גם כסגן נשיא: אגף יזמות ובנייה, תשתיות, קבלנות חוזית, וכלכלה ומשאבי אנוש. הגוף הבוחר מורכב מכ-2,600 קבלנים רשומים המאוגדים ב-13 ארגונים מקומיים. 

   

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, צילום: אוראל כהן ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ | צילום: אוראל כהן ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, צילום: אוראל כהן


סרוגו עצמו התמודד על התפקיד רק לפני שש שנים, אז הסכים יחד עם הנשיא לשעבר, רוני בריק, שהתמודד גם הוא על התפקיד, כי יאריכו את הכהונה לשש שנים, וכל אחד מהם יכהן כנשיא למשך מחצית מהתקופה. אף שמדובר בתפקיד התנדבותי, התפקיד נחשב ליוקרתי בעיקר בשל הכוח הרב והשפעתו גם על מקבלי ההחלטות, ומסיבה זו הבחירות מזכירות לעתים את הפוליטיקה ולא בחירות לגוף מקצועי. 

כתב: "ההתאחדות זקוקה לשינוי"

הביקורת העיקרית של כתב היא כי הקבלנים בישראל מתמודדים עם אתגרים רבים של בירוקרטיה, חוסר ודאות בענף, החלטות ממשלה משתנות, ועלייה אסטרונומית במחירי חומרי הגלם אל מול מחירונים של עבודות ציבוריות שלא עודכנו שנים. "בסוף היום הקבלן נאלץ להתמודד לבד עם המציאות הזו, וזה פוגע בציבור כולו. התפקיד של ההתאחדות הוא לאפשר לו לעבוד, לטפל טיפול מערכתי בצווארי הבקבוק ולחזק את המענה האישי. לצערי, זה לא קורה היום ואין לנו הפריבילגיה להמשיך כך. ההתאחדות זקוקה היום באופן דחוף לשינוי ולרוח חדשה". 

לפי כתב, הניהול של סרוגו, שאותו הוא מגדיר כ"כושל", הביא לעזיבת 80% מאנשי מטה ההתאחדות בשנתיים וחצי האחרונות ולאובדן הידע המקצועי, והחליש את הארגונים המקומיים והאגפים המקצועיים. התוצאה של הניהול הכושל הביאה לפגיעה במענה האישי לקבלן בשטח, אשר ניצב לבדו מול הבירוקרטיה והאתגרים, ובכך תורמת לייקור העלויות בענף. לדבריו, הצעד הראשון שאותו ינקוט אל מול הממשלה יהיה עדכון המחירונים של העבודות הציבוריות וחיזוק הארגונים המקומיים כך שיוכלו לתת מענה מקיף וכולל לקבלנים 24/6, ולשחרר חסמים ובירוקרטיה מיותרת מול חברת החשמל, כיבוי אש ותאגידי המים שהעיכובים שלהם מייצרים התייקרויות מיותרות. לדבריו, אל הבחירות הוא מגיע עם תמיכה של חמישה ארגונים מקומיים וחלק מסגני הנשיא המכהנים. 


יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז


סרוגו אמר מנגד: "חבל שזה יהיה ככה. כדאי שכל אחד יגיד מה הוא רוצה לעשות. הדרך שלו פוגעת בהתאחדות". לפי סרוגו, בתקופתו הארגון גדל אף שמספר הקבלנים ירד, מה שמעיד על פועלו. עוד אמר סרוגו: "אנחנו ארגון דמוקרטי ויש כמה מועמדים לכל תפקיד, כך שאני מברך על ההתמודדות.  עם זאת, אני מצר על אמירות פוליטיות ואין לי כוונה להתייחס אליהן מעבר לכך שאומר שמעמדה של ההתאחדות בתקופת כהונתי הוא הטוב והחזק ביותר שהיה אי פעם". 

"פעלנו להגדיר את הענף חיוני"

"ההתאחדות הגיעה להישגים חסרי תקדים והתמודדות מוצלחת בתקופת הקורונה כשפעלנו להגדיר את הענף כחיוני, הגדלנו את מכסות העובדים, הבאנו להעסקת פלסטינים בסגרים ובחול המועד ופעלנו לחסן אותם. גם בכל הקשור לחוק ההסדרים , כמעט כל הנושאים הקשורים לענף הבנייה כמו המרת שטחי משרדים למגורים, הטבות בחוק עידוד השקעות הון וחוק הותמ"ל הם רעיונות והישגים שלנו. לא לחינם מרכז השלטון המקומי הגדיר אותנו כקבוצת הלחץ החזקה ביותר בישראל כיום. אני פועל בקשר יומיומי עם השרים הרלבנטיים, ואני בטוח שהתמיכה בי כנשיא היא מקיר לקיר חוצה ארגונים והתוצאות יהיו ברורות וחד-משמעיות לטובתי, כולל בארגונים שיהודה כתב טוען שהם איתו". 

כתב וסרוגו שניהם קבלנים פעילים. סרוגו (59) פעיל 27 שנים בהתאחדות בוני הארץ והוא בעליה של חברה פרטית משפחתית, הבונה בעיקר נדל"ן למגורים בהיקף של כ-400 דירות בשנה באזורי המרכז, השפלה והשרון. כתב (64) הוא דור שלישי לקבלנים, מכהן כמנכ"ל משותף  ב"קבוצת כתב", המנהלת את "נאות אמיר", קבוצת חברת העוסקות בייזום ובנייה ובדגש על התחדשות עירונית, וכן את חברת רומאל – קבוצת חברות העוסקת בקירות מסך וחיפוי וקירוי מבנים, ומפעל לעיבוד מתכות. כתב פעיל בהתאחדות מאז תחילת שנות התשעים ובשנים האחרונות.

תגיות