אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השחיתות בשיכון ובינוי: נסגרו תיקי החקירה נגד 4 בכירים לשעבר, בהם רוית ברניב רוית ברניב | צילום: רמי זרנגר

פרשת השחיתות בשיכון ובינוי: נסגרו תיקי החקירה נגד 4 בכירים לשעבר, בהם רוית ברניב

במקבל להגשת כתבי אישום נגד ארבעה בכירים לשעבר בשיכון ובינוי, הודיעה הפרקליטות על סגירת תיקי החקירה נגד היו"רית לשעבר, וכן נגד יהודה אלימלך, לשעבר מנכ"ל החברה הבת SBI שוויץ; עו"ד חזי קטן, לשעבר היועץ המשפטי של שיכון ובינוי; ואלכסנדר ישיש, מנהל סניף קניה לשעבר ב-SBI

07.12.2023, 18:39 | גולן חזני ותומר גנון

במקביל להגשת כתבי אישום נגד ארבעה בכירים לשעבר בשיכון ובינוי: הפרקליטות סגרה את תיקי החקירה נגד ארבעה נושאי משרה נוספים לשעבר שזומנו לשימוע לפני כתב אישום. הארבעה הם רוית בר ניב, לשעבר יו"ר שיכון ובינוי - שכיהנה בתפקיד בשנים 2007-2012; יהודה אלימלך, לשעבר מנכ"ל חברת הבת SBI שוויץ; עו"ד חזי קטן, לשעבר היועץ המשפטי של שיכון ובינוי; ואלכסנדר ישיש, מנהל סניף קניה לשעבר ב-SBI.

מוקדם יותר פרסם כאמור כלכליסט על ארבעה הסדרי טיעון ראשונים נגד בכירים לשעבר בחברת שיכון ובינוי במסגרת פרשת השחיתות שנחקרה בחברה. מנכ"ל החברה לשעבר, עופר קוטלר; מנכ"ל החברה הבת SBI שוויץ, רוני פלוך; ומנהל סניף קניה לשעבר, דן שחם, יודו ויורשעו בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע. קוטלר יודה גם בעבירת דיווח לפי חוק ני"ע, פלוך יודה גם בעבירה של הלבנת הון, ושחם גם בעבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד. יו"ר החברה לשעבר, משה לחמני, יודה בעבירות דיווח לפי חוק ני"ע.

על פי ההסדרים שהוגשו לאישור בית המשפט המחוזי בת"א, על הארבעה יגזרו העונשים הבאים: קנס של 3 מיליון שקל למנכ"ל לשעבר קוטלר; מאסר בפועל של 9 חודשים שניתן להמרה בעבודות שירות, קנס של חצי מיליון שקלים וחילוט של 2.3 מיליון שקל למנכ"ל SBI לשעבר פלוך; מאסר בפועל של 5 חודשים שניתן להמרה בעבודות שירות וקנס של 200 אלף שקל למנכ"ל סניף קניה שחם; וקנס של 1.5 מיליון שקלים ליו"ר לשעבר לחמני.

נציין כי 6 נושאי משרה ועובדים נוספים בחברות, וכן 3 חברות ובהן שיכון ובינוי שזומנו לשימוע, עדיין נמצאים במגעים עם הפרקליטות ועניינם לא הסתיים.

מוקדם יותר השבוע חשף כלכליסט כי הפרקליטות קרובה להגשת הסדרי טיעון בפרשה.

מטעמם של עורכי הדין ז'ק חן וארנה פינטו-גפסון המיצגים את ברניב נמסר: "אנו שמחים מאוד על ההחלטה של פרקליטות מחוז ת״א (מיסוי וכלכלה) והיועצת המשפטית לממשלה, לגנוז את התיק נגד רוית ברניב ומודים להם על ההחלטה המקצועית והנכונה".

עו"ד איריס ניב סבאג ועו"ד דפנה שטיינברג ממשרד שינמן-נגב-ניב מסרו: "אנו שמחים ומברכים על החלטת הפרקליטות לסגור את התיק בעניינו של יהודה אלימלך ועל כך שהגיעו לכלל מסקנה שאין הצדקה ואין יסוד לאישום כלפיו, כפי שטענו בפניהם".

עוה"ד ינון סרטל וניר לזר ממשרד סרטל, לזר, עורכי דין, אשר ייצגו את עו"ד חזי קטן בשימוע מסרו בתגובה: "החלטת הפרקליטות לסגור את התיק נגד היועץ המשפטי של קבוצת שיכון ובינוי ולקבל את שנטען על ידנו בשימוע כי לא היה מעורב בשום צורה בביצוע עבירות פליליות היא נכונה ומוצדקת ואנו מברכים על כך. קטן הוא עורך דין ותיק, מוערך ומקצועי ומלכתחילה לא היה מקום לחשוד כי היה מעורב בפרשה. משהוחלט על סגירת התיק הוסרה העננה מעליו ואנו שמחים ומברכים על כך".

תגיות